دبير همايش جهان اسلام چالشها و فرصتها گفت:به حاشيه رانده شدن كشورهاي اسلامي در روند توسعه و تلاش براي جلوگيري از طي مراحل توسعه توسط مسلمانان و دستيابي به دستاوردهاي علمي يك چالش جدي است

به گزارش خبرنگار سياسي مهر، عليرضا معيري دبير همايش و معاون آموزشي وزير امور خارجه در پايان اين همايش دوروزه گفت : با توجه به رهنمودهاي حكيمانه رهبر معظم انقلاب اسلامي و سخنان رياست محترم جمهوري اسلامي و شما انديشمندان و نخبگان در اين گردهمايي، لازم مي‌دانم به عنوان دبير همايش بار ديگر از شما فرهيختگان جهان اسلام كه قبول زحمت فرموديد و با تحمل مشقت راه و كاستي موجود در ميهمان نوازي ما، وقت خود را در اين هم انديشي گرانمايه طي اين دو روز مصرف داشتيد سپاسگزاري نمايم. يقيناً نتايج و ثمرات آن را با استمرار تعامل مشترك انديشمندان جهان اسلام را در چند محور به استحضار برسانم.
در مورد چالش‌‌ها و فرصت‌ها صاحب نظران محترم كه در اين جلسات به ارائه نظر پرداختن مطالب بسيار ارزشمندي را ارائه كردند كه شايد در عناوين ذيل خلاصه شوند.
الف) چالش‌ها و فرصت‌هاي بيروني
-
مشكل نظري غرب در تحقير ملل شرقي، بويژه كشورهاي اسلامي كه با احساس نادرست تعالي و رسيدن به اوج قله ترقي در تفكر بشري همراه شده است. در مقابل آن مي‌توان به رويكرد معنوي جهان و رشد گرايش به اسلام در غرب اعم از اروپا و آمريكا و ا وج‌گيري ضديت نسبت به آمريكا و نفرت از آن در كشورهاي اسلامي و شرقي به عنوان فرصت اشاره كرد.
-  
به حاشيه رانده شدن كشورهاي اسلامي در روند توسعه و تلاش براي جلوگيري از طي مراحل توسعه توسط مسلمانان و دستيابي به دستاوردهاي علمي نيز يك چالش جدي است كه پتانسيل بالاي كشورهاي اسلامي و امكان اتخاذ سياست تكميلي براي بهره‌برداري بهينه از اين ثروت خدادادي و فراهم آوردن زمينه‌هاي بروز توانايي‌هاي علمي مسلمانان به عنوان فرصت، قابل توجه مي‌باشند.
 -
در بعد فرهنگي ـ تبليغي، مخالفان اسلام مي‌كوشند تا با استناد به چهره خشن جمع بسيار اندكي از مسلمانان، حركت فكري عظيم روشنفكرانه در جهان اسلام را تخريب كنند، از آنجا كه حركت اعتدالي بيانگر و در برگيرنده گرايش اكثريت مسلمانان است مي‌تواند امكان ارائه چهره واقعي اسلام به جهان را به عنوان فرصت‌هاي قابل ذكر مطرح سازد.
-  
چالش‌هاي منطقه‌اي و رويارويي با طرح‌هاي دشمنان جهان اسلام در فلسطين، عراق و ديگر نقاط، يادآور آن است كه فرصت‌هاي بسياري در برابر دشمنان قرار دارد. ملت مسلمان و قهرمان فلسطين با انتفاضه مبارك و مقاومت قهرمانانه‌اش توانسته است نقشه‌ها‌ي‌ آمريكا و اسرائيل را نقش بر آب كرده و آنها را در فلسطين در موضع انفعال قرار دهد.
در عراق نيز اراده مردم عراق بر هر خواسته‌اي فائق خواهد آمد و نيروهاي خارجي نيز به ناچار آن ديار را ترك خواهند گفت؛ ‌بويژه آنكه احساس مي‌شود ملت عراق با همه گرايش‌ها و طوائف خود در راستاي حفظ وحدت ملي و پاسداري از حاكميت مستقل خويش حركت مي‌كند.
ب) چالش‌ها و فرصت‌هاي دروني
 -
عدم برخورد روشمند با منابع انديشه اسلامي و ارائه ايده‌هاي نو كه ضمن التزام كامل به سنت‌هاي اسلامي با تحولات عصر جديد منعطفانه برخورد كند.
در برابر اين چالش نيز مي‌توان به چندين فرصت اشاره كرد: يكي برقراري حكومت اسلامي در ايران كه مي‌كوشد در برابر مسائل جديد نسخه‌اي اسلامي ارائه دهد. ديگري توليدات فكري ـ انديشه‌اي بزرگان جهان اسلام و همچنين تلاش ارزشمندي كه مسلمانان مقيم مغرب زمين در اين زمينه انجام مي‌دهند.
 -
مشكلات سياسي ـ اجتماعي در كشورهاي اسلامي كه ضرورتاً بايد مورد چاره‌انديشي قرار گيرند براي حال آنها الگويي متناسب با نيازها و ويژگي‌هاي جوامع اسلامي ارائه شود. الگوي مردم‌سالاري ديني مي‌تواند برآورنده نياز جوامع‌اسلامي و اداره امور توسط مردم بر مبناي احكام اسلامي باشد.
 -
عدم تلاش كشورهاي اسلامي در رفع موانع همبستگي در عرصه‌هاي مختلف كه البته در مقايسه با دوره‌هاي پيشين، احساس مي‌شود و كشورهاي اسلامي به طور عموم با درك نيازهاي خود تلاش‌هاي موازي بسياري را در جهت ايجاد وحدت آغاز كرده‌اند. پيروي از دين واحد و برخورداري از فرهنگ و تمدن مشترك، زمينه‌ساز اين مهم است.
-  
برخورد انفعالي با دشمنان اسلام و استكبار جهاني يك چالش جدي است كه با خودباوري و درك اين نكته كه مي‌توان با تكيه بر توانايي‌هاي ذاتي به صورتي فعال در جهان امروزي ايفاي نقش كرد، قابل‌حل است. بايد توجه داشت كه برخورد فعال علاوه بر آنكه در زمينه‌هاي سياسي و فرهنگي صورت مي‌پذيرد، بايد به حوزه‌هاي اقتصادي و علمي نيز توجه بسيار جدي مبذول داشت.
-  
سازمان كنفرانس اسلامي تنها نهاد بين‌المللي جهان اسلام به شمار مي‌رود و از اين رو تقويت آن را از طريق همآوردي نخبگان اسلامي در اين راستا يادآور مي‌شويم.
 معيري افزود : در پايان بار ديگر لازم مي‌دانم ضمن جلب توجه شما انديشمندان به اهميت اين هم انديشي، استمرار آن را به لحاظ ضرورت بهره‌گيري از عنصر خردورزي در برون رفت از مشكلات جهان اسلام تأكيد نمايم و اعلام دارم كه وزات‌امورخارجه جمهوري‌اسلامي‌ايران آمادگي خود را به منظور نهادينه‌سازي تلاش عالمانه نخبگان مسلمان اعلام مي‌نمايد. بدون شك تداوم تعامل همراه با حكمت و عقلانيت جمعي تنها و مناسب‌ترين راه برون رفت از چالش‌ها و بهره‌گيري از فرصت‌ها خواهد بود

کد خبر 46484

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha