۲۰ درصد از احکام تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری نقض می‌شوند

خرم‌آباد- معاون دیوان عدالت اداری کشور، گفت: حدود ۲۰ درصد از احکام صادر شده توسط تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری نقض می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام رحیم باقری پیش از ظهر پنج شنبه در نشست هم اندیشی دیوان عدالت اداری و سازمان تامین اجتماعی در سخنانی با اشاره به اینکه خوشبختانه استان لرستان در خصوص تعامل با دیوان عدالت اداری، ارسال به موقع لوایح از سوی تامین اجتماعی و وزارت کار مشکلی وجود ندارد و عملکرد مطلوبی در این رابطه داریم، اظهار داشت: ارتباطات کاری بین همکاران حقوق وزارت کار، دیوان عدالت اداری، سازمان تامین اجتماعی دوستانه و مطلوب است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه به لوایح به موقع پاسخ داده می شود، عنوان کرد: همچنین احکامی که صادر شده به موقع اجرا می شود.

۲۰ درصد از احکام تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری نقض می شوند

معاون دوان عدالت اداری کشور با تاکید بر اینکه موارد روال طبیعی دارد و اکثر اقدامات همکاران مورد تایید قرار می گیرد، افزود: ۸۳ درصد اقدامات و تصمیمات سازمان تامین اجتماعی در استان مورد تایید قضات دیوان عدالت اداری قرار گرفته است.

حجت الاسلام باقری، بیان داشت: به صورت میانگین ۱۷ درصد احکام و تصمیمات سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری مورد تایید قرار نگرفته است.

وی با تاکید بر اینکه این یک امر طبیعی است، سالانه از مجموع ۲۵ هزار تصمیمات و احکام صادر شده از سوی تامین اجتماعی، زیر ۲۰ درصد آنها نقض می شوند، افزود: همچنین در حوزه کار که حدود ۲۰ هزار پرونده در دیوان عدالت اداری داریم، حدود چهار هزار پرونده نقض می شود و با این اوصاف حدود یک پنجم این احکام نقض می شوند.

معاون دیوان عدالت اداری، گفت: امر یک اتفاق مبارک بوده و طلایی ترین دوران تعامل بین دیوان عدالت اداری، سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط به دوران ریاست رئیس سابق تامین اجتماعی و همچنین رئیس فعلی این سازمان است.

سوء استفاده برخی افراد از موضوع احتساب سابقه کار

حجت الاسلام باقری در ادامه با اشاره به موضوع احتساب سابقه، آثار آرای هئیت های تشخیص و حل اختلاف در خصوص احتساب سابقه بیمه، عنوان کرد: مشاغل سخت و زیان آور نیز نوعی احتساب سابقه است.

وی با بیان اینکه در بحث احتساب سابقه، این حقیقت وجود دارد که یک سری افراد در کارگاهها اشتغال داشته اند و کارفرمایان آنها به هر دلیلی برای آنها سابقه اشتغال را اعلام نکرده اند، افزود: این حق مسلم این افراد است که برای احتساب سابقه به سازمان های مربوطه مانند تامین اجتماعی مراجعه کنند.

معاون دیوان عدالت اداری در ادامه با تاکید بر اینکه ماده ۱۵۷ صلاحیت رسیدگی به اختلاف کار و کارفرما از سوی هیئت های حل اختلاف و تشخیص اداره کار را اعلام کرده است، گفت: توصیه ما در بحث احتساب سابقه به هیئت های حل اختلاف، رای ۷۲۰ و ۵۶۳ و شیوه نامه ای که با امضای دیوان عدالت اداری و رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی صادر شده را مورد توجه قرار دهند.

حجت الاسلام باقری، تصریح کرد: اگر اختلافی بین کارگر و کارفرما وجود داشت هیئت های حل اختلاف و تشخیص ورود پیدا کنند، چرا که ما در دیوان عدالت اداری ریشه یابی کرده ایم، درصد کمی از افراد مستحق احتساب سابقه هستند و تعدادی از افراد از این بستر هیئت ها، سازمان تامین اجتماعی و دیوان عدالت اداری سوء استفاده می کنند.

ورود جدی برای جلوگیری از سوء استفاده از احتساب سابقه کار

وی با تاکید بر اینکه این افراد با رای که از هیئت اختلاف می گیرند در دیوان عدالت اداری ادعای احتساب سابقه دارند، تصریح کرد: این رای در محل اختلاف صادر نشده و این اشکالی بوده که وجود دارد.

معاون دیوان عدالت اداری، بیان داشت: این امر در برای هیئت های اختلاف تبیین شود در مواردی که اختلاف وجود دارد، ورود پیدا کنند.

حجت الاسلام باقری با تاکید بر اینکه کسی که این رای احتساب سابقه را از هیئت ها می گیرد، خود را محق می داند و به دیوان عدالت اداری و مراجع دیگر که می رود خود را طلبکار می داند، گفت: در این راستا جلساتی را با سازمان تامین اجتماعی داشته ایم، ما تا کی باید هر روز شاهد توسعه دعواها باشیم؟

وی با تاکید بر اینکه ما هر روز شاهد افزایش احتساب سابقه هستیم، هر سال از سال قبل بیشتر می شوند و این تمامی ندارد، گفت: در جلسه ای که با تامین اجتماعی داشتیم منجر به صدور بخش نامه شد، تامین اجتماعی هر کارگر و بیمه شده ای در هر جایی که کار می کند و کار فرما برای او حق بیمه‌ای پرداخت کرده است، مدت، نوع شغل، میزان دستمزد رابه اطلاع اش برساند و اگر فرد اعتراضی دارد ظرف شش ماه مهلت دارد که به شعبه مربوطه مراجه کنند و اسناد و مدارک خود را ارائه کند.

کد خبر 4657873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =