۱۴۵ محیط بان در۴۳واحد محیط بانی در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند

مشهد-معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:۱۴۵ محیط بان در۴۳واحد محیط بانی و سرمحیط بانی در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد دامن پاک صبح پنج شنبه در کارگاه آموزشی چالش‌ها و راهکارهای بهبود مدیریت مناطق چهارگانه در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر ۲۸۴ منطقه چهارگانه با مساحت نزدیک به ۱۸ میلیون هکتار در کشور تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است و در خراسان رضوی ۱۴۵ محیط بان در ۴۳و احد محیط بانی و سر محیط بانی عملاً حفاظت از حدود ۲/۵ هکتار عرصه‌های مناطق چهارگانه و شکار ممنوع استان را بر عهده دارند.

وی افزود: خراسان رضوی از منظر تعداد مناطق چهارگانه در رتبه اول و از حیث وسعت دارای رتبه ششم در کشور است و هر محیط بان در استان به طور میانگین ۱۶ هزار هکتار از وسعت مناطق چهار گانه و شکار ممنوع را حفاظت می‌کند و مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست، طی سالیان متمادی، با تلاش و سختی‌های بسیار و بهای سنگین تقدیم ۱۲۵ شهید حفاظت شده است.

معاون محیط طبیعی حفاطت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: اگرچه مناطق یاد شده در مقام مقایسه با سایر عرصه‌های غیر حفاظت شده هنوز از ارزشهای اکولوژیکی بسیار بالاتری برخوردارند اما به دلیل مشکلات موجود و روند فرسایش و تخریب همه ساله از کارکردها و ارزشهای اکولوژیکی برخی از زیستگاه‌ها و مناطق تحت حفاظت کاسته می‌شود.

وی گفت: با توجه به روند تخریب زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت شده و ضرورت انجام اقدامات بازسازی و احیا، این کارگاه آموزشی می‌تواند آغازی بر طرح مباحث نظری و مدل‌های مرتبط با احیا و بازسازی مناطق یاد شده باشد.

دامن پاک تصریح کرد: نخستین سنگ بنای مناطق حفاظت شده ایران در سال ۱۳۴۶، یعنی ۹۵ سال پس از احداث پارک ملی یلو استون در آمریکا و ۱۹ سال پس از بنیانگذاری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع، نهاده شده است.

وی افزود: در این سال پیشنهاد تأسیس دو پارک ملی و پانزده منطقه حفاظت شده به‌عنوان نخستین گروه از مناطق حفاظت شده ایران به تصویب شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید رسید.

 

کد خبر 4657640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =