بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی همدان با بخش خصوصی همراه شود

همدان - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان گفت: بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی استان همدان باید با سرمایه گذاران بخش خصوصی همراه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر زبردست شامگاه چهارشنبه در همایش روز ملی صنعت در همدان با بیان اینکه توسعه صنعت برای کشور امری ضروری است و هر گاه این اقدام به خوبی انجام شده در بهبود معیشت مردم نقش خود را نشان داده است، گفت: در برنامه سوم توسعه کشور توسعه بر مبنای صنعت دیده شد و هرکجا دولت از تصدی‌گری خود کم کرد جواب مثبت گرفت که انتظار داشتیم از سال ۸۴ به بعد هم این برنامه ادامه یابد اما اینگونه نشد.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم و بعد از آن شاهد رشته منفی صنعت بودیم، گفت: تحریم‌ها و فشارهای بیرونی تنها ۳۰ درصد دلیل وضعیت فعلی اقتصاد کشور است و بیش از ۷۰ درصد آن نتیجه تحریم‌های داخلی است که مشکل ایجاد کرده است.

زبردست با بیان اینکه دستگاه‌هایی که باید همراه صنعت باشند این کار را انجام نمی‌دهند در حالی که هر جا لازم بوده بخش خصوصی از دولتی حمایت کرده است، گفت: این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که دولت در کارهای بخش خصوصی دخالت می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان با بیان اینکه طی ۹ ماهه اخیر تصمیمات دولتی باعث بیچارگی بخش خصوصی شده در حالی که در زمان تصمیم گیری ها باید خود را جای بخش خصوصی بگذارند و تصمیم بگیرند، گفت: وقتی صادر کننده قصد ورود به بازار عرضه صادرات را دارد باید آن را حمایت کند نه اینکه به یکباره طرح ممنوعیت صادرات را به اجرا گذاشت.

تنها ۲.۵ درصد سهم بازرگانی کشور عراق را عهده‌دار هستیم

وی با بیان اینکه تنها ۲.۵ درصد سهم بازرگانی کشور عراق را عهده‌دار هستیم در حالی که باید ۷۰ تا ۸۰ درصد این رقم در اختیار ایران بود، گفت: اگر کنار بایستیم نه تنها مشکلات حل نمی‌شود بلکه روز به روز اوضاع وخیم‌تر خواهد شد.

زبردست با بیان اینکه تمام واردات کشور پاکستان به ایران بسته شده است در حالی که اگر صادرات انجام می شود باید واردات هم داشته باشیم، گفت: در حال حاضر صادر کننده سیر کشور از طریق افغانستان وارد هند می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان با بیان اینکه اگر دولتمردان پای خود را داخل کفش بخش خصوصی نمی کردند این بخش می توانست مشکل خود را حل کند، گفت: حرکت نابجای دولت ترامپ فشار را بر ما سنگین کرد ولی اگر حمایت دولت بر بخش خصوصی حاکم شود می‌توان از شرایط عبور کرد.

زیردست با بیان اینکه اگر قرار است مدیر ی برای گرفتن وام و تسهیلات از صبح تا شب دنبال حل مشکل باشد پس چه کسی باید به دنبال برنامه‌ریزی برای افزایش تولید باشد، گفت: بدنه کار دولت با مدیران بخش خصوصی همراه نیست در حالی که باید پمپاژ نیرو داشته باشیم تا بخش خصوصی بتواند شرایط را تحمل کند.

اگر دولت با بخش خصوصی همراه نشود سال سختی برای بخش صنعت خواهد بود زبردست با تاکید بر اینکه البته مشکلات کارخانه‌های بزرگ سایر استانها به مراتب بیشتر از مشکلات موجود در استان همدان است و همراهی در استان همدان تا حدودی قابل قبول است، گفت: اگر دولت با بخش خصوصی همراه نشود سال سختی برای بخش صنعت خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان با بیان اینکه بدنه کارشناسی استان همدان باید با سرمایه‌گذاران بیشتر همراه شوند، اظهار داشت: بانک‌های خصوصی رقیب بخش صنعت شده‌اند در حالی که باید در کنار صنعت و حامی این بخش باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان نیز به نمایندگی از مدیران دانشگاه های استان همدان اظهار داشت: دانشگاه های همدان آمادگی همکاری با صنعتگران را دارند.

محمد صفایی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور به تنهایی ۱۳۵ عضو هیئت علمی دارد، گفت: آماده عقد تفاهم‌نامه با صنعتگران هستیم چراکه دانشگاه های همدان از بهترین آزمایشگاه ها برخوردارند و به راحتی با حمایت مدیران و صنعتگران می توانیم بر مشکلات پیروز شویم.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید برای بکارگیری تحقیقات دانشگاهی به طور جدی وارد عمل شود تا شاهد توسعه علمی صنعت باشیم، اظهار داشت: صنعت به شدت نیازمند توسعه علمی است و بهترین راه در این زمینه پیوند با دانشگاه‌ها و مراکز علمی است.

محمد علی پورمختار با تاکید بر ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه گفت: در این راستا واحدهای صنعتی باید دانشگاه‌ها را از نظر مالی حمایت و پشتیبانی کنند.

کد خبر 4657596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =