همدان از استان های پیشتاز کشور در اجرای سیستم های نوین آبیاری است

همدان - وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه همدان از استان های پیشتاز کشور در اجرای سیستم های نوین آبیاری است، گفت: سیستم های نوین آبیاری و طرح های آبخیز داری از پروژه های اقتصادمقاومتی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه در مراسم افتتاحیه طرح آبیاری نوین قطره ای باغات اسدآباد با بیان اینکه سیستم های نوین آبیاری و طرح های آبخیزداری از پروژه های با اهمیت اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم هست، گفت: همدان از استان های پیشتاز در اجرای سیستم های نوین آبیاری است.

وی با تاکید بر اینکه هر اندازه در حوزه افزایش بهره وری آب و سیستم‌های نوین آبیاری سرمایه گذاری کنیم باز هم جای کار وجود دارد به استقبال گسترده از سیستم‌های نوین و هوشمند آبیاری در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: این سیستم‌ها به صورت هوشمند رطوبت خاک و میزان آب مورد نیاز گیاه را اندازه گیری می‌کنند و افزایش ۳۰ درصدی بهره وری در کشاورزی را موجب می شوند.

مدیریت آب و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در کشور

حجتی با تاکید بر اینکه مدیریت آب و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در کشور، میزان بهره وری محصولات کشاورزی را به طور میانگین ۶ درصد افزایش داده است، بر افزایش سطح گلخانه ها در کشور تاکید کرد و افزود: طی ۲ سال اخیر میزان وسعت گلخانه های تولیدی در کشور از ۱۲ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار افزایش یافته که نسبت به سال های قبل افزایش ۱۰۰ رصدی دارد.

وی بابیان اینکه امسال ایجاد ۵ هزار هکتار گلخانه برنامه ریزی شده که با آمادگی و استقبال کشاورزان و بازار خوب، این هدف دست یافتنی است، گفت: ایران در زمینه بهره مندی از گلخانه ها دچار عقل افتادگی است چراکه سطح زیر کشت گلخانه ها باید بیش از ۵۰ هزار هکتار باشد.

باید در کشت سبزی و صیفی به سمت ایجاد گلخانه پیش رفت

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گلخانه با صرفه جویی ۹۰ درصدی مصرف آب همراهند، گفت: باید در کشت سبزی و صیفی به سمت ایجاد گلخانه پیش رفت.

وی همچنین با اشاره به ضرورت خرید تضمینی گندم گفت: گندم قوت اساسی مردم ایران است و با توجه به بهبود شرایط کاشت در سال زراعی جاری، این محصول باید در اختیار دولت باشد تا برای نان و غذای مردم مصرف شود.

حجتی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵ درصد کمتر از سال گذشته گندم خریداری شده است، گفت: دشمن شرایط سختی را برای کشور ایجاد کرده اما با همراهی و همگامی از تحریم‌های ظالمانه عبور خواهیم کرد.

استاندار همدان نیز از هدف گذاری ۲۱۰ هکتار کشت گلخانه ای در استان همدان طی ۳ سال آینده خبر داد و گفت: کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب کشاورزی براساس برنامه ششم با استفاده از سیستم های نوین آبیاری در اولویت است

سید سعید شاهرخی اضافه کرد: استان همدان ۱۰۷ هکتار کشت گلخانه ای دارد که تا ۳ سال آینده و بر اساس سند راهبردی باید به ۲۱۰ هکتار برسد.

کد خبر 4657982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =