رفع مشکلات آبی اصفهان در گرو اتمام سامانه دوم آبرسانی است

اصفهان - مدیرعامل شرکت آبفای اصفهان گفت:۸۰۰ میلیون مترمکعب از سد زایند رود آبگیری شده است اما در سطح شهر هنوز افت فشار آب داریم که این امر به دلیل عدم اتمام سامانه دوم آب‌رسانی اصفهان است.

به گزارش خبرنگار مهر، هاشم امینی پیش از ظهر سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان اصفهان با بیان اینکه یکم تا هفتم تیرماه هفته صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب نامیده شده است، اظهار داشت: در طول سال‌های اخیر که استان اصفهان با موضوع کم‌آبی روبرو بوده است مردم این استان همیاری و همکاری خوبی آب با ما در ارتباط با مدیریت مصرف به ویژه در سال گذشته داشتند.

وی افزود: در سال ۹۷ به میزان ۶.۷ درصد مدیریت مصرف آب در بخش خانگی و در بخش غیر خانگی ۷.۱ درصد صرفه جویی داشتیم که درمجموع ۶.۹ درصد صرفه‌جویی نسبت به مدت مشابه سال قبل را شکل می‌دهد.

۸۰۰ میلیون مترمکعب از سد زایند رود آبگیری شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به اینکه به دلیل بارندگی‌های مناسب امسال به دلیل شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داریم، ابراز داشت: ۸۰۰ میلیون مترمکعب از سد زایند رود آبگیری شده است اما در سطح شهر هنوز افت فشار آب را داریم که این امر به دلیل عدم اتمام سامانه آب‌رسانی اصفهان بزرگ است.

وی ادامه داد: این سامانه باید در سال ۸۶ توسط آب منطقه‌ای به پایان رسیده و تحویل ما می‌شد اما به دلایل اداری، عدم مجوز و مسایلی که استعفای نمایندگان اصفهان را رقم زد هنوز به اتمام نرسیده است.

رفع مشکلات آبی ۴ میلیون جمعیت استان اصفهان وابسته به سامانه دوم آبرسانی اصفهان

امینی ابراز داشت: این سامانه نگاه پدافند غیرعاملی دارد اما موضوع آن رفع مشکل آب جمعیت چهار میلیونی استان اصفهان در قالب ۱۴ شهرستان است.

وی ادامه داد: باید در حوزه آب شرب تمام تلاش خود را بکنیم تا مصرف بهینه آب را به مردم یاد داده و فرهنگ مدیریت مصرف آب در جامعه از حالت شعار به شعور تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تاکید کرد: فرهنگ‌سازی یک موضوع هفتگی، ماهانه و سالانه نیست بلکه رفتار دائمی در حوزه مدیریتی مصرف آب به ما در داشتن زندگی پایدار کمک می‌کند.

ذخیره ۲۳ میلیون مترمکعب آب در سال گذشته

وی با اشاره به اینکه شرکت آبفای اصفهان رتبه برتر در صنعت آب و فاضلاب در بخش شرب در میان شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی کسب کرده است به اقدامات در حوزه فرهنگ‌سازی و سازگاری با کم‌آبی اشاره کرد و ابراز داشت: در این راستا اقدامات فنی، فرهنگی، قانونی را به انجام رساندیم به نوعی که سال گذشته ۲۳ میلیون مترمکعب آب ذخیره شد.

امینی ابراز داشت: مدیریت آب در ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا به کمک سامانه تله‌متری و هوشمندسازی، نصب ایستگاه آنلاین مدیریت فشار، تأمین کسری آب چاه‌های بهداشتی و دارای کیفیت مناسب، به حداقل رساندن آب بدون درآمد شامل انشعاب‌های غیرمجاز و پرت شبکه از دیگر اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در سالهای اخیر بوده است.

رتبه نخست آبفای اصفهان در زمینه رفع پرتی های آب در سطح شهر

وی با بیان اینکه در زمینه رفع پرتی های آب رتبه نخست کشور را داریم، ابراز داشت: بر این اساس ما نشت‌یابی متعددی در سطح شبکه آب شرب استان اصفهان داشتیم و شامل ۸۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب و ۶ هزار و ۳۳۷ انشعاب آب انجام و با پیمایش ۱۳ هزار و ۳۳۷ انشعاب نشتی‌های موجودبرطرف شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته ۷۰۰ لیتر بر ثانیه آب را به چرخه بازگرداندیم، گفت: در حوزه اقدامات فنی نیز موضوع بازچرخانی آب خاکستری قراردادی با حوزه نظام مهندسی استان اصفهان داشتیم و باید هرچه سریع‌تر در منازل عملیاتی شود.

امینی با اشاره به گلایه مرم اصفهان درباره استفاده از آب رودخانه توسط صنعت فولاد اصفهان ابراز داشت: با قراردادی با شرکت فولادمبارکه قرار است اجرای شبکه فاضلاب در ۹ شهر به کمک این شرکت انجام و به ازای آن پساب فاضلاب به فولادمبارکه تخصیص یابد تا کمتر از آب رودخانه استفاده شود که هفته گذشته بخشی از این پروژه با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در زمینع اقدامات فرهنگی در زمینه صرفه جویی در مصرف آب رسانه‌ها به ما کمک بسیاری کردند، ابراز داشت: کارگروهی پیرو تغییر ساعات اداری تشکیل داده‌ایم تا اقدامات خوبی در حوزه مدیریت مصرف انرژی استان اصفهان انجام شود و در این راستا ان. جی.اوها نیز وارد حوزه مدیریت مصرف شدند.

۹۰ درصد مردم اصفهان کمترین رده مصرف آب را در سال ۹۷ داشتند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تصریح کرد: در راستای تنویر افکار عمومی و در پاسخ به استان‌هایی که اصفهانی‌ها را مورد گلایه قرار می‌دهند باید به این نکته اشاره کنیم که در سال ۸۷، میزان مصرف ۶۶ درصد مردم در رده صفر تا ۲۰ بوده است اما در سال ۹۷ میزان ۹۰ درصد مردم مصرف صفر تا ۲۰ داشته‌اند که رکورد خوبی در حوزه مدیریت مصرف است.

وی تاکید کرد: آب‌رسانی به شهرستان دهاقان و گلشن و دیگر روستاها، بهره‌برداری از تصفیه‌خانه خوانسار، پیشرفت ۶۹ درصدی تصفیه‌خانه چادگان، پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد پروژه تصفیه‌خانه اژیه از دیگر فعالیت‌های این نهاد است.

امینی با اشاره به ۲۹۵ کیلومتر لوله‌گذاری آب در سطح استان و ۳۳۱ کیلومتر لوله‌گذاری فاضلاب گفت: همچنین ۱۲ هزار مترمکعب مخزن در اصفهان به بهره‌برداری رسید و هفت هزار مخزن نیز در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: ۱۸ هزار ۲۴۰ فقره انشعاب آب و۲۱ هزار و ۶۰۰ فقره انشعاب فاضلاب در سال گذشته واگذار شده است.

۲۷ مجتمع آبرسانی روستایی در اصفهان در حال احداث است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به اینکه از سیاست‌های جدی وزارت نیرو ایجاد مجتمع‌های آبرسانی روستایی است، گفت: ۴۱ مجتمع روستایی در سطح استان داریم که ۱۴ مجتمع به بهره‌برداری رسیده است و ۲۷ مجتمع آبرسانی روستایی در اصفهان در حال احداث است.

وی ادامه داد: این مجتمع‌ها حدود ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی در این مجتمع‌ها هزینه شده و ۵۰۰ میلیارد تمان اعتبار دیگر نیاز است.

امینی با بیان اینکه در سال ۹۷ از روستاهای تحت پوشش ما ۱۷۹ روستا آبرسانی سیار شدند که در سال ۹۷ به ۱۲۵ مورد تقلیل یافت، گفت: همچنین از روستاهای تحت پوشش غیر شرکت آبفای اصفهان، ۱۲۶ روستا به ۱۲۰ روستا تقلیل یافت.

وی تاکید کرد: بازسازی شبکه فاضلاب شهری به میزان ۴۶ میلیون یورو و ۷۳۶ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و امیدواریم شبکه‌های قدیمی فاضلاب جمع آوری شود و این روند به تناوب ادامه داشته باشد تا دیگر شاهد فرسودگی گسترده این شبکه در اصفهان نباشیم.

حذف قبض کاغذی آب در ۳ محله استان اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تاکید کرد: حذف قبض کاغذی آب در استان اصفهان در حال حاضر در سه محله آغاز شده است و به زودی به دیگر نقاط شهر و استان اصفهان نیز اجرایی خواهد شد.

کد خبر 4650603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =