آمریکا باید تحریم های دارویی را لغو کند

ارومیه – معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا باید تخریم های دارویی را لغو کند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین دهقانی ظهر جمعه در حاشیه مراسم سی و دومین سالروز بمباران شیمیایی سردشت در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: طبق قرارداد مودت موجود بین ایران و آمریکا دارو و غذا از تحریم‌ها مستثنی است اما آمریکا با نادیده گرفتن این قرارداد، ورود دارو و غذا در چهارچوب اعمال فشار حداکثری تحریم را ممنوع کرده است.

وی ادامه داد: قرار موقت دیوان لاهه مبنی بر لغو تحریم‌های دارویی قابل اجراست و بر اساس آن آمریکا باید بلافاصله محدودیت دارویی را لغو و ترتیبی برای تسریع در انتقالات مالی آن اتخاذ کند.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه ادامه داد: دیوان لاهه حکم قرار موقت را صادر کرده که قابل اجراست و بر اساس آن آمریکا باید بلافاصله محدودیت دارویی را لغو و ترتیبی اتخاذ کند که نقل و انتقالات مالی در این خصوص بدون مشکل انجام شود.

دهقانی اضافه کرد: با اینکه هنوز آمریکا این حکم را اجرا نکرده است اما با ادامه فشارها بعد از ارائه مستندات تأثیر تحریم دارویی بر بهداشت جامعه مجبور به اجرا کردن آن خواهد بود.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارها برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی کشور ثبت و مستندسازی ابعاد جنایت‌های رژیم بعث عراق است که شاید نسل‌های آینده بتوانند با توجه به تغییر شرایط، به این حق دست بایند.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به پیگیری موضوع مصدومان شیمیایی در سازمان ملل گفت: برپایی نمایشگاه، ورود رسانه‌ها، خاطره نویسی و داستان از فاجعه بمباران شیمیایی سردشت در جای جای نقاط مختلف از ضروریات محسوب می‌شود.

دهقانی با بیان اینکه در سازمان ملل پیگیر حق و حقوق مردم بی دفاع و مظلوم سردشت هستیم افزود: در مورد ارائه وضعیت سردشت و مصدومان فاجعه شیمیایی تا به امروز ضعیف عمل کردیم و باید سمن‌ها و تشکل‌های مردمی، سردشت را به عنوان نماد مظلومیت ایران به جهانیان نشان بدهند.

کد خبر 4652985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =