روحانیون باید در مسائل سیاسی در چارچوب دین ورود کنند

کرمان - نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: روحانیون باید در مسائل سیاسی در چارچوب دین ورود کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی شنبه شب در یازدهمین نشست روحانیت و ائمه جماعت با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه در سال های اخیر به خصوص در سده اخیر در رابطه با روحانیت سه دیدگاه وجود داشته است، اظهار کرد: یک دیدگاه در ارتباط با روحانیت این است که رسالت وی بیان و تبیین مسائل دینی است و روحانیت نباید در بحث های سیاسی و اجتماعی ورود و دخالت پبدا کنند که این نظر تا الان به هر دلیل هست و برخی از این نظریه طرفداری می کنند.

وی با اشاره به نظریه دوم در ارتباط با روحانیت ادامه داد: کار اصلی روحاینت تبلیغ مسائل دینی است و اگر در مواردی دین مورد هجمه قرار می گیرد و مسائل سیاسی و اجتماعی در موضوعات دینی غالب شود روحانیت باید در این زمینه مبارزه کند اما وقتی که مورد به سرانجام رسید روحایت باید به رسالت اصلی خودش برگردد لذا بحث مشروطه مشروعه و تفکر مشروطه در ارتباط با همین دیدگاه دوم بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: در نظریه سوم روحانیت علاوه بر اینکه احکام دینی را وظیفه دارد که ترویج کند اما اساساً برای رسالت توسعه قائل است و این رسالت را فقط در بیان احکام دین نمی داند.

وی افزود: این رسالت در حوزه سیاسی و اجتماعی نیز ورود پیدا می کند و یک روحانی باید همانند انبیای الهی در کارهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ورود پیدا کنند، همین نگاه نگاهی هست که نتیجه آن انقلاب اسلامی ایران شد و این نظریه ای است که امام خمینی (ره) و شاگردانش طرفداران این نظریه هستند و اصل مترقی ولایت فقیه مبتنی بر همین نگاه هست.

وی با بیان این مطلب که آنچه که از مبانی دینی می توان فهمید همین نظریه سوم قابل دفاع است، تصریح کرد: یک طلبه وقتی که وارد حوزه می شود و حتی هنگامی که در حال تحصیل است باید در حوزه های مختلف ورود کند و نظر بدهد لذا روحانیت اگر با این نگاه بتواند رسالت خود را انجام دهد باید سه نصاب را انجام دهد.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اولین نصاب که علم است، عنوان داشت: روحانی باید همان درسی که مطالعه می کند باید همان را تدریس کند اما علم فقط این نیست بلکه باید در سایر حوزه ها همچون مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شناخت کامل و کافی را داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که روحانی نمی تواند بگوید چون مسائل سیاسی است ورود پیدا نمی کنم بلکه باید در مسائل سیاسی در چارچوب دین ورود پیدا کنند، اضافه کرد: اگر روحانی می خواهد مرجع همه گروه ها باشد نمی تواند اوضاع و احوال زمان خود را نداند که در این زمینه روایات زیادی داریم.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه تمام رفتارهای امام خمینی (ره) برای ما مرجع است، تصریح کرد: امام اعتقادش این بود که شهید مدرس زمان خود را خوب شناخت و امام خمینی (ره) نیز زمان قبل خود را نیز خوب می شناخت و دانست که چه بر روحانیت گذشته است.

وی با اشاره به دیانت و دین که نصاب دوم برای روحانیت است، اظهار داشت: آیت الله بهشتی می فرماید «خون دادن در راه اسلام خیلی مهم هست» اما یک حوزه سخت تری نیز وجود دارد و آن خون دل خوردن است که در این بخش آدم هایی می توانند رسالت خود را خوب انجام بدهند که از لحاظ علمی و دیانت بسیار قوی باشند.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان این مطلب که اگر کسی می خواهد جامعه را در هر سطحی اصلاح کند ابتدا باید خود را اصلاح کند، اظهار داشت: نصاب سوم نصاب عقل هست که این نصاب بسیار مهم است و اگر فرد در زمینه دینی و علمی قوی باشد اما در زمینه عقلانی ضعیف باشد به مشکل برمی خورد.

وی با اشاره به اینکه دو حوزه کار روحانیت بسیار مهم هست که اولین بخش آن مربوط حوزه علمیه است، ادامه داد: باید از حوزه ها الگو بگیریم و استفاده کنیم از طرف دیگر دومین قلمرو مهم روحانیت مسجد است و برای هر دو بخش باید برنامه ریزی داشته باشیم چراکه فعالیت های اثربخش تمامی ندارد لذا همیشه باید دنبال ارتقاء پیدا بکنیم.

امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که الان مساجد ما دارای مشکلات جدی هستند، افزود: مسجدی که ارکان آن دست سازمان های مختلف هست و با کوچک ترین مسئله ای می تواند مسائلی پیش بیاید بنابراین این شرایط وضعیت مطلوبی نیست باید ترکیبی شکل بگیرد که این موضوع را مرتفع کنند.

وی با اشاره به اینکه مسجد حوزه فعالیت روحانیت است و اگر مسجد می خواهد فعالیت کند باید برای آن برنامه ای مدون شود، اظهار داشت: اگر قدرت روحانیت در کنار هم قرار بگیرد می تواند کارهای بزرگی را انجام دهد.

کد خبر 4648143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =