« تجارت غلات در بندرامیرآباد» منتشر شد

ساری - کتاب «تجارت غلات در بندر امیرآباد و نقش آن در اقتصاد سیاسی» نوشته فریدون امیریان منتشر و روانه بازار نشر شد.

فریدون امیریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تالیف کتاب با بیان اینکه در سال ۹۲ در جلسه ای با مهندس نعمت زاده وزیر وقت صمت به عنوان رئیس هسته منطقه یک اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایده ایجاد ترمینال بین المللی غلات در بندر امیرآباد را مطرح کرده است عنوان می کند: وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت پس از شنیدن مطالب بنده و طرح چند سوال فنی و کارشناسی، بنده را مورد تشویق و تقدیر قرار داد و ترغیب کرد که یک کار پژوهشی و تحقیقی در خصوص این موضوع انجام پذیرد و تاکید داشت که درایجاد این ترمینال بین المللی غلات در بندر امیرآباد مساعدت خواهد کرد، در واقع کتاب حاضر خاستگاه آن، از جلسه با وزیر وقت صنعت معدن و تجارت شکل گرفت.

وی عنوان می کند: بعد از نفت، گندم دومین کالای اقتصاد سیاسی دنیا است و سالیانه ۶۵۰ میلیون تن گندم در دنیا تولید می شود که از این میزان تولید مقدار ۱۲۶ میلیون یعنی ۲۰ درصد آن تجارت می شود. کشورهای همسایه ایران معروف به CIS سالانه در حدود ۴۰ میلیون تن مازاد غلات دارند. کشورهای آسیای مرکزی به خاطر محصور بودن در خشکی دستیابی به آبهای بین المللی و ترانزیت کالاهای خود به کشورهای هدف چند مسیر را پیش رو دارند.

فریدون امیریان در ادامه به مکانیزم بازار و مزیت آن اشاره می کند و می گوید: در تعریف سالواتوره مشاهده می شود که بازار می تواند یک محل مادی و فیزیکی باشد یا آنکه موقعیتی برای انجام معامله باشد. در حقیقت بازار شامل تمام خریداران و فروشندگانی است که در حال داد و ستد کالاها یا خدمات خاصی هستند. بازار یک مکانیزم است این امکان را به خریداران و فروشندگان می دهد تا به معامله دارایی های خود بپردازند.

مولف کتاب تجارت غلات در بندر امیرآباد و نقش آن در اقتصاد سیاسی، کسب درآمد ارزی، استفاده حداکثری از ظرفیت های آسیابانان استان، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد فرصت های شغلی جدید، ایجاد امنیت ملی و منطقه ای، توسعه و عمران منطقه ای و بین المللی، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، کاهش بهای تمام شده فروشندگان، افزایش توان رقابت، کاهش زمان ارسال غلات، داشتن نقش موثر در فرآیند کارآفرینی و عمل کردن به عنوان یک مسیر ترانزیتی برای سوآپ غلات را از مهمترین منافع طرح این دانست که می تواند در توسعه اقتصادی کشور و به خصوص استان مازندران نقش بسزایی داشته باشد.

مدرس دانشگاه و محقق و مولف کتاب تجارت غلات در بندر امیرآباد و نقش آن در اقتصاد سیاسی، اعتقاد دارد مفهوم بازار و بازاریابی یکی از مقولات مهم و ارزشمندی است که در حیطه مباحث اقتصادی خرید مطرح می شود و لازم است بدرستی به آن بنگریم، بیشترین مشکلات و ناکامیهای اقتصادی صنعت کشور ریشه در سطحی نگری در این بخش دارد. تجارت غلات از طریق خاک ایران، دارای صرفه اقتصادی است و چنانچه بندر امیرآباد به عنوان مرکز تجاری بین المللی غلات در نظر گرفته شود، در این صورت ایران (استان مازندران) به منزله یکی از مراکز مهم تجارت غلات در جهان مطرح می شود، لذا انجام یک مطالعه امکان سنجی در این مورد امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

خاطرنشان می شود در کنار ویژگی های محتوایی و موضوعی خاص این کتاب نباید ویژگی های چاپی و ظاهری این اثر را نادیده گرفت که گرافیک حرفه ای و طراحی زیبا و قابل تحسین رو و پشت جلد و رنگ جذاب آن دید اجتماعی تری را به خواننده این اثر از زاویه دید مولف کتاب انتقال می دهد.

کتاب تجارت غلات در بندر امیرآباد و نقش آن در اقتصاد سیاسی نوشته فریدون امیریان به همت انتشارات فرانما منتشر شد، این کتاب که قطعاً آن را می توان یکی از نخستین آثار در حوزه تجارت بین المللی غلات از رویکرد اقتصاد سیاسی دانست از حیث موضوع و محتوا، روش، داده های مورد استفاده و نتایج و پیشنهادات می تواند به عنوان دستاورد یک پویش و تکاپوی پژوهشی بزرگ در مطالعات اقتصاد سیاسی و ایجاد بازار واسطه ای غلات منطقه ای شود.

کتاب تجارت غلات در بندر امیرآباد و نقش آن در اقتصاد سیاسی در هفت فصل تنظیم شده است.

کد خبر 4648237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =