بررسی۷۰هزار پرونده در محاکم قضائی خراسان جنوبی/پلمب دو قلیان خانه

بیرجند- رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی از بررسی ۷۰ هزار و ۵۵۱ پرونده در محاکم قضائی استان طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا صیفی صبح شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال جاری یکی از برنامه های جدی دادگستری استان حمایت قضایی از همه دستگاه های مرتبط در راستای رونق تولید و جلوگیری از کارگاه ها و کارخانه ها است.

وی با بیان اینکه برخورد جدی و بازدارنده با پدیده شوم فساد و احتکارکنندگان که یکی از مطالبات جدی شهروندان است نیز در دستور کار دادگستری قرار دارد، افزود: برخورد مناسب با متعرضین به نوامیس مردم، اخلال کنندگان، متصدیان اراضی بیت المال، جمع آوری قلیان خانه ها، توجه به دو اصل سرعت و دقت در رسیدگی، تلاش جهادی و حداکثری در راستای سیاست رئیس قوه قضائیه، از دیگر سیاست های اجرایی است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون دو قلیان خانه در سطح استان پلمپ شده است، عنوان کرد: در دادسراهای استان زمان رسیدگی به پرونده ها کمتر از ۲۲ روز است.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۶۰۰ پرونده مجازات جایگزین حبس را در سطح دادسراهای استان داشته ایم، اظهار داشت: طی سال گذشته ۷۰ هزار و ۵۵۱ پرونده در در محاکم قضائی مورد بررسی قرار گرفته است.

صیفی افزود: طی سال گذشته ۴۶ هزار و ۲۲۲ پرونده معادل ۶۶ درصد در دادگستری های استان و ۲۴ هزار و ۳۲۹ پرونده معادل ۳۴ درصد در شوراهای حل اختلاف مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته تعداد پرونده های وارده نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است، بیان کرد: تعداد پرونده های وارده به شعب تجدید نظر نیز در سال ۹۷ پنج هزار پرونده بوده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه تعداد پرونده های وارده به شعب کیفری یک استان در سال گذشته ۱۹۹ مورد بوده است، اظهار داشت: در این حوزه نیز ۴.۳ درصد کاهش ورودی نسبت به سال ۹۶ داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته تعداد چهار پرونده قتل عمد داشته ایم که دو پرونده منتهی به صدور حکم قطعی و دو پرونده دیگر در دست بررسی است، افزود: تعداد ۳۸ هزار و ۹۸۳ پرونده نیز به دادگاه های عمومی استان وارد و پنج هزار و ۶۶۴ پرونده در دادگاه های انقلاب استان مورد بررسی قرار گرفته است.

صیفی با بیان اینکه بیشترین فراوانی جرایم استان در سال گذشته مربوط به مواد مخدر با ۹ هزار و ۱۹۰ پرونده بوده است، گفت: ضرب و جرح غیرعمدی به عنوان دومین جرایم مربوط به سرقت سومین مورد جرایم در استان بوده است.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته سه فراوانی دعاوی حقوقی به ترتیب مطالبه وجه و خسارت، دعاوی خانوادگی و احصار بوده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میانگین پرونده های مربوط به طلاق در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۵ درصد کاهش و دعاوی مربوط به مهریه ۳۰ درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: طی سال گذشته ۹۵۳ مورد دعاوی مربوط به طلاق توافقی، ۴۶۳ مورد طلاق به درخواست زوجه و ۱۵۹ پرونده طلاق به درخواست زوج نیز داشته ایم.

کد خبر 4647497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =