سقوط شهر راهبردی «غریان» لیبی ضربه‌ای به امارات و عربستان است

یک رسانه اروپایی با اشاره به سقوط شهر راهبردی غریان و تسلط دولت وفاق ملی لیبی بر آن از این شکست خلیفه حفتر به عنوان ضربه مهلک به عربستان و امارات به عنوان حامیان وی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، یک رسانه اروپایی به بازتاب شکست نیروهای خلیفه حفتر از نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در شهر راهبردی غریان پرداخت.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی با عنوان «فرمانده جنگ لیبی قافیه را باخت و نیروهای دولت وفاق ملی بر شهری مهم مسلط شدند»، آورده است: نیروهای دولت وفاق لیبی بر شهر راهبردی غریان که بر دامنه کوه مشرف به جاده مواصلاتی میان طرابلس و منطقه نفت خیز جنوب قرار دارد، مسلط شدند.

این رسانه می‌نویسد: این را می‌توان پیروزی شاخصی برای نیروهای دولت وفاق ملی در جنگی که بیش از دو ماه است ضد نیروهای حفتر دارند، توصیف کرد. از دست رفتن این شهر را همچنین می‌توان ضربه‌ای مهلک به امارات، عربستان و مصر دانست که از حفتر در حمله اش حمایت کردند.

ایندیپندنت نوشت: ترکیه و قطر از دولت مورد حمایت سازمان ملل حمایت کردند و کمک سیاسی، دیپلماتیک و نظامی به آن کردند. این در حالی بود که نیروهای حفتر حدود دوماه قبل بر شهر غریان مسلط شدند و از آن به عنوان پایگاه امدادی برای حملات به طرابلس استفاده کردند.

شایان ذکر است که منابع نظامی دولت وفاق لیبی روز گذشته اعلام کردند که نیروهای وابسته به این دولت توانستند شهر غریان در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر طرابلس پایتخت لیبی را به کنترل خود در آورده و وارد مقر اتاق عملیات اصلی نیروهای ژنرال حفتر شوند. حفتر از این مقر حمله به شهر طرابلس را مدیریت می‌کرد.

شبکه تلویزیونی لیبیا الاحرار به نقل از سرهنگ عبدالحکیم طنیش فرمانده عملیاتی نیروهای دولت وفاق لیبی گفت: این نیروها شهر غریان را به طور کامل به کنترل خود در آوردند.

این شبکه به نقل از منابع خود از فرار عبدالسلام الحاسی فرمانده اتاق عملیات اصلی حفتر و به همراه شماری از نیروهای زیردستش خبر داد.

این شبکه ویدئویی از یک خانه را نشان داد و اعلام کرد که این خانه مقر اصلی نیروهای ژنرال حفتر بوده است.

شبکه تلویزیونی مصراته نیز تصاویر شماری از نیروهای حفتر را در زمان بازداشت آنها درپی آزادسازی شهر غریان نشان داد.

مرکز اطلاع رسانی عملیات آتشفشان خشم وابسته به دولت وفاق لیبی نیز گفت که نیروهای دولت وفاق کنترل خود بر مرکز شهر و هتل الرابطه و بیمارستان تقویت می‌کنند.

ژنرال خلیفه حفتر، شرق لیبی را در کنترل خود دارد و غرب لیبی از جمله شهر طرابلس در کنترل دولت وفاق ملی لیبی است که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.

حفتر با حمایت امارات و عربستان برای تصرف شهر طرابلس نیروهای خود را به سمت غرب لیبی گسیل داشته است.

در مقابل، نیروهای وابسته به دولت وفاق لیبی نیز به مقابله با آنها در شهر طرابلس پرداخته اند که تنش و درگیریها بین دوطرف همچنان ادامه دارد.

کد خبر 4652802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =