تداوم راه شهدای روحانی رسالت امروز جامعه اسلامی است

شاهرود - رئیس دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه تداوم راه شهدا به خصوص شهدای روحانی امروز مهمترین رسالت جامعه است، گفت: باید سیره شهدا را به نسل جوان جامعه شناساند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسین علی سعدی شاهرودی ظهر شنبه در مراسم شانزدهمین یادواره ۵۰ شهید روحانی شاهرود که در مدرسه قلعه این شهر برگزار شد، ضمن گرامی داشت یاد شهدای روحانی بیان کرد: امروز باید تداوم راه شهدا به مثابه رسالت جامعه محسوب شود.

وی با بیان اینکه امروز باید تلاش کنیم تا جوانان جامعه با سیره شهدا به خصوص شهدای روحانی آشنا شوند، تاکید کرد: امام خمینی (ره) درباره شهدا فرمودند اینان شمع محفل بشریت هستند، یعنی شهید خاصیت روشنایی و روشن کنندگی دارد و می‌تواند ظلمت را از حق در نزد انسان تفکیک کند.

عالمان دینی تربیت یافتگان مکتب امام صادق (ع)

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: از سوی دیگر عالمان دینی تربیت یافتگان مکتب امام صادق (ع) هستند و در نتیجه باید گفت روحانیان در قبال جامعه و امت اسلامی یک نوع رسالت ویژه نیز دارند.

سعدی شاهرودی خواستار شناساندن شهدا به نسل جوان و تداوم راهشان به مثابه بهترین بزرگداشت برای شهدا شد و ابراز کرد: عالم مسئولیت دارد تا مردم را از تاریکی که کار ویژه اصلی طاغوت محسوب می‌شود نجات دهد و این رسالتی مهم برای روحانیان و عالمان دینی است.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) بیان کرد: یکی از تأکیدات همیشگی آن حضرت به شاگردانشان هم همین رسالت ویژه روحانیان یعنی مبارزه با طاغوت و طاغوتیان است.

امام صادق (ع) ۴۰۰۰ شاگرد تربیت کردند

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه امام ششم (ع) دارای شاگردانی بی‌شمار بودند که در برخی تواریخ تعدادشان چهار هزار نفر عنوان شده است، تاکید کرد: صادق اهل بیت (ع) نهضت تولید علم را راه‌اندازی کردند و به این سبب نامشان را رئیس مذهب شیعه نهاده اند.

سعدی شاهرودی با بیان اینکه علما و بزرگان تربیت یافتگان مکتب اهل بیت (ع) و امام صادق (ع) هستند، تاکید کرد: از دل این مکتب است که افرادی مثال شهید بهشتی بیرون می‌آیند.

وی در ادامه افزود: شهدا با خداوند معامله‌ای عاشقان کردند و رهروی راهی بودند که به عشق به خداوند متعال منتهی می‌شد و این عشق نامش شهادت است که بهترین مرگ‌ها نزد خدای متعال محسوب می‌شود.

شهدا از ایستادگی ملت خوشحال می‌شوند

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه و با بیان اینکه مذاکره با استکبار پیام شهدا نیست، تاکید کرد: شهدا ایستادگی و تسلیم ناپذیری را معنا کردند و لذا باید گفت شهدای ما به واسطه عزتی که داشتند هرگز اهل کنار آمدن نبودند.

سعدی شاهرودی در ادامه گفت: خداوند متعال در آیه‌ای دیگر می‌فرماید حق ندارید شهید را مرده خطاب کنید چراکه مرده تأثیری در دنیا ندارد، این در حالی است که برعکس، شهیدان زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند و در جامعه تأثیر می‌گذارند.

وی افزود: شهدای ما از استقامت مردم ایران اسلامی خرسند هستند چرا که توصیه‌هایشان به ما همیشه استواری راه تا پیروزی نهایی اسلام بر کفار و مستکبران بوده است.

کد خبر 4653463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =