از حضور نمایندگان بازداشت شده در مجلس تا رد فوریت شفافیت آرا!

در این پادکست رادیومهر از دو حاشیه مهم جلسه علنی سوم شهریورماه مجلس شورای اسلامی صحبت کرده‌ایم: «حضور نمایندگان متخلف در صحن علنی» و «مخالفت نمایندگان با فوریت طرح شفافیت آرا در مجلس»

مجله مهر- جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دیروز دو موضوع جنجالی را از سر گذراند که در فضای مجازی هم بازخوردهای زیادی داشت.

مورد اول حضور دو نماینده متخلف از اعضای کمیسیون صنایع و معادن بود که چهارشنبه هفته پیش بازداشت شدند؛ اما با قید وثیقه آزاد شده و روز یکشنبه در صحن علنی مجلس حاضر شده بودند. محمدجواد جمالی نماینده مردم فسا و سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مورد این ماجرا به خبرنگاران توضیح داد:«قوه قضاییه می‌تواند با نماینده متخلف برخورد کند، عرف این است که اگر نماینده‌ای به حبس هم محکوم شده، برای اجرای این حکم تا پایان دوره نمایندگی صبر شود، اما در این مورد هیچ تصریحی در قانون وجود ندارد. اینکه بشود فردی را در زمان دوره نمایندگی مجلس زندانی کرد یا نه، تنها بستگی به تفسیر کسانی دارد که می‌خواهند حکم را اجرا کنند.»

مورد دوم هم مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوریت طرحی برای شفافیت آرا در مجلس بود که به همین دلیل، این طرح به صورت عادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده قم در جلسه علنی یکشنبه به عنوان متقاضی بررسی دو فوریت طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس با رویکرد شفافیت آرای نمایندگان و علنی شدن حضور و غیاب آنها در مجلس گفت: «مشروعیت نمایندگان به رای مردم است مردم باید بر نماینده خود نظارت داشته و مطالبه گری کنند؛ و این وقتی محقق می‌شود که مردم از عملکرد نماینده‌شان اطلاع داشته و بدانند که نماینده چه زمانی در مجلس است. در این طرح پیشنهاد ایجاد سامانه‌ای داده‌ایم که رسانه‌ها و موکلان ما بتوانند به عملکرد نمایندگان نظارت داشته باشند. چون اگر رای و رفتار نماینده در معرض قضاوت موکلانشان باشد آنگاه خروجی کار با کیفیت خواهد شد.»

شهروز برزگر نماینده سلماس اولین مخالف بود. چون عقیده داشت مردم در صورت اطلاع از نظرات نمایندگان، موضع گیری های متفاوتی خواهند داشت، جامعه دچار چنددستگی می شود و اصلاً این یک حرکت پوپولیستی است؛ در صورتی که نگاه نماینده یک نگاه کارشناسی است. ضمن اینکه این کارها باعث زد وبند در مجلس می‌شود.

فاطمه ذوالقدر نماینده تهران به عنوان اولین موافق فوریت این طرح گفت: ما به مشارکت فعال در طرح‌ها و لوایح نیاز داریم در این طرح ایجاد سامانه‌ای پیش بینی شده که حضور و غیاب و مرخصی‌ها مشخص و در دسترس باشد؛ نه اینکه در رای گیری مشارکت نشود و مدام رئیس مجلس بخواهد که نمایندگان در رای گیری شرکت کنند.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود آخرین مخالف فوریت این طرح بود: همین الآن در آیین‌نامه مجلس سازوکاری وجود دارد که طبق آن اسامی غایبان در جلسه علنی قرائت می‌شود و رادیو هم اسامی کسانی را که تاخیر داشته اند، به طور زنده پخش می کند. به جای آن که وقت مجلس را برای این طرح‌ها بگیرید به دنبال حل مشکلات و مسائل اقتصادی مردم و ریشه کن کردن فساد باشید.

مهدی مفتح نماینده تویسرکان به عنوان آخرین موافق فوریت گفت: فوریت طرح مهم است. چون چیزی تا انتخابات مجلس نمانده و مردم باید بدانند که نمایندگانشان در مجلس حضور دارند یا خیر و این که هر نماینده چگونه رای می‌دهد قطعا در انتخابات تاثیرگذار است.

در نهایت دو فوریت و بعد یک فوریت این طرح به رای گذاشته شد که نمایندگان با ۵۹ رای موافق، ۷۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس مجددا به فوریت این طرح رای ندادند. در نتیجه این طرح به صورت عادی اعلام وصول شد و در دستور کار مجلس قرار گرفت.

کد خبر 4655510

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =