۱۸ حلقه چاه غیرمجاز در قروه مسدود شد

قروه-رئیس اداره منابع آب قروه از انسداد ۱۸ حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری خبر داد و خواستار تسریع در روند پروسه انتقال آب از سدهای آزاد و ژاوه به شهرستان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباد بشیری شامگاه دوشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قروه از انسداد ۱۸ حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری خبر داد و از وضعیت آبخوان‌های سه دشت ممنوعه منطقه گفت.

وی میزان افت سالانه در دشت قروه به مساحت ۱۶۹ کیلومتر مربع را ۷۲ سانتی متر با کسری مخزن ۶۳.۱ میلیون مترمکعب دانست و همچنین به میزان ۶۱ سانتی متر افت سالانه در دشت چهاردولی به مساحت ۳۲۱ کیلومتر مربع با کسری مخزن ۹۵ میلیون مترمکعب اشاره کرد.

بشیری در ادامه میزان افت سالانه در دشت دهگلان را به مساحت ۷۸۰ کیلومتر مربع، ۱.۱۷ سانتی متر با کسری مخزن ۵۴۳.۲ میلیون مترمکعب دانست.

وی در ادامه از تعداد هزار و ۵۰ مورد چاه برقی هوشمند گفت که ۹۸۰ کنتور هوشمندی برقی بر روی آنها نصب شده و همچنین ۱۰ مورد کنتور هوشمند دیزلی هم بر روی ۷۳۸ چاه دیزلی هوشمند نصب گردیده است.

بشیری تعداد چاه‌های شهرستان را در ۴ بخش شهری، روستایی، کشاورزی و صنعت دانست و افزود: ۲۶ حلقه در بخش شرب شهری با برداشت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه و ۳۷ حلقه در بخش شرب روستایی با برداشت ۳ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۹۷ مترمکعب به صورت سالانه وجود دارد.

مطابق اظهارات وی تعداد چاه‌های بخش صنعت ۹۸ حلقه با برداشت ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه بوده و همچنین بیشترین تعداد حلقه چاه مختص به بخش کشاورزی به میزان هزار و ۶۶۶ حلقه با برداشت ۹۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب به صورت سالانه است.

به گفته بشیری مهمترین چالش‌ها و مشکلات پیش روی حوزه آب شهرستان در تخصیص نیافتن آب در بخش صنعت، تعداد کم نیرو جهت ارائه خدمات، تسریع در اجرای خط انتقال آب سامانه‌های آزاد و ژاوه، تخصیص اعتبارات لازم جهت مجهز شدن چاه‌های دیزلی به نیروی برق و نصب کنتور هوشمند حجمی بر روی آنها و رفع تبعیض بین کشاورزان و تخصیص اعتبار لازم جهت اجرای طرح تغذیه مصنوعی بر روی رودخانه جامه شوران است.

وی در ادامه خواستار مطرح کردن ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی (مجازات جایگزین) در این راستا، رسیدگی عاجل و صدور حکم در خصوص شکوائیه‌های ارسالی قبل از اتمام برداشت محصول، دستور جمع آوری موتور تلمبه‌های غیرمجاز به صورت کلی شد.

همچنین بازسازی و بهسازی پل‌های احداثی بر روی رودخانه‌های شهرستان، برداشت نخاله‌های ساختمانی از رودخانه قلعه، معرفی متخلفینی که اقدام به دستکاری کنتورهای برق و افزایش دیماند نموده اند از دیگر مواردی بودند که بشیری آنها را مطرح کرد.

در نهایت جمع آوری پسماند و زباله‌های شهری رودخانه جنیان، برگزاری جلسات شورای دشت پایلوت در ۴ بخش شهرستان، برگزاری جلسات توجیهی برای کشاورزان در خصوص برداشت بهینه و مصرف معقول آب و کشت محصولات کم آب طلب هم از جمله درخواست‌های رئیس منابع آب قروه بود که عنوان شد.

کد خبر 4650197

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =