حذف حق‌النظاره چاه‎های مورد استفاده شهرداری/لزوم حمایت دولت

کرج - رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج گفت: حق النظاره چاه های آبی که شهرداری استفاده می کند باید حذف شود، زیرا هزینه خیلی سنگینی دارد.

پیمان بضاعتی پور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: روز گذشته کمیته سیما، منظر و فضای سبز کلانشهرهای کشور به میزبانی وزارت نیرو و با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری های کلانشهرها در تهران تشکیل جلسه داد.

وی با تاکید بر اینکه در این جلسه راهکارها، تجارب، چالش ها و موانع سازگاری با کم آبی بررسی شد، گفت: روش ها موثر سازگاری با کم آبی در این نشست مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

اجرای طرح حذف چمن در کرج

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج اضافه کرد: مدیرکل دفتر فنی وزارت نیرو از شهرداری کرج و مشهد به دلیل اقدامات موثر در زمینه کاهش وابستگی آبیاری فضای سبز به آب شرب، تقدیر کرد.

بضاعتی پور گفت: اصلاح الگوی کاشت و استفاده از گونه های گیاهی مقاوم به بی آبی از جمله مسائل مهمی بود که در این نشست از سوی ما مطرح شد.

وی در بخش دیگری با اشاره به اجرای طرح حذف چمن در کرج، گفت: به جای چمن پوشش گیاهی «فیله آ» جایگزین شده همچنین در زمینه اصلاح الگوی مصرف، موضوع ۲۷۳ کیلومتر شبکه انتقال و هزار و ۳۰۰ هکتار شبکه توزیع آب خام مطرح شد.

همکاری جهاد کشاورزی و منابع طبیعی برای تامین نهال کمربندهای سبز ایجاد شده ضروری است رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج بکارگیری روش های نوین اتوماسیون هوشمند سازی در سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای فضای سبز در کرج را از دیگر مسائل مطروحه در نشست سازگاری با کم آبی برشمرد و افزود: این مورد در جهت کاهش مصرف آب اجرایی شده است.

بضاعتی پور به اشاره به حمایت هایی که دولت می تواند از شهرداری ها برای به حداقل رساندن مصرف آب در فضای سبز داشته باشد، گفت: در پایان این نشست بیانیه ای از سوی شهرداری های ۹ کلانشهر و ۱۰ شهر بزرگ کشور صادرشد که مشتمل بر ۱۶ خواسته است تا در قالب آن مطالبات مربوطه از وزارتخانه هایی مانند نیرو، راه و شهرسازی و یا جهاد کشاورزی پیگیری شود.

تحویل بخشی از اراضی دولتی برای ایجاد کمبرند سبز

وی اضافه کرد: بحث حذف یا تعدیل حق النظاره چاه ها، تخصیص عادلانه انشعاب فاضلاب برای احداث تصفیه خانه، تحویل بخشی از اراضی در اختیار جهاد کشاورزی و وزارت را ه به شهرداری به منظور ایجاد کمربند سبز از جمله مباحثی بود که در بیانیه آمده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با تاکید بر اینکه در بیانیه به موضوع همکاری جهاد کشاورزی و منابع طبیعی برای تامین نهال کمربندهای سبز ایجاد شده اشاره شده است، گفت: محاسبه تعرفه برق چاه های آب آبیاری فضای سبز مانند تعرفه های کشاورزی نیز موضوع دیگری است که در بیانیه بدان پرداخته شده است زیرا معتقدیم تعرفه یاد شده نباید تجاری یا مسکونی نباشد.

بیست و ششمین نشست تخصصی کمیته سیما و منظر کلانشهرها برگزار شد بضاعتی پور در بخش دیگری با بیان اینکه مجمع کلانشهرهای کشور کمیسیونی به نام خدمات شهر و محیسط زیست دارد، گفت: در این کمیسیون مقرر شد وزاری نیرو، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی حضور داشته باشند و نمایندگان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ها نیز به بیان مشکلات و راهکارها بپردازند.

وی در ادامه از برگزاری بیست و ششمین نشست تخصصی کمیته سیما و منظر کلانشهرها نیز اشاره کرد که صبح روز گذشته برگزار شده و گفت: از فعالان سیما و منظر سراسر کشور برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده بود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه در نشست تخصصی کمیته و سیما و منظر کلانشهرها مدیرکل دفتر مطالعات و مدیرکل دفتر فنی وزارت کشور و مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری آبفا حضور داشتند، گفت: در این نشست به مسائلی چون تخصیص حق النظاره چاه ها و هر آنچه در خصوص مسائل آب شرب، چاه ها و فضای سبز مطرح است، پرداخته شد.

حق النظاره چاه های مورد استفاده شهرداری حذف شود

بضاعتی پور در خصوص طرح موضوع حق النظاره چاه ها نیز گفت: درخواست کرده ایم حق النظاره چاه هایی که شهرداری استفاده می کند حذف شود زیرا هزینه خیلی سنگینی دارد.

وی در ادامه با اشاره به مطرح کردن بحث تعرفه برق چاه ها، گفت: درخواست کرده ایم این مهم با تعرفه کشاورزی محاسبه شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه بحث تخصیص آب پساب فاضلاب خانگی برای استفاده شهرداری ها به منظور استقرار تصفیه خانه نیز مطرح شد، گفت: شرکت های آب منطقه ای به پیشنهادات واحدهای صنعتی چون رقم بالاتری پرداخت می کنند، بیشتر توجه دارند.

کد خبر 4652484

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =