فرصت‎های کسب سهمیه پارالمپیک در پاراتیروکمان

به گفته رئیس انجمن پاراتیروکمان، مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند و رقابت‎های گزینشی چک دو فرصت باقی مانده برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو در این رشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان رقابت‌های پا را تیروکمان قهرمانی جهان که ۱۰ روز پیش به میزبانی هلند برگزار شد، تیم اعزامی ایران توسط زهرا نعمتی، پوریا جلالی پور و اصغر زارعی نژاد (ریکرو) همراه با راضیه شیرمحمدی، سینا منشأ زاده و رمضان بیابانی (کامپوند) صاحب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو شدند.

ضمن اینکه طبق قوانین کمیته بین المللی پارالمپیک و به واسطه تعداد سهمیه‌های به دست آمده، ایران می‌تواند در بخش میکس ریکرو و میکس کامپوند پارالمپیک توکیو هم شرکت کند.

در هر صورت ۶ سهمیه ایران از مسابقات جهانی هلند در حالی قطعی شده که با توجه به دیگر میادین پیش رو برای پا را کمانداران، فرصت برای افزایش این تعداد سهمیه وجود دارد. با این اوصاف احتمال اینکه تیم پا را تیروکمان ایران با ترکیبی بیشتر از پارالمپیک ۲۰۱۶ عازم توکیو شود، وجود دارد.

مجید کهتری رئیس انجمن پا را تیروکمان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد توزیع سهمیه‌های پارالمپیک در این رشته توضیح داد و گفت: مهمترین میدان کسب سهمیه همین رقابت‌های جهانی هلند بود که در آن ۷۰ - ۶۰ درصد سهمیه توزیع شد. دو مرحله دیگر برای توزیع دیگر سهمیه‌ها باقی مانده که یکی از آنها مسابقات قاره‌ای در آسیا، اروپا و آمریکا است.

وی با یادآوری اینکه مسابقات قهرمانی آسیا مهرماه در تایلند برگزار می‌شود، ادامه داد: در این رقابت‌ها و در هر ماده تنها دو سهمیه توزیع می‌شود. در واقع برای کسب سهمیه از هر ماده باید حتماً در آن ماده فینالیست شد.

سرمربی تیم ملی پا را تیروکمان تصریح کرد: برای کسب سهمیه پارالمپیک در سومین میدان پیش بینی شده هم، یک دوره مسابقه برگزار می‌شود که احتمالاً جمهوری چک میزبان آن خواهد بود. زمان دقیق این رقابت‌ها هنوز نهایی نشده است. در هر ماده این مسابقه هم یک یا نهایت دو سهمیه توزیع می‌شود. در واقع برای این رقابت‌ها معمولاً کشورهایی نماینده اعزامی خواهند داشت که در کلاس یا ماده‌ای کسب سهمیه نکرده‌اند.

به گفته کهتری، برخی پا را کمانداران هم با سهمیه وایلد کارت (اعطایی) از طرف انجمن جهانی پا را تیروکمان در پارالمپیک توکیو شرکت خواهند کرد. این انجمن سهمیه‌های وایلد کارت را در اختیار کشورهایی قرار می‌دهد که اصلاً سهمیه‌ای ندارند. بین ۵ تا ۶ سهمیه برای پارالمپیک توکیو به صورت وایلد کارت توزیع می‌شود.

رئیس انجمن پا را تیروکمان ایران با یادآوری اینکه ایران در ماده w۱ مسابقات جهانی هلند نتوانست صاحب سهمیه‌ای شود، تصریح کرد: ۳۰ نفر در این بخش از مسابقات حضور داشتند و فقط دو سهمیه برای آنها در نظر گرفته شده بود. فکر می‌کنم در مسابقات قهرمانی آسیا (تایلند) شرایط برای کسب سهمیه در این ماده مناسب‌تر و فراهم تر باشد.

وی در این رابطه یادآور شد: البته اینکه در مسابقات قهرمانی آسیا با چه شرایطی شرکت داشته باشیم، مشخص نیست. ترجیح خود من این است که تیم با ترکیب کامل اعزام شود تا هم نفراتی که سهمیه ندارند فرصت کسب آن را به دست بیاورند و هم نفراتی که سهمیه گرفته‌اند، کسب تجربه‌ای جدید داشته باشند. فدراسیون تیروکمان باید به این موضوع ورود کند و شرایط را برای اعزام با ترکیب کامل فراهم کند.

سرمربی تیم ملی پا را تیروکمان در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنید در مجموع تیم ملی پا را تیروکمان برای پارالمپیک توکیو صاحب چند سهمیه شود؟»، گفت: فعلاً که فقط یک سهمیه کمتر از ریو داریم در حالی که می‌توانیم در میادین پیش بینی شده دیگر، تعداد سهمیه‌های خود را از ۶ سهمیه افزایش دهیم. نمی‌توان در مورد تعداد کلی سهمیه‌ها پیش بینی دقیقی داشت اما قاعدتاً شرایط را بهتر از قبل خواهیم کرد.

کهتری گفت: در پارالمپیک ریو تیم اعزامی پا را تیروکمان به نسبت تعداد ورزشکاران اعزامی خود، بهترین عملکرد را داشت. تلاش مان این است که در پارالمپیک توکیو هم عملکردی بهتر از ریو داشته باشیم.

کد خبر 4645172

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =