مبارزه با اخلالگران اقتصادی نصب العین دادگستری البرز است

کرج - رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن تشریح برنامه های خود، گفت: مبارزه با اخلالگران اقتصادی نصب العین دادگستری استان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فاضلی هریکندی با تشریح برنامه‌های خود، گفت: منابع انسانی هر دستگاه از ارزشمندترین سرمایه‌های آن سازمان محسوب می‌شود و ما در دادگستری استان البرز همکارانی سالم، پرتلاش و عالم داریم که با انگیزه بسیار بالا و جهادگونه خدمت می‌کنند لازم است که این پرسنل خدوم استان مورد تکریم قرار گیرند و همانطور که مقام معظم رهبری در ابلاغ انتصاب ریاست محترم قوه قضائیه فرمودند باید قاضی و دادگاه را عزیز بداریم و در این صورت است که احساس عزت و شرافت در قاضی سد محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف خواهد بود.

وی افزود: در این راستا تلاش خواهیم کرد همکاری و هم افزایی و افزایش انگیزه، با افزایش ارتباط مجموعه و مدیریت استان، همکاران قضائی و اداری ارتقا پیدا کند تا همکاران با کمترین مشغله فکری به فعالیت و خدمت مردم شریف استان البرز بپردازند و غیر از رسیدگی به پرونده‌ها دغدغه دیگری نداشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: برای عملیاتی شدن این هدف از ظرفیت قضات و نخبگان استان در راستای ایجاد تحول قضائی استفاده خواهد شد که در این زمینه بخشی از قضات شناسایی شده اند و بخشی دیگر نیز ان شالله در آینده شناسایی خواهند شد.

فاضلی بخش دیگری از برنامه‌های خود را تقویت تعامل با نهادهای خارج از دادگستری عنوان کرد و اضافه نمود: تعامل و همکاری با همه دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی با حفظ استقلال دادگستری یکی از اولویت‌های اصلی دوره جدید خواهد بود که این همکاری‌ها مورد تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغ انتصاب ریاست محترم قوه بوده است؛ این تعامل باعث هم افزایی در عملکرد خواهد شد لذا از نماینده محترم ولی فقیه، استاندار، نمایندگان مردم شریف استان در مجلس و سایر مسئولان استانی دعوت می‌کنیم در زمینه پیشگیری از وقوع جرم، برنامه‌ریزی جهت کاهش زمان رسیدگی و بهبود فرآیند، کاهش ورودی پرونده‌ها و بهبود وضعیت فرهنگی استان همکاری و تشریک مساعی لازم را داشته باشند.

وی اضافه کرد: از ضابطین دادگستری اعم از نیروی انتظامی، اداره کل اطلاعات و سپاه که در کنار قوه قضائیه، بازوی اجرایی دادگستری هستند دعوت می‌کنیم برای تحقق این امور در جلساتی که برگزار خواهیم کرد تشریک مساعی کنند تا با هم‌افزایی، همفکری و تعاملی که ایجاد خواهد شد ورودی پرونده‌ها و اختلافات با اقدامات پیشگیرانه کاهش یابد. طبیعی است در این مسیر از اقدامات قانونی صورت گرفته قطعاً حمایت خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر نقش فعالان اجتماعی در برنامه‌های آتی دادگستری بیان کرد: گروهی دیگر که در برنامه‌های آتی از ظرفیت آنها استفاده خواهد شد نهادهای فعال مدنی در استان اعم از مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان و سایر نهادها و سمن‌های فعال در حوزه اجتماعی هستند که برنامه‌هایی برای استفاده از این ظرفیت‌ها تدوین شده و تقاضا داریم اگر پیشنهادی یا برنامه خاصی با توجه به شرایط استان دارند ارائه دهند.

فاضلی تصریح کرد: تکلیفی بزرگ بر عهده ما قرار داده شده است و اولویت اصلی این است که اقدامات قوه قضائیه در سطح دادگستری استان منتهی به افزایش رضایتمندی مردم و احساس امنیت شود؛ این رضایتمندی بدین معنا نیست که همه از نتیجه تصمیم قضائی راضی باشند برای اینکه لاجرم ممکن است یکی از طرفین دعوا از رأی قاضی ناراضی باشد بلکه منظور این است که ضمن توجه به اقناع مردم و قاطعیت از بد اخلاقی‌ها اجتناب شود.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های اصلی بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری برطرف کردن عللی است که باعث ناخرسندی مردم از دستگاه قضائی می‌شود؛ تکریم ارباب رجوع یکی از اساسی‌ترین اولویت‌ها است و برنامه‌های عملیاتی نیز برای تحقق این هدف طراحی شده و سعی خواهیم کرد نحوه برخورد با ارباب رجوع، اطاله دادرسی و کمبود امکانات برطرف شود که این هدف بدون همکاری قضات و کارکنان دادگستری استان و ضابطین محقق نخواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه تأکید ویژه‌ای بر احیای حقوق عامه و مبارزه با اخلالگران خصوصاً در حوزه اقتصادی دارد این دو امر مهم نصب العین دادگستری استان خواهد بود؛ یکی از اهداف اصلی ما در این راستا حمایت از سرمایه‌گذاری سالم و فعالیت اقتصادی مولد است و خود را مکلف می‌دانیم در راستای کاهش مشکلات در کنار افرادی باشیم که در حوزه‌های اقتصادی سالم تلاش می‌کنند و سعی خواهیم کرد تا حد امکان پرونده قضائی در این زمینه تشکیل نشود و پیشگیری داشته باشیم؛ در حوزه حقوق عامه نیز تحقق امنیت اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی جامعه و مقابله قاطع و قانونمند با هنجارشکنان از اولویت‌ها خواهد بود.

فاضلی یکی از آسیب‌های اصلی که نه تنها در استان البرز بلکه در سایر استان‌ها نیز وجود دارد ورودی زیاد پرونده‌ها از یک طرف و جمعیت زیاد کیفری از طرف دیگر دانست و گفت: یکی از راهبردهای اصلی دوره مدیریت جدید کاهش ورودی و کاهش جمعیت کیفری و تعداد زندانیان است. در این حوزه سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های علمی و عملی درون قوه و خارج از قوه استفاده کنیم و با ایجاد تعامل با نهادهای فرهنگی و اجرایی کردن برنامه‌هایی که برای کاهش جمعیت کیفری در حوزه‌های مختلف اعم از محکومین کیفری، مهریه، نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و تأمین کیفری خواهیم داشت کاهش ملموس و چشمگیری در جمعیت کیفری زندان‌ها داشته باشیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات عمومی قوه قضائیه که در استان البرز نیز شاهد آن هستیم کمبود تعداد نیروی انسانی اعم از کادر قضائی و اداری است که تلاش خواهد شد با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضائیه هر ساله تعدادی از همکاران قضائی و اداری به جمع ما اضافه شوند تا فشار فزاینده کار تا حدی از دوش همکاران برداشته شده و تسریع در رسیدگی‌ها و اتقان بیشتر آرا را شاهد باشیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه پرونده‌های مسن یکی از چالش‌های قوه قضائیه است، بیان کرد: برای حل این مشکل در استان با برنامه‌ریزی انجام شده تلاش خواهیم کرد در یک سال اول بتوانیم پرونده‌های مُسن را احصا و ساماندهی کنیم و مطابق رهنمودهای رئیس قوه قضائیه پرونده‌های جریانی را به پرونده‌های سال محدود کنیم و پرونده‌ای بیش از یک سال در مرجع رسیدگی نماند.

فاضلی ادادمه داد: اجرای این برنامه‌های تدوین شده و چشم انداز پیش رو نیازمند همکاری همه همکاران قضائی و اداری، ضابطین دادگستری، دستگاه‌های اجرایی و تابعه است و امیدواریم طبق زمانبندی به اهداف ترسیم شده برسیم.

کد خبر 4657637

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =