زمینه اشتغال برای معتادان بهبود یافته فراهم شود

کرمان - استاندر کرمان پیشگیری و صیانت را از مهمترین نکات در بحث مبارزه با مواد مخدر دانست و گفت: در صیانت نکته قابل تامل اشتغال است یعنی وقتی فردی درمان شد باید در جهت اشتغال وی تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد فدایی پیش از ظهر چهارشنبه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان بیان داشت: مشکل مواد مخدر، جهانی است و گریبان گیر بسیاری از کشورها جهان است لذا ایران و کرمان هم از این قضیه مستثنی نیست.

وی افزود: بر طبق آمار در کشور ما دو میلیون ۸۰۰ هزار نفر معتاد هستند و متوسط شیوع معتادین در کشور ما ۵.۳ دهم است.

استاندر کرمان گفت: برآوردی که در سال‌های قبل شده در کشور ما سالیانه ۱۲ هزار میلیارد دلار خسارتی است که به لحاظ مالی به کشور به ما تحمیل می‌شود که ۵۰ درصد آن هزینه مصرف مواد، ۲۵ درصد خساراتی است که به کشور وارد می‌شود و ۲۵ درصد صرف مبارزه دولت با این پدیده شوم است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: بر طبق آمار دامنه این مشکل در کشور گسترده است که باید بیشتر در این زمینه تلاش شود تا بخشی از این خسارت‌ها جبران شود.

وی افزود: یکی از دلایل درگیری کشور با مواد مخدر بحث همجوار بودن با افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است؛ بر اساس آماری که در سال ۲۰۰۹ میلادی اعلام شده چهار هزار تن مواد مخدر در افغانستان تولید شده یعنی ۸۱ درصد تولید تریاک خالص به کشور ما وارد شده و باعث شده شرایطی بر ما تحمیل شود که باید با آن دست به گریبان باشیم.

استاندار کرمان ابراز داشت: بنابرابن باید عوامل گرایش به مصرف مواد مخدر را بشناسیم و در مورد آن بررسی صورت گیرد.

فدایی به برخی عوامل گرایش به مواد مخدر اشاره کرد و افزود: عوامل فردی و ویژگی‌های روانشناختی، عوامل اجتماعی، سختگیری و راحتگیری بیش از اندازه، امکان تهیه راحت مواد مخدر در کوتاه‌ترین زمان، عوامل فرهنگی، ارزشی و عوامل اقتصادی از جمله مواردی هستند که گرایش به مواد مخدر را رقم می‌زنند.

فدایی گفت: آگاه‌سازی مهمترین روش در جهت پیشگیری از اعتیاد در جامعه است؛ تغییر دانش، شیوه نگرش و رفتار ما در برخورد با این پدیده را آگاه‌سازی می‌گویند ولی این آگاه‌سازی نباید به صورت نصیحت باشد زیرا ممکن است نصیحت به قضیه دامن بزند.

وی افزود: پیشگیری و صیانت مهمترین از مهمترین نکات در بحث مبارزه با مواد مخدر است لذا در صیانت نکته قابل تامل اشتغال است وما این زنجیره را باید کامل کنیم یعنی وقتی فردی درمان شد باید در جهت اشتغال وی تلاش کنیم.

کد خبر 4651703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =