طرح جایگزین استفاده از ظرفیت منابع جنگلی تهیه شود

نوشهر - معاون دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح جایگزین استفاده از ظرفیت تولیدی و منابع جنگلی در حوزه های آبخیز باید ظرف یک سال تهیه و ارائه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت اله حسینی شامگاه چهارشنبه در حاشیه چهارمین و آخرین کارگاه تحلیل دست اندرکاران و جوامع محلی طرح جایگزین افزود: هدف ازاجرای این طرح مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی به منظور نقش مردم دراین طرح است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته روش مدیریت منابع طبیعی وخصوصا در حوزه‌های آبخیزجنگلی درجنگلهای شمال کشور، مدیریت منابع جنگلی از طریق تهیه طرح جنگلداری و سپردن آن به شرکت‌ها و تعاونی‌ها جنگلداری بود خاطر نشان کرد: از زمانی که طبق قانون، بهره برداری از جنگل و منابع جنگی و چوب جنگل برای ارتزاق این شرکت‌ها و تعاونی‌ها ممنوع شد نیت براین شد با استفاده از یک مدل دیگر برای مدیریت منابع طبیعی تحت عنوان مدیریت مشارکتی منابع طبیعی استفاده کنیم.

معاون دفتر ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها ادامه داد: طرح جایگزین استفاده از ظرفیت‌های تولیدی و منابع جنگلی در حوزه‌های آبخیز جنگلی است تا بتوانیم در کنار مردم، گروه‌ها وجوامع محلی که هم در آنجا نقش دارند سهمی هم در اقتصاد انها ببینیم که با این روش بتوانیم حفاظت و حمایت از جنگل و مرتع در این حوزه‌های ابخیز را به جوامع محلی بسپاریم و مشارکت مردم را جلب نماییم.

حسینی تصریح کرد: تا زمانی که انگیزه مشارکت که شامل اقتصاد، ارتقاء منابع معیشتی و اثر گذاری طبیعت بر زندگی بر جوانب دیگه جوامع محلی مهیا نشود مطمئناً آثارمشارکت رانخواهیم داشت.

این مقام مسوول در سازمان جنگل‌ها افزود: طرح جایگزین شامل ۹ کاربری از جمله گردشگری است که تاکنون ۲۱ دوره آموزشی برای طراحان و مطالعه کنندگان دراین خصوص تا پایان خرداد ماه برگزار شد و سه دوره دیگر در تیرماه برگزارمی شود.

حسینی با اشاره به اینکه دست اندرکاران دستگاه‌های دولتی و ذیفنعان جوامع محلی را شامل می‌شوند افزود: در کناراین دستگاهای دولتی که بعنوان مشارکت کنندگان وسهم داران و کسانی که تاثیر و متاثر از این طرح هسستند باید شناسایی شوند تحت و سپس به تحلیل دست اندرکاران و ذینفعان می‌پردازیم.

وی ادامه داد: سهام این طرح مردم و جوامع محلی هستند که سهم و نقش ما مطالعه طرح است که با برگزاری این کارگاه‌ها اطلاع رسانی نیز به مردم خواهیم داشت.

کد خبر 4645920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =