تصویب طرح فناورانه جهت توانمندسازی دانشجویان علوم پزشکی

طرح پیشنهادی توانمندسازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راستای تحقق دانشگاه نسل سوم و الزامات و مشوق های کارآفرینی در تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد اعتضاد رضوی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نشست با معاون پژوهشی دانشگاه با اشاره به اهمیت آموزش کارآفرینی به دانشجویان علوم پزشکی و لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم خاطر نشان کرد: کارآفرینی به شیوه تئوریک و بدون توسعه نظام مندآموزش کارآفرینی و تقویت ویژگی های کارآفرینی منابع انسانی دانشگاه، راه به جایی نمی برد.

اعتضاد رضوی گفت: یکی از وجوه توانمندسازی دانشجویان و استادان، همسو با فرایند توسعه ملی و حل مسائل جامعه، مهارت آموزی موثر به روش علمی است.

دکتر ابوالفضل خواجوی راد مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز محور و مأموریت کانونی نظام دانشگاهی در دانشگاه نسل سوم را، کارآفرینی دانست و گفت؛ این موضوع در دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به ارزش و ثروتی که صنعت سلامت می تواند ایجاد کند، بسیار لازم است.

وی خاطر نشان کرد: درچنین دانشگاهی دانشجویان باید همزمان مجموعه‌ای از دانش، مدیریت دانش و مدیریت کارآفرینی را فراگیرند تا بتوانند در زمینه صنعت سلامت فعالیت کنند.

خواجوی راد با اشاره به موضوع آموزش کارآفرینی طرح پیشنهادی توانمندسازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راستای تحقق دانشگاه نسل سوم و همچنین الزامات و مشوق های کارآفرینی در تحصیل را ارائه داد و تاکید کرد: آموزش مسیر تفکر و اندیشیدن به مقوله مهارت آموزی و استفاده از کارافرینی در دوران بعد از تحصیل و بکارگیری آن در عرصه علم و جامعه از اهداف این برنامه پیشنهادی است.

دبیر کارگروه بین المللی سازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در این طرح چهار رویکرد جهت ارتقای علمی دانشجویان در عرصه خلاقیت و فناوری در علم تعریف شده، که عبارت است از گذراندن دو واحد درسی ارائه شده با موضوع خلاقیت و کارآفرینی، حضور فعال در دو کارگاه مورد تأیید با موضوع خلاقیت و کارآفرینی، شرکت در مدرسه تابستانی با موضوع خلاقیت و حضور در گروه های ایده پروری (استارت آپ ویکند).

وی طرح گذراندن واحد درسی را یکی از برنامه های پیشنهادی در این رویکرد فناورانه عنوان کرد و افزود: با همکاری معاونت آموزشی دو واحد درسی در بخش دروس عمومی و بصورت اختیاری برنامه ریزی می شود و دانشجویان مقطع ارشد و دکتری تخصصی ورودی های سال ۹۸ ملزم به گذراندن این واحدها در دو سال اول تحصیل بوده و پیش شرط ارائه پروپوزال است.

خواجوی راد تاکید کرد: استارت آپ ویکند، مدرسه تابستانی و کارگاه های مرتبط با کارافرینی در طول سال تحصیلی برنامه ریزی شده اند تا دانشجویان علاوه بر گذراندن واحد درسی کارآفرینی بتوانند بدون محدویت در این فعالیت ها شرکت و از مزیت های آن (لحاظ شدن ۷۵ صدم به نمره پایان نامه) برخوردار شوند.

طرح فوق در جلسه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه که در پژوهشکده بوعلی برگزار شد پس از تبادل نظر و بررسی های انجام شده با رأی اکثریت اعضاء مصوب شد.

کد خبر 4654121

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =