«تلعفر» جهنم بقایای تکفیری‌ها در عراق / تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها

نیروهای «حشد شعبی» شهر «تلعفر» واقع در استان نینوا را به جهنمی برای بقایای عناصر تکفیری تبدیل کردند؛ حال آنکه تحرکات مشکوکی از پایگاه آمریکایی «القیاره» در نینوا رصد شده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: نیروهای حشد شعبی به تازگی عملیات پاکسازی جدیدی را علیه بقایای عناصر تکفیری داعش در شهر «تلعفر» واقع در استان «نینوا» کلید زده اند. طبق اعلام رسانه های عربی، نیروهای حشد شعبی در جریان این عملیات، مواضع عناصر تکفیری داعش را هدف قرار داده و شماری از آنها را به هلاکت رساندند. در جریان این عملیات، حشد شعبی موفق شد ۴ موضع متعلق به داعش را شناسایی و آنها را منهدم سازد.

واقعیت آن است که تلعفر، بزرگترین شهرستان در عراق به شمار می رود و ساکنان آن اغلب از ترکمان‌ها هستند. آنچه که اهمیت آزادسازی شهر تلعفر را افزایش داده است، موقعیت جغرافیایی استراتژیک تلعفر است، چراکه تلعفر در نزدیکی مرزهای سوریه واقع شده است. یکی از راه های خروج تروریست های داعش از سوریه به سمت عراق، به تلعفر ختم می شود.

ازهمین روی، تکفیریها تلاش می کنند از طریق تلعفر خود را به داخل خاک عراق برسانند. بنابراین، اهمیت موقعیت جغرافیایی تلعفر به مراتب بیشتر از مناطق دیگری است که تکفیری ها تلاش می‌کنند بر آنها سیطره یابند. فاصله این شهر با موصل ۶۵ کیلومتر است و بعد از موصل به عنوان بزرگترین شهر در عراق است. درهمین حال، تلعفر یکی از راه‌های مواصلاتی بین سه کشور عراق، سوریه و ترکیه قرار گرفته به طوری که با مرز سوریه و همچنین ترکیه تنها ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

درست به همین دلیل است که نیروهای عراقی ازجمله حشد شعبی به خوبی می دانند که باقی ماندن بقایای تروریست های تکفیریِ داعش در این شهر به مثابه قدرت یافتن آنها برای جولان دهی در دیگر نقاط عراق است. ازهمین روی، نیروهای حشد شعبی عملیات نظامی گسترده ای را علیه بقایای تکفیریها در تلعفر کلید زده و بسیاری از مواضع متعلق به آنها را هدف قرار داده و منهدم ساخته اند تا این شهر به جایی برای بازیافتن توانِ تکفیری ها تبدیل نشود.

‌شهر تلعفر در سپتامبر ۲۰۱۷ از لوث تروریست های تکفیری داعش پاکسازی شد و نیروهای حشد شعبی نقش مهم، مؤثر و پررنگی در آزادسازی این شهر ایفا کردند. اکنون نیز فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، پرونده پاکسازی این شهر استراتژیک از لوث عناصر تکفیری داعش را به خودِ حشد شعبی واگذار کرده است چراکه آنها به دلیل مشارکت در عملیات آزادسازی این شهر، آن را به خوبی می شناسند.

این تحولات میدانی در تلعفر در شرایطی صورت می پذیرد که بازهم تحرکات مشکوکی توسط ایالات متحده آمریکا در عراق رصد شده است. آمریکایی ها تلاش کرده اند تا از طریق پایگاه «القیاره» واقع در نینوا در مسیر عملیات پاکسازی شهر تلعفر توسط حشد شعبی سنگ اندازی و کارشکنی کنند تا بدین ترتیب، تلعفر از لوث بقایای تکفیری ها به طور کامل پاکسازی نشود.

در همین حال، آمریکایی ها ایجاد بحران سیاسی در عراق را نیز همزمان با پروژه شومِ کارشکنی در مسیر عملیات های حشد شعبی به پیش می برند تا شاید از این رهگذر، دستاوردهای میدانی در عراق تحت الشعاعِ مناقشات سیاسی قرار گیرند؛ حربه ای که البته پیشتر نیز آمریکایی ها بدان متوسل شده‌اند.

ایالات متحده آمریکا برای عملیاتی ساختن این هدف خود یعنی ایجاد درگیری های سیاسی در عراق، تلاش می کند تا احزاب، جریان ها و ائتلاف های سیاسی را در مقابل دولت بغداد قرار دهد و اینگونه القاء کند که برخی احزابِ منتقد در واقع به دنبال مواجهه با دولت هستند؛ حال آنکه خودِ واشنگتن به دلیل تصمیمات قاطعانه بغداد در عرصه سیاست خارجی در صدد مواجهه با آن است.

در همین راستا، بیگانگان و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا با تبلیغات رسانه ای خود اینگونه القاء می کنند که برخی گروه های سیاسی به دنبال مبارزه با سیاست ها و برنامه های دولت بغداد است؛ حال آنکه این گروه ها به دنبال نظارت بر برنامه ها و سیاست ها با هدف بهبود خدمات عمومی برای مردم هستند.

این تبلیغات مسمومِ رسانه ای در حالی مطرح می شود که احزاب، گروه ها و جریان های سیاسی در عراق جملگی روابط بسیار خوبی با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق دارند و او را شخصیتی ملی و صادق قلمداد می کنند؛ شخصیتی که روابط مناسبی با سران تمامی احزاب و جریان های سیاسی در عراق دارد. با این حال، آمریکایی ها در تلاش هستند تا برای سرپوش گذاشتن بر دستاوردهای میدانی در عراق، نوعی بحران سیاسی میان احزاب و دولت بغداد ایجاد کنند.

این تلاش های مذبوحانه درحالی صورت می پذیرد که آمریکایی ها خود به خوبی می دانند که برخی احزاب و جریان های سیاسی منتقد در عراق بخشی جدایی‌ناپذیر از نظام سیاسی و حاکمیت در این کشور بوده و به دنبال عقده گشایی های سیاسی و شخصی نیز نیستند. با این حال، واشنگتن تمام تلاش خود را برای ایجاد بحران سیاسی در عراق و به تبع آن، ساقط کردن دولت از مشروعیت به کار بسته است.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که ایالات متحده آمریکا همچنان در عراق بر مدار توطئه حرکت می کند و قصد ندارد به سلسله تحرکات مشکوک خود در این کشور چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه نظامی و میدانی پایان دهد.

در این میان، نباید از کنارِ خشم آمریکایی ها از فرمان ۱۰ ماده ای اخیر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز به سادگی عبور کرد؛ فرمانی که مورد حمایت بسیاری از احزاب، جریان ها و گروه های سیاسی عراقی قرار گرفته است و آنها جملگی از این تصمیم دولت بغداد حمایت به عمل آورده اند.

آمریکایی ها به خوبی می دانند که فرمان اخیر عبدالمهدی به مثابه اجرائی ساختن مصوبه سال ۲۰۱۶ پارلمان در خصوص حشد شعبی است و به همین دلیل قصد دارند با ایجاد بحران سیاسی در عراق و تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای میدانی در این کشور، نارضایتی خود از فرمان اخیر را ابراز دارند.

کد خبر 4657890

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =