مدارس به سازمان پژوهنده مبدل شوند/ پوشش ۹۹ درصدی تحصیلی

ساری - معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با تاکید بر مدرسه محوری گفت: مدرسه باید به یک سازمان پژوهنده تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار نظری صبح چهارشنبه در گردهمایی مدیران رؤسا و معاونان آموزشی و پژوهشی شهرستان‌ها و مناطق مازندران در ساری اظهار داشت: مدرسه محوری رکن اساسی بوده و باید پیش از بیش مورد توجه قرار گیرد و اگر دارای مراکز آموزشی قوی باشیم ولی دامنه اثر آن به مدرسه نرسد اتفاق نمی‌افتد.

وی با تاکید براینکه مدرسه باید به یک سازمان پژوهنده تبدیل شود گفت: معلم نیز باید پژوهشگر و دانش آموز نیز پژوهنده باشد و هدف باید رشد فکری دادن به دانش آموز و جامعه باشد.

وی با عنوان اینکه در تعلیم و تربیت باید مجال فکر کردن به دانش آموز داده شود تصریح کرد: علم، تحقیق و فناوری از ارکان امنیت ملی، قدرت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و از پیش نیازهای توسعه کشور است بنابراین تغییرکردن راحت نیست و نیازمند شهامت و برنامه ریزی است.

نظری با اشاره به سند تحول بنیادین گفت: این سند درپی تغییر در دانش و گفتمان ما است و اعتماد به آن یک فرصت به شمار می‌رود زیرا تعلیم و تربیت در بستر فرهنگ رخ می‌دهد و تبدیل نظام آموزشی به فرهنگی از اهداف به شمار می‌رود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اظهار اینکه الگوی مدرسه محوری هنوز در مدارس رخ نداده است گفت: توسعه مدیریت یکی از اجزای سند تحول بنیادین است زیرا کانون تصمیم گیری مدرسه و ارکان مدرسه است و رسالت مدیران و کارشناسان، آشنایی دقیق با مفاهیم تحول آفرین و نظام راهبری مدرسه محوری است.

وی ایجاد فضای امن و سالم در محیط مدرسه را از جمله اهداف برشمرد و گفت: باید از مدرسه هوشمند به سمت مدرسه ایمن حرکت کینم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۶۳ هزار دانش آموز ابتدایی در دو هزار و ۱۱۲ کلاس درس مشغول تحصیل هستند گفت: در متوسطه اول و دوم ۱۹۵ هزار دانش آموز در هزار و۶۸۱ کلاس و بیش از ۴۶ هزار دانش اموز فنی و حرفه‌ای و کاردانش در ۴۹۴ کلاس و دو هزار و ۷۵ دانش آموز استثنایی مشغول فعالیت هستند.

نظری با اشاره به وجود ۵۴۸ هزار دانش آموز در استان مشغول تحصیل می‌کنند، درصد پوشش تحصیلی را بیش از ۹۹.۱۶ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان در کشور ۹۷.۱۶ درصد و پوشش تحصیلی در متوسطه اول ۹۷.۵۱، متوسطه دوم ۹۰.۲۰ درصد است.

وی با بیان اینکه در کنکور رتبه سوم کشور را داریم گفت: از نظر کیفیت و رشته پردازی رتبه اول کشور را داریم.

کد خبر 4651253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =