فرهنگ و هنر کردها نمایه ای از هزاران سال تاریخ ایرانیان است

سنندج - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر تاریخی کردها نمایه ای از هزاران سال فراز و نشیب تاریخ و میراث ایرانیان است و این قوم به خوبی این میراث را تا امروز حفظ کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس صالحی عصر امروز در مراسم اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کرد که در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: مردم کردستان با حضور پورشور در این کنگره نشان دادند تنها به مردگان خود افتخار نمی کنند و بیش از هر چیزی برای مشاهیری که هنوز در قید حیات هستند احترام قائل هستند.

وی با بیان اینکه ایران با مردم کرد زاده شده است و از هزاران سال قبل از تاریخ, مردم کرد و اقوام دیگر ایرانی در کنار هم حضور داشته اند، افزود: فرهنگ و هنر کردها در طول این هزاران سال بخشی از ذخایر بشریت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زبان کردی به عنوان بخشی از تاریخ خودش گنجینه ای از اشارات و لواطفی است که به خوبی فرهنگ این قوم را به نمایش می گذارد.

صالحی با اشاره به اینکه ادبیات کردی, شعر و فولکلور نمایه ای از هزاران سال فراز و نشیب هنر این قوم است، یادآور شد: هنرهای اوایی این قوم نیز ما را به عمق تاریخ می برد که از هر کوی و برزن که عبور کنی این نواها را می شنویم.

وی بیان کرد: امروز کنگره مشاهیر کرد فرصتی است برای اینکه داشته های پربار و پر وسعت فرهنگ کردها را ببینیم و به ان افتحار کنیم و به نسل جوان اینده نشان دهیم که چه قوم بزرگی از گذشته در جریان بوده و در ادامه نیز وجود خواهند داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این برهه بیش از هر زمانی نیاز داریم بر دو بال هنر و فرهنگ حرکت کنیم و دشمنان به دنبال شکستن این بال ها هستند و ایران اسلامی با هزاران سال تاریخش این بال ها را حفظ کرده است.

صالحی با بیان اینکه ایران رنگین کمال اقوام است و با وجه مینیاتوریش ایران بوده هست و خواهد ماند، اظهار داشت: تنوع فرهنگی در ایران زمین و تقویت خرده فرهنگ ها به توانمندی فرهنگ ایران می انجامد.

وی افزود: جامعه ایرانی جامعه ای است که اقوام و مذاهبش به تعامل می پردازند و در رنج تاریخی این مرز و بوم در مقاطع مختلف تاریخ در کنار هم بوده اند و کردستان و جامعه کرد جایگاه مهمی در این تنوع تاریخی داشته و دارند.

گفتنی است کنگره مشاهیر کرد صبح دیروز برای معرفی و شناخت بزرگان و مفاخر عرصه فرهنگ و هنر کُرد در نقاط مختلف دنیا اغاز شد و امروز ۱۲ تیر ماه مراسم اختتامیه ان برگزار شد و طی این کنگره از ۲۵ نفر از مشاهیر کُرد و پنج نفر از کسانی که در ارتباط با موضوع کُرد و کُردشناسی فعالیت داشته اند، تجلیل شد.

ویژه برنامه‌های فرهنگی شامل شب شعر، محافل ادبی و کنسرت موسیقی در بخش جنبی کنگره مشاهیر کُرد از جمله برنامه‌های این کنگره بود که طی این دو روز اجرا شد.

برپایی نمایشگاهی هم برای معرفی و بازمعرفی مفاخر و مشاهیر کُرد و توانمندی‌های حوزه فرهنگ و هنر استان در طول برگزاری کنگره مشاهیر کُرد هم پیش بینی شده بود که روز گذشته افتتاح شد.

همچنین بررسی آثار و تاثیرگذاری منطقه‌ای و جهانی مفاخر و مشاهیر کُرد، مفاخر و مشاهیر کرد و کارآفرینی در عصر جدید و نقش مفاخر و مشاهیر کرد در تحولات علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از جمله محورهای برگزاری این کنگره بود.

کد خبر 4657435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =