تعامل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با عمان در زمینه علم سنجی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام کارگاه های آموزشی و تحقیقاتی علم سنجی و علم شناسی برای دانشگاه های کشور عمان برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، به دنبال برگزاری اولین نشست کمیته اجرایی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خرداد ماه سال جاری در ایران- شیراز و حضور نمایندگان مناطق مختلف کشورهای اسلامی در این نشست، برنامه ریزی در جهت مشارکت بیشتر کلیه کشورهای اسلامی در راستای تعامل و همکاری وزرای علوم کشورهای اسلامی برای تقویت شبکه علمی میان دانشگاه ها و پژوهشگران جهان اسلام با محوریت ISC آغاز و برنامه های عملیاتی برای این کار در نظر گرفته شد.

دکتر محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در محل وزارت آموزش عالی در مسقط حضور یافت و با وزیر آموزش عالی دکتر راویا سعود الابوسعیدی (Rawya Saud Al Busaidi ) دیدار و گزارشی از ماموریت، نقش و حوزه های فعالیت های پایگاه استنادی ISC ارایه کرد.

در این نشست دکتر عامر علی ال راواس ( Amer Ali Al-Rawas) معاون آموزشی دانشگاه سلطان قابوس و مشاور وزیر، دکتر فاتن هانی ( Faten Hani) رئیس پروژه دانشگاه عمان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان حجت الاسلام نوری شاهرودی، دکتر علویان مهر ردیس دانشگاه صنعتی شیراز و دکتر اکبر رهیده مدیر دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه صنعتی شیراز حضور داشتند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان، با توجه به جایگاه علمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پتانسیل بسیار بالای همکاری در سطح علمی و دانشگاهی بین دو کشور مطالبی ارایه کرد.

وی درباره علاقمندی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی هر دو کشور نسبت به بکارگیری از ظرفیت بالای علمی ایران در حوزه های مختلف علمی از جمله پزشکی، مهندسی و فناوری های نوین تاکید کرد.

دکتر علویان مهر رئیس دانشگاه صنعتی شیراز نسبت به معرفی توانمندی های این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه صنعتی در منطقه جنوب ایران مطالبی ارایه و در خصوص پیگیری در مشارکت ارایه دوره های مشترک دانشگاهی در تمامی حوزه های فنی و مهندسی و بخصوص تاکید بر دوره های آموزش مهارتی و اشتغال دانش آموختگان نکاتی ارایه کرد.

همچنین دکتر راویا سعود وزیر آموزش عالی عمان درباره برنامه های کلی نظام آموزش عالی کشور عمان به مطالبی همچون توجه به دانشگاه و نیازهای صنعت و پژوهش اشاره کرد.

در این راستا، در خصوص طرح جامع ایجاد شهرک دانشگاهی و علمی در عمان و نیز شهر سلامت و طب و حضور کلیه امکانات مورد نیاز در آن بحث شد.

دکتر محمد جواد دهقانی سرپرست ISC در این نشست پیشنهاد تعامل و همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای ارتقاء رتبه علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی عمان در سطح منطقه ای و بین المللی، معرفی اندیشمندان و محققان برجسته عمانی به جامعه بین المللی و برگزاری کارگاه های آموزشی و تحقیقاتی علم سنجی و علم شناسی را برای همه سطوح دانشگاهی مطرح کرد.

در همین زمینه گزارشی توسط مدیر روابط بین الملل وزارت آموزش عالی عمان ارایه و از جمله آمادگی تعدادی از دانشگاه ها (حدود ۹ دانشگاه مهم) از جمله دانشگاه سلطان قابوس و دانشگاه ملی را برای برگزاری کارگاه ارزیابی و افزایش اثر بخشی پژوهش و ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه های عمان توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با محوریت وزارت آموزش عالی اعلام کرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رئیس دانشگاه صنعتی شیراز جهت بازدید وزیر آموزش عالی کشور عمان از پایگاه ISC و دانشگاه صنعتی شیراز دعوت به عمل آوردند.

کد خبر 4654946

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =