جزییات نشست غیرعلنی شورای امنیت با محکومیت انفجار نفتکش‌ها

نشست شورای امنیت درباره حادثه انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان با محکومیت این حادثه و درخواست خویشتنداری طرفین به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود به وقت نیویورک که پشت درب‌های بسته برگزار شد، ضمن محکومیت حملات علیه نفتکش‌ها در دریای عمان، این حملات را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه عنوان کرد.

در این جلسه «جاناتان کوهن» سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، سیاست واشنگتن در قبال تهران را در چارچوب اقتصادی و دیپلماتیک با هدف بازگرداندن ایران به میز مذاکرات دانست.

«جاناتان کوهن» همچنین در کنفرانس خبری پس از جلسه افزود: به شورای امنیت درباره دلایلی که نشان می‌دهد ایران مسئول حمله به نفتکش‌های تجاری در دریای عمان در دو ماه مه و ژوئن بوده توضیح دادیم.

«منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت نیز پس از نشست اعلام کرد: اعضای شورای امنیت تمامی طرف‌های مربوطه و تمامی کشورهای منطقه را به حداکثر میزان خویشتنداری و اتخاذ اقداماتی برای کاهش تنش‌ها دعوت می‌کنند.

وی افزود: در نشست شورای امنیت، رزماری دیکارلو معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی از حادثه حمله به نفتکش‌ها در خلیج ارائه و تاکید کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد به تلاش خود برای گفت و گو و رایزنی در منطقه ادامه می‌دهد.

منابع خبری پنجشنبه گذشته از حمله به ۲ نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و کشتی «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به‌سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از عربستان سعودی به‌سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

دولت آمریکا ساعاتی بعد از این حادثه، همان‌طور که انتظار می‌رفت انگشت اتهام را به‌سمت ایران نشانه گرفت. «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری رسماً ایران را عامل این حادثه معرفی کرد. پمپئو مدعی شد ارزیابی‌های دولت آمریکا بر «داده‌های اطلاعاتی» استوار است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم چند بار تصریح کرد که حمله به نفتکش‌ها توسط ایران انجام شده است.

این روایت، اما به‌شدت مورد تردید واقع شده. «یاتاکا کاتادا»، مالک نفتکش ژاپنی گفته که به‌خلاف روایت آمریکا اصلاً انفجار مین عامل صدمه به این کشتی نبوده و طبق اطلاعاتی که به او رسیده حمله توسط یک «شیء پرنده» صورت گرفته است. او ادعاها درباره هدف قرار گرفتن کشتی‌ها توسط اژدر را هم رد کرد و گفت با توجه به اینکه محل اصابت کاملاً بالای آب است، حمله با اژدر نیز قابل قبول نیست.

روایت آمریکایی‌ها میان کشورهای اروپایی هم به‌غیر از انگلیس و آلمان مشتری خاصی پیدا نکرده و به‌نظر می‌رسد این بار ادعاهای آمریکا آن‌قدر غیرقابل‌قبول است که اروپا را هم نتوانسته قانع کند.

کد خبر 4650207

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر