ششمین جلسه کارگروه ملی توانمند سازی زنان سرپرست خانوار برگزار شد

ششمین جلسه کارگروه ملی توانمند سازی زنان سرپرست خانوار با موضوع اقدام و عمل با حضور معاون زنان و خانواده رئیس جمهور و دو تن از نمایندگان مجلس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار در ششمین جلسه کارگروه ملی توانمند سازی زنان سرپرست خانوار که با موضوع اقدام و عمل معاون برگزار شد، با بیان اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم، سازمان بهزیستی، کمیته امداد و دیگر دستگاه ها تلاش های زیادی برای تدوین برنامه اقدام و عمل مشترک و هماهنگی بین بخشی در موضوع زنان سرپرست خانوار بر اساس بند ت ماده ۸۰ قانون برنامه ششم انجام داده اند، به برگزاری ۶۰۰ نفر ساعت جلسه توسط این کارگروه در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تا امروز در تعاریف همگی به اجماع و وحدت نظر رسیده ایم که البته اینها همه قراردادی بوده و قطعی نیستند.

ابتکار با تاکید بر اینکه تمام این موارد جزو تکالیف دستگاه هاست، افزود: در حال حاضر با توجه به پایش اطلاعات موجود، هماهنگی و همپوشانی بیشتری اتفاق افتاده است.

معاون رییس جمهور همچنین اظهار امیدواری کرد که با بهره گیری از فرصت های سال جاری، حداکثر استفاده برای تحقق اهداف این برنامه به عمل آید و بتوان آن را به زودی برای اجرا ابلاغ کرد، ضمن اینکه انتظار می رود این قانون با نگاه جامع به ابعاد مختلف آن دیده شود و دستگاههای مختلف در حد توان برای اجرای آن ورود کنند.

سوسن باستانی معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان نیز با اشاره به اینکه برنامه اقدام و عمل طی جلسات گذشته در کمیسیون تخصصی و کمیسیون اصلی هیئت دولت، با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها بررسی و نهایی شده، گفت: امروز این برنامه مرور می شود تا پس از نهایی شدن برای اجرا به دستگاهها ابلاغ شود.

وی در مرور فعالیت های انجام شده گفت: بر طبق بند «ت» ماده ۸۰، تهیه و اجرای طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طبق قوانین و مصوبات شورای اجتماعی تا پایان اجرای برنامه، توسط معاونت امور زنان و با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سایر نهادهای ذیربط و تایید برنامه مذکور در هیئت وزیران و تصویب در مجلس صورت می پذیرد.

وی افزود: علاوه بر برگزاری ۵ جلسه با حضور نمایندگان دستگاههای مورد اشاره، طرح مزبور در کمیسیون تخصصی و اصلی هیئت دولت و نیز کمیسیون های مجلس با حضور نمایندگان محترم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی اولین اقدام انجام شده بر اساس متن ماده، طرح آن در شورای اجتماعی کشور بود که کلیات آن از جمله تشکیل بانک اطلاعاتی توسط وزارت تعاون کارو رفاه اجتماعی به تصویب رسید و پس از آن برنامه اقدام و عمل با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها در معاونت تهیه شد که حدود ۶۰۰ ساعت کار کارشناسی بر روی آن صورت گرفت. در مرحله بعد این طرح در کمیسیون فرعی هیئت دولت مطرح شد و سپس به کمیسیون اصلی ارسال شد و بر اساس مصوبه ابلاغی هیئت دولت، قرار بر این شد که برنامه اقدام و عمل نهایی شده و به دستگاهها ابلاغ شود.

در بخش دیگری از این جلسه «زهره نظری» مدیر کل دفتر بررسی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی معاونت امور زنان گفت: ما پیش نویس برنامه اقدام و عمل را با بهره گیری از پیش نویسی که سازمان بهزیستی آماده کرده بود با بررسی های کارشناسی در معاونت امور زنان و خانواده و با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها آماده کردیم و سپس برنامه وارد کمیسیون تخصصی هیئت دولت شد که حدود ۹ جلسه نیز در کمیسیون فرعی بررسی شد و با انجام اصلاحاتی خلاصه تر و در نهایت آماده ارسال به کمیسیون اصلی شد که در آنجا تصمیم بر این شد که ابلاغ برنامه اقدام و عمل باید توسط خود معاونت امور زنان و خانواده انجام شود. همچنین نظارت و گزارش شش ماهه آن نیز توسط معاونت باید به هیئت دولت ارسال شود.

وی با توضیح اینکه در برنامه اقدام و عمل باید به تعریف واحدی از زنان سرپرست خانوار می رسیدیم، گفت: تعریف ما بر اساس تعریف سازمان بهزیستی و مرکز آمار ایران از زنان سرپرست خانوار شامل زنان همسر فوت شده، زنان مطلقه، زنان دارای همسر زندانی، از کار افتاده، متواری، مفقود الاثر و معتاد است و نیز دختران مجردی که به سن تجرد قطعی رسیده اند و تحت عنوان خود سرپرست مطرح می شوند.

در ادامه جلسه نمایندگان دستگاه های مختلف به طرح نقطه نظرات خود پرداختند و قرار بر این شد که ظرف ۴۸ ساعت آینده آخرین پیشنهادات خود را ارائه دهند تا برنامه اقدام و عمل هر چه سریعتر وارد پروسه نهایی شود.

کد خبر 4650940

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =