سرنوشت نامعلوم پول‌های دریافتی از اولیا

تخلفات مالی و آموزشی مدیر یک هنرستان نمونه دولتی در محدوده شرق تهران و به دنبال آن اعتراض والدین دانش آموزان، باعث شد تا پرونده‌ای در اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی قبل بود که گزارشی از گلایه‌های والدین و دانش آموزان یک هنرستان نمونه دولتی در فضای مجازی منتشر شد. در آن موقع هنوز سال تحصیلی به پایان نرسیده بود و اولیا دانش آموزان از وضعیت پیش آمده در این هنرستان به شدت دلخور بودند، به طوری که تجمعی نیز مقابل این مدرسه برگزار کرده و نامه‌هایی را برای مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران و همچنین وزیر وقت آموزش و پرورش نوشتند.

پیگیری های خبرنگار مهر نشان از این دارد که ماجرای تخلفات مالی و آموزشی در این هنرستان از جایی آغاز می‌شود که شنیده شده ابزار مورد نیاز کارگاه‌ها که وجه آن توسط مدیر مدرسه از خانواده دانش آموزان دریافت شده، در طول سال تحصیلی تهیه نشده و شکایت دانش آموزان و خانواده‌ها برای تأمین این ابزار آموزشی به مدیر مدرسه نتیجه‌ای نداشته و این در صورتی است که مدیر مدرسه فاکتورهایی مبنی بر خرید این ابزار در اسناد مالی ارائه داده است. اسناد مالی که تا آبان ۹۷ توسط رئیس انجمن امضا شده بود، به دلیل دستکاری بی اعتبار شد و مدیر مدرسه تقاضای امضای مجدد این اسناد را از سوی رئیس انجمن خواستار شد که رئیس انجمن نیز امضای اسناد را منوط به حضور معاون فنی هنرستان و تأیید وی دانسته که این تقاضای رئیس انجمن تا این زمان میسر نشده است.

به گفته یکی از اعضای انجمن اولیا و مربیان این هنرستان در گفتگو با مهر، عدم برگزاری حتی یک جلسه شورای مالی در طول سال تحصیلی با حضور رئیس انجمن اولیا و مربیان که از قوانین بدون چشم پوشی مدارس است، دریافت وجه غیر قانونی بیش از مصوبه منطقه و عدم انجام تعهدات آموزشی مانند عدم برگزاری کلاس کنکور که در قبال آن وجه از اولیا دانش آموزان دریافت شده است، و…، از موضوعات مورد اختلاف مدیر و اعضای انجمن اولیا و مربیان است. فروش اموال به اصطلاح اسقاطی و خروج این اموال بدون هماهنگی یا نظارت رئیس و اعضای انجمن اولیا و مربیان، و بلا تکلیف بودن اموال بدون برچسب مدرسه که به راحتی و بدون پیگیری می‌توان آنها را از مدرسه خارج کرد، از دیگر دغدغه‌های رئیس و اعضای انجمن بوده که باعث شده که رئیس انجمن از امضای اسناد مالی این مرکز آموزشی خودداری کند.

تجمع و اعتراض والدین دانش آموزان

وضعیت مدیریت این هنرستان به گونه‌ای بوده است که اولیا دانش آموزان از شرایط حاکم بر این مرکز آموزشی و عدم رسیدگی به اعتراضات خود به شدت دلخور و گلایه مند بوده و در نتیجه تصمیم می‌گیرند با اعتراض صدای خود را به مدیر آموزش و پرورش منطقه و مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران و وزیر وقت آموزش و پرورش، برسانند و اعتراض خود را علنی سازند. این اولیا همزمان با تجمع در مقابل هنرستان، قبل از پایان سال تحصیلی، مراتب گلایه خود را متوجه مدیریت هنرستان می‌دانند و خواستار پاسخگویی و شفاف سازی امور می‌شوند. در همین حال، مدیر هنرستان برای رهایی از وضعیت به وجود آمده، و موجه نمودن عملکرد خود تلاش کرده که هر چه زودتر اسناد مالی هنرستان را به امضای رئیس انجمن اولیا و مربیان برساند اما، رئیس انجمن به دلیل ابهاماتی که در اسناد وجود دارد، از امضای آنها بدون حضور معاون فنی هنرستان خودداری می‌کند.

به گفته این عضور انجمن اولیا و مربیان، آنچه اولیا دانش آموزان این هنرستان نمونه دولتی در قالب نامه اعتراضی به مسئولان اعلام کرده اند عدم انجام تعهدات آموزشی و تنظیم فاکتور غیرواقعی مبنی بر تهیه ابزار آموزشی برای کارگاه‌ها است که گاهاً اصالت تهیه اقلام برای مدرسه اتفاق نیفتاده و دخل و تصرف در ساعات حق‌التدریس و فوق برنامه، دریافت مبالغ میلیونی جهت برگزاری کلاس کنکور از سال آخری‌ها و عدم برگزاری این کلاس‌ها برای دانش آموزان پشت کنکوری، برداشت چک‌های مدرسه به نام غیر مدیر که تخلف محرز بوده و واریز آن به حساب شخصی مدیر و…، بوده است.

انتظار والدین دانش آموزان از رئیس انجمن اولیا و مربیان

این منبع مطلع که خود اولیا یکی از دانش اموزان است معتقد است: حالا که این اتفاقات رخ داده و تاکنون نیز به سوال‌های والدین دانش آموزان، پاسخ روشن و شفافی ارائه نشده است، آنها این انتظار و توقع را از رئیس و اعضای انجمن اولیا و مربیان هنرستان دارند که نسبت به بروز چنین مشکلاتی در این مرکز آموزشی، پاسخگو باشند. در واقع، همین توقع باعث شده تا رئیس انجمن در نهایت صبر و شکیبایی، مسائل را به دقت رصد کرده و صحت و سقم ماجرا را به والدین و مسئولان آموزش و پرورش گزارش دهد. همچنین، طی نشستی در اداره آموزش و پرورش منطقه ۷ با ریاست منطقه شرایط بحرانی مدرسه را به وی انتقال دهد و قول مساعد جهت پیگیری و رفع مشکلات را در اسرع وقت بدهد.

همچنین، یکی از دغدغه‌های اعضا انجمن و پرسنل قدیمی مدرسه وجود ده‌ها میلیون تومان ابزار، دستگاه‌ها و تجهیزاتی است که در هنرستان و کارگاه‌ها موجود بوده ولی برچسب اموال نداشته و این اموال می‌تواند به عنوان اموال اسقاطی به راحتی از این مرکز آموزشی خارج شده و به فروش برسد. چون در دفتر اموال مدرسه ثبت نشده است و به گواه دانش آموزان، مقادیر زیادی از آهن آلات موجود در هنرستان تحت عنوان اسقاطی در روزهای قبل از پایان سال تحصیلی، بار کامیون شده و از آنجا خارج و به فروش رسیده است و این بدون اطلاع و هماهنگی رئیس و اعضای انجمن اولیا و مربیان بوده است.

در روزهایی که مدارس تعطیل شده، بهترین فرصت برای جمع و جور کردن تخلفاتی است که خانواده‌های دانش آموزان مدعی شده‌اند. از همین رو، شنیده شده که مدیر هنرستان برای اینکه فرصت را از دست ندهد، جلساتی را با یکی دو عضو انجمن در خارج از محیط هنرستان تشکیل داده و به نوعی با عدم حضور رئیس انجمن که رسماً دعوت نشده تلاش می‌کند با اعلام ناکارآمدی نماینده اولیا دانش آموزان، به دنبال برکناری رئیس انجمن اولیا و مربیان که مدعی العموم است نماید و امضای اسناد را از طریق نایب رئیس میسر کند.

این در حالی است که رئیس انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش با عنوان این مطلب که تشکیل جلسات انجمن در خارج از محیط مدرسه غیر قانونی است، اذعان دارد که انجمن ۷ عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل دارد که صرفاً جلسات با دعوتنامه کتبی به اعضا، تشکیل و رسمیت پیدا می‌کند آن هم در محل مدرسه که اخیراً این موضوع در این هنرستان اتفاق نیفتاده است.

در همین ارتباط، قدرت‌اله گراوند رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران، گفته است که اولیای دانش‌آموزان از فروردین ۹۸ ما را در جریان این مسائل و مشکلات قرار دادند و ما نیز بر همین اساس به این هنرستان مراجعه کردیم و آنچه به ما ارتباط پیدا می‌کرد، انجام شده است.

وی افزود: هر چند ما یک پرونده را تکمیل کرده‌ایم و به هیئت رسیدگی به تخلفات ارجاع داده‌ایم، اما پرونده همچنان در حال بررسی است. ما وظیفه بازرسی و بررسی صحت گزارش‌ها را برعهده داشتیم و آنچه بازرسین ما به آن دست یافتند را به صورت مستند به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری تحویل داده‌ایم.

گراوند با اشاره به اینکه پرونده در هیئت رسیدگی به تخلفات اداری مفتوح است، گفت: ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم و حس می‌کنم کار این پرونده تمام شده ولی اگر مورد جدیدی در این ارتباط باشد، پذیرای اولیا خواهیم بود.

با توجه به تخلفات صورت گرفته و اعلام رسیدگی مسئولان ذی ر بط هنوز خانواده‌های زیادی منتظر پاسخ مسئولان در رابطه با نتیجه دریافت وجوهات غیر قانونی و عدم برگزاری کلاس‌های آمادگی کنکور سال آخری‌ها هستند. ضمن اینکه رئیس و اعضای انجمن اولیا و مربیان این هنرستان نمونه دولتی نیز، به رغم پایان سال تحصیلی مدارس، همچنان خواستار شفاف سازی مسائل و مشکلات پیش آمده هستند.

کد خبر 4657976

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 9 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 26
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • جمالی IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
   4 0
   سلام و سپاس از مسئولین سایت مهر متاسفانه از آبانماه۹۷ تاکنون در بخشهای مختلف فضای مجازی این مشکلات اطلاع رسانی شده ولی با تاسف گوش شنوایی نیست
  • کمال FR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام آب از سرچشمه آلوده است. مسئولین منطقه هم همراهی می کنند.
  • ایمان FR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. جالب است بدانید با آنکه تخلف این مدیر محرزر شده است مسئولین اداره کل سعی در لاپوشانی تخلفات کرده تا بتوانند ایشان را تبرئه کنند. متاسفیم.
  • نیما FR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. با کمال پررویی زنگ میزنند خونه و تهدید میکنند اگر کلاس تابستانی نیایید ابتدای سال تحصیلی ثبت نام نمی کنیم. به خدا زندگی داریم مزاحم نشوید.
  • رسول FR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. در مورد این موضوع که مدیر منطقه و مسئولین اداره کل در این پرونده دخیل هستند شکی نیست. سعی میکنند با لابی‌گری پرونده را به مسیر دیگری ببرند. قوه قضائیه وارد شود. خواهش داریم.
  • سعید FR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 0
   سلام. آقا به خدا خسته شدیم در طول سال ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان به زور از ما گرفته اند. حال هم ب اتهدید و مزاحمت ۵۰۰/۰۰۰ تومان دوباره پول می خواهند. از کجا بیاورم. تو را به خدا رسیدگی کنید
  • همکار FR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. ایشان به دنبال این است مدرسه را به سمت آشوب و اغتشاش بکشاند. حواستان را جمع کنید.
  • فاطر FR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 0
   سلام. خبرنگاران عزیز خواهشمندیم به اطلاع مسئولین قوه قضائیه برسانید. لابی‌گری وجود دارد.
  • دوستان FR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   6 0
   سلام. چندوقت پیش در جلسه اولیا یک فردی که کاره ای هم نبود به اولیا و مدیر سابق فحاشی کرد و ایشان هم فقط تماشاگر بود. جای تاسف است
  • عده ای از اولیا FR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. لطفا این خبر را به اطلاع سرپرست آموزش و پرورش برسانید. درصورتی که این مدیر متخلف به اشد مجازات نرسد اولیا همین هفته با حضور در دفتر رئیس قوه قضاییه شکایت را مطرح و از خبرنگاران درخواست پیگیری می‌دهیم
  • ناجی FR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 0
   سلام تا زمانی که پرونده در سازمان خودشان باشد با لابی‌گری وقت کشی می کنند. خواهش داریم قوه قضاییه وارد شود زیرا موضوع فراتر از یک اختلاس است.
  • مادر FR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 0
   سلام به اداره منطقه شکایت کردم در مورد اینکه مزاحم خانواده می شوند و اجبار به ثبت نام کلاس تابستانی می کنند. متاسفانه جواب نمی دهند.
  • نادر IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 0
   سلام با توجه به اینکه این مدیر متخلف است چرا کلاس تابستانی گذاشته است چرا مسئولین اداره کل سکوت کرده اند.
  • سلام DE ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   5 1
   سلام. چرا یک انبادار به خودش اجازه می دهد به خونه مردم زنگ بزند و اولیا را تهدید کند مگر معاون یامسول دیگری نیست.
  • دبیر DE ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. متاسفانه در تحقیقات پرونده سعی می کنند سلیقه‌ای عمل کنند و یک سری اسناد را نابود و یا تغییر دهند تا تبرئه شوند.
  • سینا DE ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   چرا در تابستان کلاس ریاضیات برگزارکردند.کلاسهای تابستانی این مدرسه بدون مجوز قانونی است.چرا سکوت کرده اید
   • آموزش و پرورش IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
    1 0
    براساس دستور سرپرست محترم وزارت آموزش وپرورش برگزاری کلاسهای مهارتی در تابستان بلامانع و برگزاری کلاسهای تئوری ممنوع است
  • مادر DE ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام متاسفانه در روند این پرونده خیلی از وقایع پنهان شده و کوتاهی کرده اند قطعا اداره منطقه و اداره کل در این پرونده لابی گری کرده اند.خدایا خودت به داد ما برس.
  • یتیم IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام. من سرپرست خانواده هستم با هزار بدبختی پول جور کردم حالا اختلاس کردند.خدا از این نامردا نگذره.
  • خانه دار IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   اگر واقعا این مدیر را نمی خواهید عوض کنید من لااقل فرزندم را به ببرم مدرسه دیگر
  • فنی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   فرزندان ما آمده اند در این مدرسه به جای مهارت فنی مهارت چگونه اختلاس کردن بیاموزند. آفرین احسنت
  • ازاد CZ ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   اگر واقعا مجوز به این آقا داده اند چرا به رویت خانوادها نمی رساند.پس قطعا کلاس تابستانی غیر قانونی بوده و دکانی است برای اداره و اداره کل
  • معازه‌دار IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   4 0
   سلام جناب مدیر کل اگر مدیر دیگری بود همین گونه با پرونده بر خورد می کردید یا اینکه فورا دستور عزلش را می دادید؟
  • سالار IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
   4 0
   با سلام.چرا حاضر نیستند مجوز برگزاری کلاسهای تابستانی را به رویت خانواده ها برسانند.با چه دستور عملی مبلغ 500000 تومان از اولیا میگیرند.باچه مجوزی تهدید میکنند که اول سال ثبت نام نمیشوید
  • مراجعه کننده FR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
   4 0
   سلام. مراجعه کردم مدرسه برای انجام کاری. دیدم تمام بچه ها با تیشرت رنگی و شلوار تنگ در مدرسه حضور دارند و جالب اینکه تمام بچه ها گوشی همراه نیز داشتند. می‌گفتند که یکی از اپشن های کلاس تابستانی است جای تاسف.
  • مادر فرهنگی IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   0 0
   سلام همکاران روابط عمومی لطفاً خبر مشکلات هنرستان نمونه دولتی آزادی فلسطین شهر تهران رو به اطلاع آقای حسینی سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش برسونید تا شخصاً دستور بفرمایند .