۲۳۰ هزار تن گندم در سال جاری در شهرستان بیجار تولید می شود

بیجار - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیجار از پیش بینی تولید۲۳۰ هزار تن گندم در این شهرستان در سال زراعی جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان قمری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات جهاد کشاورزی برگزار شد، به میزان تولید گندم در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در سال گذشته ۲۶۳ هزار تن گندم در این شهرستان به تلید رسید که از این میزان ۲۳ هزار تن توسط کشاورزان به عنوان بذر استفاده شده و ۲۴۰ هزار تن نیز گندم خریداری شده است.

وی به علت کاهش استقبال از خرید بذر اصلاح شده اشاره کرد و افزود: به علت تأخیر در اعلام قیمت بذر در شهرستان بیجار آنچنان از بذر اصلاح شده استقبال نمی‌شود و سالانه فقط حدود یک هزار تُن بذر اصلاح شده بین کشاورزان توزیع می‌شود.

قمری همچنین از پیش بینی کاهش تولید گندم در بیجار نسبت به سال زراعی گذشته خبر داد و بیان داشت: با توجه به بارش برف و برودت هوا در فروردین ماه و کاهش بارش باران در اردیبهشت و خرداد ماه به نسبت سال گذشته پیش بینی می‌شود تولید گندم امسال ۲۰ هزار تن کاهش داشته باشد.

وی در ادامه به تعداد کمباین‌های آماده به کار در فصل برداشت گندم اشاره کرد و گفت: هر ساله ۵۰۰ الی ۶۰۰ دستگاه کمباین، کار برداشت گندم در سطح شهرستان بیجار را انجام می‌دهند که از این تعداد ۳۹۰ کمباین بومی شهرستان بیجار است و مابقی از استان‌های دیگر برای کار برداشت وارد شهرستان بیجار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیجار به انبارهای آماده دریافت گندم نیز اشاره و عنوان کرد: در این شهرستان برای خرید گندم انبار ۴۰ هزار تنی منطقه تخت، ۳۰ هزار تنی کارخانه آرد تک ستاره، سیلو ۵۰ هزار تنی آل کبود و ۱۶ انبار مرکز خرید تعاون روستایی آماده خرید گندم از کشاورزان است که این میزان نسبت به گندم تولیدی در این شهرستان همچون سنوات گذشته کفاف و جوابگوی میزان گندم تولیدی در شهرستان بیجار نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمار تولیدات در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در طی سال گذشته ۵۷۰۰ تن نخود، ۱۲ هزار تُن انگور، ۶۰ تُن گردو، ۱۷ هزار تُن سایر محصولات زراعی (علوفه، عدس و…) و ۴۵۰۰ تن سایر محصولات باغی به تولید رسیده است.

وی اضافه کرد: همچنین ۳۳۰۰ تُن گوشت قرمز، ۷۶۰۰ تن گوشت سفید، ۲ هزار تن تخم مرغ، ۱۰ هزار تن شیر، ۱۰۹ تن عسل و ۴۵۹ تن شیلات در طی سال گذشته در شهرستان بیجار تولید شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بیجار تاکید کرد :۶۸ واحد طیور گوشتی به ظرفیت یک میلیون و ۲۸۷ هزار قطعه، ۲ واحد تخم گذار به ظرفیت ۱۳۰ هزار قطعه، ۵۱ واحد صنعتی دام سنگین به ظرفیت ۲۵۲۰ رأس، ۳ واحد صنعتی دام سبک به ظرفیت ۸۲۰ رأس، ۹۱ واحد بومی زنبور عسل و ۱۱ هزار و ۱۵۸ واحد زنبور عسل مدرن، ۱۰۳ واحد دامی نیمه صنعتی سنگین به ظرفیت ۱۵۵۰ رأس و ۲۴۹ واحد دامی نیمه صنعتی سبک به ظرفیت ۱۶ هزار ۸۰۰ رأس در شهرستان بیجار وجود دارد.

قمری در ادامه به رفع تداخل ۱۱ پلاک روستایی از سال ۹۵ تاکنون در بیجار اشاره کرد و گفت: برای سال ۹۸ نیز ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار اراضی در ۱۰ پلاک شهری رفع تداخل می‌شود.

کد خبر 4649580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =