انتشار داستان بلند «مقتول مقصر است» در ایران

داستان بلند «مقتول مقصر است» اثر فرانتس ورفل به فارسی ترجمه و منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشر مروارید داستان بلند «مقتول مقصر است» اثر فرانتس ورفل را با ترجمه غزاله نوحی منتشر کرد.

ورفل در این اثر و به دنبال مفهومی عمیق، تعامل میان پدر و پسر را به صورت نمادین به تصویر می‌کشد. او در محیطی آکنده از قواعد پدرسالاری، طعم تلخی از سرکوب احساسات، وتحقیرهای مداوم پدر را برای قهرمان داستانش به تصویر در می‌آورد و او را بیش از پیش به سمت نابودی نقابی سوق می‌دهد که چهره پدرش را پوشانده تا از ورای آن حقیقت را مشاهده کند.

ورفل از نویسندگان زاده شده در قلمرو امپراطوری اتریش و از نویسندگانی آلمانی‌زبان یهودی نامدار در قرن بیستم به شمار می‌رود. در سال‌های میان دو جنگ جهانی، وی به همراه تماس مان در منزل اشتفان تسوایک کانون ادبی محرمانه داشتند و به فعالیت ادبی سیاسی می‌پرداخت. این نویسنده از منظر نویسندگی به شدت نمادین عمل می‌کند و روشی موضوع مدار در نوشتن دارد. به همین دلیل او را نماینده سبک اکسپرسیونیسم در نویسندگی دانسته‌اند؛ سبکی که نویسندگان این مکتب آن را بر اساساً آثار داستایوسکی و تولستوی بنا نهاده‌اند.

در بخشی از این رمان می‌خوانیم:

همیشه حسرت پسری را خورده‌م که پدرش در حیات خلوت یا پله‌های دم در می‌نشیند و به گرمی، در بعدالظهر یکشنبه چپق دود می‌کند. حسرت پسری که پدرش با چهره‌ای گلکون و بر افروخته، با زیر پیراهنی، سیگار ویرجینیایی بر لب و شیشه آبجو در مقابل اتاق نشیمن، پشت میزی سفید نشسته است. در برابر ضربه‌ای روحی سکوت می‌کنم که آن را در زمن کودکی و دانش آموزی افسری احساس کردم. زمانی که از کنار پنجره باز یکی از آپارتمان‌های طبقه همکف گذشتم و در پشت پنجره، مردی میان‌سال را پشت پیانو دیدم که از دفتر نت تک‌خوانی، «لذت‌های تازه رنج‌های تازه» را می‌نواخت و پسر زیبای یازده‌ساله‌اش با یک صدای ناب آسمانی، اپرایی مذهبی می‌خواند. تلخ‌تر از آن زمان، هرگز گریه نکرده‌ام؛ چرا که مسیر زندگی‌ام به پادگان مدرسه نظام ختم شده بود که هر یکشنبه در آن‌جا باید به پدرم درباره نتایج حاصل از یک هفته آموزش، پاسخگو می‌بودم...

این کتاب در صفحه با قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4654179

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =