سهم ۲۵ درصدی روستایی‌ها از اشتغال کشور

کرمانشاه- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از سهم ۲۵ درصدی روستایی‌ها از اشتغال کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید عصر امروز دوشنبه در چهاردهمین نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه به تحصیل های بسیار خوب و ارزنده ای برای توسعه و اشتغال دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری افزود: نیروی انسانی و مدیریت خوب در هر استانی بالاترین منبع و پتانسیل محسوب می شود که خوشبختانه استان کرمانشاه از این موهبت الهی برخوردار است.

وی اشاره به بحث زلزله استان کرمانشاه در سال ۹۶ داشت و گفت: استاندار کرمانشاه در امورات این بحث مهم توانست به خوبی بحران را مدیریت و تهدیدهای آن را تبدیل به فرصت کند.

امید ضمن پذیرفتن درخواست استاندار کرمانشاه مبنی بر افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی سقف تسهیلات روستایی استان خاطرنشان کرد: در این زمینه تمام تلاش و همکاری خود را به کار خواهیم گرفت.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان داشت: در روستاهایی که هدف ماده ۲۷ قانون برنامه است اگر طرح ملی با ماهیت منطقه‌ای وجود داشته باشد به آنها کمک می‌کنیم و با پتانسیلی که استان کرمانشاه دارد این ظرفیت را خواهد داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه ما یک نابرخورداری و عقب‌ماندگی در کل منطقه از گذشته داریم که در جهت جبران آن باید تلاش شود.

امید اظهار داشت: استان کرمانشاه با شتاب خوبی در جهت ایجاد اشتغال و سازندگی مناطق مختلف و به روز رسانی استان دارد با توجه به موقعیت این استان همه وظیفه دارند که کمک کنند تا شرایط خوبی رقم بخورد.

این مسئول افزود: در حال حاضر جمعیت روستایی کشور در حدود ۲۶ درصد جمعیت کشور است و این در حالی است که اول انقلاب جمعیت آمار روستای کشور حدود ۷۵ درصد و شهری ۲۵ درصد و در سال ۶۰ طبق آخرین پایش ۶۵ درصد جمعیت روستایی و ۳۵ درصد شهری و شرایط ما در حال حاضر ۲۶ درصد روستایی و ۷۴ درصد در شهرها سکونت دارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: ۶۵ درصد جمعیت روستایی در سال ۶۰ برابر با ۲۱ میلیون نفر بود که الان با وجود اینکه جمعیت روستایی ۲۶ درصد جمعیت شهری است اما تعداد همان ۲۱ میلیون نفر است و هیچ تغییری نداشته است.

وی تصریح کرد: این عدم تغییر جمعیت روستایی یک پیام روشن دارد و آن اینکه نتوانستیم ظرفیت‌های جدید اشتغال روستایی خلق کنیم و آن طور که شایسته است در روستاها کار نشده است.

امید از افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها خبر داد و خاطر نشان کرد: این افزایش مهاجرت متاسفانه باعث افزایش حاشیه نشینی می شود که یکی از چالش های اصلی کشور ما در حال حاضر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بیان داشت: یکی از خدماتی که سال‌های اخیر رقم خورد منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان است که این منابع ۱.۵ میلیارد دلار است که از صندوق توسعه ملی استخراج شده و معادل آن برای چهار بانک عامل گذاشتند که سر جمع آن به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: علاوه بر سر جمع توضیح که هر استان سهم درصد خود را گرفت استان کرمانشاه به دلیل زلزله یک سهم فوق العاده دریافت کرد و شرایط خوبی در استان در این رابطه رقم خورد.

امید خاطرنشان کرد: این تسهیلات پس از انقلاب به لحاظ نرخ و موعد بازپرداخت و همچنین ترکیبی که برای مجموعه پیش‌بینی شده بی سابقه است.

وی اظهار داشت: نرخ بیکاری در روستاها کاهش محسوسی داشته است و سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۵ درصد به ۲۵ درصد در سال ۹۷ افزایش داشته است به همین جهت شاهد مهاجرت معکوس در کشور بودیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان داشت: در سال ۹۶ در کل کشور تعداد واحدهای بوم گردی و روستایی ما ۲۵۰ واحد بوده است و اکنون این آمار به ۱۸۵۰ واحد رسیده است یعنی در طول یک سال با افزایش چشمگیری مواجه بودیم و همچنین در بخش کشاورزی، صنایع کوچک و خدمات نیز با افزایش مواجه بوده است.

وی ادامه داد: یک ماده قانونی را در بخش برنامه ششم داریم با عنوان ماده ۲۷ قانون برنامه که در سازمان مدیریت در حال اجراست و بندهای آن بر اشتغال پایدار روستایی تاکید دارد.

امید خاطرنشان کرد: طی مرداد ماه امسال نیز پیش‌بینی یک نمایشگاه مرکزی در تهران مختص به تسهیلات اشتغال پایدار که یکی از ارکان آن بحث سیل و یکی دیگر از ارکان آن بحث زلزله در استان کرمانشاه است که چه اتفاقی در راستای تسهیلات در استان افتاد.

وی افزود: یکی از محورهای اصلاح قانون اشتغال پایدار که در حال اصلاح است و فراکسیون مجلس با آن همراه است دادن اختیارات به استان هاست که در استان‌ها کارها سریعتر پیش برود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان داشت: در قانون جدید این نکته دیده شده که درصدی از مجموع اعتبارات برای آموزش بسترسازی و تبلیغات کار در نظر گرفته شود.

امید افزود: با توجه به شرایط استان کرمانشاه معاونت توسعه روستایی هر خدمتی در جهت بهبود شرایط استان و کمک به جمعیت روستا و مناطق محروم لازم باشد، انجام خواهد داد و مطمئن هستم شرایط استان رو به بهبود خواهد رفت.

کد خبر 4650099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =