برنامه های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید

بیرجند- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، مهمترین برنامه های این سازمان برای رونق تولید در استان را تشریح کرد.

داوود شهرکی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مهمترین برنامه های استان در راستای رونق تولید اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این راستا تمرکز بر تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و صنایع معدنی استان با اولویت طرح های شاخص و مهم خواهد بود.

وی، تعیین تکلیف و راه اندازی واحدهای صنعتی راکد و در تملک بانک ها را یکی دیگر از برنامه های سازمان در راستای رونق تولید عنوان کرد و گفت: تلاش می شود از طریق برگزاری جلسات مستمر موانع تولید در بخش های صنعت معدن و تجارت را رفع و سبب رونق تولید در این زمینه شویم.

افزایش ظرفیت تولید واحدهای فعال استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه برای تکمیل و راه اندازی طرح ها از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه، منابع داخلی بانک‌ها و یارانه سود کارمزد و سایر اعتبارات به دنبال تامین منابع مالی خواهیم بود، بیان کرد: همچنین دبه دنبال این هستیم تا از طریق ارائه تسهیلات سرمایه در گردش، استمهال بدهی ها، تقسیط و تعیین تکلیف بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی ظرفیت تولید واحدهای فعال استان به میزان حداقل ۱۵ واحد افزایش و به ظرفیت حداکثری برسانیم.

شهرکی، صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنعتی جهت ظرفیت های بالقوه و پتانسیل دار در استان، شناسایی و تهیه طرح‌های صنعتی و معدنی قابل اجرا بر اساس مزیت ها و قابلیت های استان و جذب منابع و امکانات شرکت ها و سازمان های توسعه‌ای وابسته به وزارت و سایر ارگان های دولتی را از دیگر برنامه های این سازمان در راستای رونق تولید در بخش صنعت استان برشمرد.

آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال

وی همچنین به برنامه های سازمان برای رونق تولید در بخش معدن اشاره کرد و گفت: توسعه اکتشاف گسترده از طریق تعریف پهنه های اکتشافی و واگذاری به شرکت های بزرگ و توانمند معدنی، تمرکز بر اکتشاف سیستماتیک بر پایه شیوه های نوین اکتشاف و صدور مجوزهای معدنی در راستای توسعه معادن و احیا و فعال سازی معادن از جمله این برنامه ها خواهد بود.

وی همچنین از آزادسازی محدوده های اکتشافی غیرفعال و واگذاری از طریق ثبت در سامانه کاداستر در سال رونق تولید خبر داد و گفت: همچنین تلاش می شود در سال جاری طرح جامع ذغال سنگ کشور از طریق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به منظور بهره برداری حداکثری از ذخایر ذغال سنگ استان تهیه و تنظیم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، همچنین توسعه صادرات غیر نفتی استان، اعزام و پذیرش هیأت تجاری، سفرا و نمایندگان اقتصادی کشورها در استان با هدف آشنایی با ظرفیت های اقتصادی و تجاری طرفین و تقویت مبادلات تجاری، تسهیل فرآیند صادرات و واردات در راستای تقویت جایگاه مرز و اقتصاد مرزی در اقتصاد استان، بهبود محیط فضای کسب و کار و تامین، توزیع، تسهیل و نوین سازی جریان کالا و خدمات، پشتیبانی و حمایت از تولیدات داخلی و توسعه و تقویت بنگاه های تولیدی و ارتقای بهره وری و توان رقابتی بنگاه ها را از دیگر برنامه های امسال این سازمان در راستای تحقق شعار سال اعلام کرد.

تکمیل زیرساخت های صنعتی و معدنی نیازمند اعتبار

شهرکی اضافه کرد: همچنین تکمیل زیرساخت و راه های دسترسی شهرک ها و نواحی صنعتی و معادن استان به میزان یک هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از برنامه های امسال بوده که در صورت تامین اعتبار محقق می شود.

به گفته وی در حال حاضر بالغ بر ۹ شهرک و ۱۲ ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد که وجود این ظرفیت ها در کنار حضور منطقه ویژه اقتصادی در مرکز استان نقطه قوتی برای توسعه استان محسوب می شود.

کد خبر 4646286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =