جشنواره شهروند برگزیده مشارکت همدانی‌ها در امور شهررا بالا می‌برد

همدان - رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: جشنواره شهروند برگزیده با هدف ارتقای سطح مشارکت شهروندان در امور شهری و در مسیر پیشبرد اهداف مدیریت شهری برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی فتحی بعد از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه نسبت به نیازهای کلی جامعه، نوآوری و خدمات باید انجام پذیرد؛ هدف از برگزاری جشنواره شهروند برگزیده را شناسایی، معرفی و برجسته‌سازی شهروند برگزیده به عنوان سرمایه اجتماعی و فرهنگی جامعه شهری همدان و ایجاد انگیزه و تشویق و ترغیب سایر شهروندان برشمرد.

وی با بیان اینکه انسان در دو جنبه فردی و اجتماعی مورد توجه و قابل بررسی است که در بُعد فردی موجب افتخار اجتماعی می‌شود و در بُعد دیگر می‌توان گفت انسان به عنوان یک پدیده اجتماعی نیازهایی دارد که باید توسط خود و سایر انسان‌ها در قالب وقف، آموزش برطرف شود، گفت: مهمترین شاخصه برای انتخاب شهروندان برگزیده همدان عامل بودن به وظایف شهروندی، مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌پذیری است که جشنواره امسال نیز با این هدف، فعالیت مجدد خود را آغاز کرد.

وی گفت: ارتقای تعهد اجتماعی افراد جامعه همراه با سلامت اجتماعی به طور قطع پایداری اجتماعی را به دنبال دارد که این جشنواره با هدف ارتقای سطح مشارکت شهروندان در امور شهری و در مسیر پیشبرد اهداف مدیریت شهری، برگزار خواهد شد.

کلید شهر در اختیار فرد، خانواده، تشکل یا مؤسسه‌ای قرار گیرد که خدمات خیرخواهانه آنان به شهر و شهروندان رسیده است فتحی اضافه کرد: مجریان جشنواره امسال نیز مباحث جانبی به‌ویژه انتخاب شهروند افتخاری را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا کلید شهر در اختیار فرد، خانواده، تشکل یا مؤسسه‌ای قرار گیرد که خدمات خیرخواهانه آنان به شهر و شهروندان رسیده است.

وی افزود: بر اساس مطالعات و بررسی‌های علمی و کارشناسی شده، شادی و نشاط اجتماعی یکی از عناصر شتاب‌دهنده در پیشبرد اهداف توسعه جامعه محسوب می‌شود که در این صورت، مشارکت مؤثر و هدفمندتر افراد جامعه را در امور شهری شاهد خواهیم بود و از این رو برنامه‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان بر اساس ایجاد و تقویت روحیه نشاط، شادابی و سلامت شهروندان برنامه‌ریزی شده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان اضافه کرد: با توجه به شاخص‌ها ۹ گانه جشنواره؛ حضور و مشارکت داوطلبانه، مستمر و فعال در نهادها و تشکل‌های غیردولتی مرتبط با حوزه مدیریت شهری امری قابل توجه و مورد تأکید سیاست‌گذاران شهری برای آبادانی شهر است.

فتحی با بیان اینکه انتظارات و خواسته‌های به‌حق مردم بر این است تا شورای شهر و شهرداری، زیبایی شهر را حفظ کنند که در این میان کمبود زیرساخت‌ها از جمله اتوبوس‌های شهری و اسقاطی بودن آنها مطرح است، افزود: در حوزه حمل‌ونقل عمومی طبق استانداردهای جهانی به ازای هر هزار نفر یک اتوبوس نیاز است که به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی حدود ۲۰۰ اتوبوس در سطح شهر همدان خدمت‌رسانی می‌کنند و در حال حاضر حدود ۱۷ اتوبوس هم خریداری شده است.

وی گفت: شهرداری یک نهاد عمومی غیردولتی است که بیشتر هزینه‌های خود را از محل عوارض‌های پرداختی شهروندان تأمین می‌کند و ٩۵ درصد خدمات ارائه شده توسط شهرداری و نگهداری از شهر، از جیب شهروندان هزینه و مابقی آن توسط دولت تأمین می‌شود که حدود ٢ سالی می‌شود پرداخت نشده است.

کد خبر 4651793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =