انتشار کتاب ساده‌ای در شناخت آراء داروین/بشناسیم و بعد نقد کنیم

کتاب «داروین به زبان ساده» نوشته مایکل روس و ترجمه سعید جعفری توسط نشر کرگدن در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

سعید جعفری، مترجم کتاب «داروین به زبان ساده» به خبرنگار مهر گفت: یک ناشر در غرب مجموعه کتاب‌هایی دارد که در آن به زندگینامه و شرح آرا و افکار بسیاری از سخنوران و بزرگان تاریخ با زبانی ساده پرداخته است. عنوان مجموعه هم Simply است و عناوین کتاب‌ها هم مثلاً این است: Dickens Simply.

وی افزود: نویسندگان در نهایت سادگی و ایجاز به نگارش کتاب پرداخته‌اند تا عامه مردم بتوانند کتاب‌ها را درک و فهم کنند و یک شمای کلی از اندیشه‌های هر کدام از شخصیت‌ها به دست بیاورند.

جعفری ادامه داد: کتاب «داروین به زبان ساده» که ترجمه من از آن را انتشارات کرگدن منتشر خواهد کرد نیز ترجمه کتاب Simply Darwin این مجموعه است. روی سخن این کتاب نیز با عموم مردم است تا همه بتوانند اندیشه داروین را خوب بشناسند. نویسنده این کتاب یعنی مایکل روس، استاد و پژوهشگر حوزه فلسفه علم است.

این مترجم درباره ضرورت انتشار این کتاب نیز اشاره کرد: ببینید ما باید برای ارزیابی و ارزش گذاری اندیشه‌ها ابتدا به شناخت دقیق از آن اندیشه‌ها برسیم. ما اگر قصد نقد و سنجش سخن داروین را داریم ابتدا باید دقیق فهم کنیم که او چه می‌گوید؟ در روند علمی نقد نیز نخست مساله شناخت مهم است و در گام دوم نقد. کتاب «داروین به زبان ساده» متعلق به گام نخست یعنی همان شناخت است.

«نیوتون فیلسوف» نوشته اندرو جانیاک، «فلسفه علم آینشتاین» نوشته دان هوارد، «کانت و فلسفه علم: از نیوتن تا آینشتاین» نوشته مایکل فریدمن و… از دیگر ترجمه‌های منتشر شده جعفری است.

چارلز رابرت داروین زیست‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی بود که شهرت او پس از کتاب «منشأ انواع» در تاریخ ماندگار شد. بسیاری بر این عقیده‌اند که نظریات او در ایران به طور صحیح مطرح نشده است. کتاب او با نام کامل «خاستگاه گونه‌ها (منشأ انواع) به وسیله انتخاب طبیعی» اکنون یکی از مشهورترین کتاب‌ها در تاریخ تفکر بشری است.

کد خبر 4655233

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =