پروژه‌های راه روستایی لرستان در بن‌بست/اعتباراتی که به مقصد نرسید

خرم‌آباد- کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات حوزه راه روستایی لرستان به چالشی جدی در این بخش تبدیل شده است به‌طوری‌که مدیرکل راه و شهرسازی استان می‌گوید با این روند عمده پروژه‌ها تعطیل خواهند شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: برنامه‌ریزی و توسعه راه‌های اصلی، فرعی منطقه‌ای و روستایی از اولویت‌ها و رسالت‌های اداره کل راه و شهرسازی است که می‌تواند در ارتقای امنیت حمل‌ونقل جاده‌ای و بهبود خدمات‌رسانی در این حوزه کمک کند.

در حال حاضر پروژه‌های حوزه راه‌سازی استان لرستان در حوزه روستایی با مشکلات جدی مواجه شده است و مسئولان این امر را ناشی از عدم تزریق به‌موقع اعتبارات می‌دانند.

در حالی چهارمین ماه سال به نیمه‌های خود رسیده است که مسئولان امر می‌گوید در بودجه سال ۹۸ منابع مربوط به راه روستایی کاهش جدی داشته است و این امر باعث تعطیلی برخی پروژه‌ها شده است.

رضا خالقی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان شامگاه پنج‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان در سخنانی با اشاره به بودجه تملک و عمرانی پروژه‌های راه و شهرسازی لرستان، اظهار داشت: در این حوزه یک فاجعه اتفاق افتاده است، در حوزه راه روستایی و یک سری راه‌های اصلی مانند «دوره - ویسیان»، «چغابل- سوری»، محور دانشگاه آزاد بروجرد، «گراب» کوهدشت که در جریان سیلاب خسارت دید و «الشتر - فیروزآباد» به‌طور حتم مشکل خواهیم داشت، چرا که بیشتر اعتبارات این پروژه‌ها از محل اعتبارات توازن بوده و این در حالی است که این اعتبارات تنها برای الیگودرز در نظر گرفته شده است.

پروژه‌های راه روستایی در همه شهرستان‌ها غیر از الیگودرز تعطیل می‌شود

وی، افزود: همین جا اعلام می‌کنم که با این روند اعتبارات در دلفان، کوهدشت و… نمی‌توانیم پروژه اجرا کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه راهداری لرستان کار راه‌های روستایی اختصاص پیدا کرده است، گفت: اما با این روند اعتبارات، سال آینده پروژه‌های راه روستایی در تمام شهرستان‌ها غیر از الیگودرز تعطیل خواهد شد.

خالقی با تاکید بر اینکه اعتبارات سرمایه استانی، نفت و گاز و همچنین توازن امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: سال گذشته اعتبارات این سه حوزه ۶۳ میلیارد تومان بوده، امسال به ۳۱ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

باید یک نامه اعتراضی در این رابطه نوشته شود چرا که با این اوصاف تمام پروژه‌های راه روستایی تعطیل خواهد شد وی، تاکید کرد: باید یک نامه اعتراضی در این رابطه نوشته شود چرا که با این اوصاف تمام پروژه‌های راه روستایی تعطیل خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان، گفت: در حال حاضر ۱۴۰ میلیارد تومان قرار داد جاری راه روستایی در استان داریم، ۹۰ میلیارد تومان مطالبات در این حوزه داریم و این در حالیست که برای سال آینده تنها ۱۴.۵ میلیارد تومان در این زمینه اختصاص پیدا کرده است.

وعده استاندار برای بررسی و رفع مشکل

سید موسی خادمی استاندار لرستان در واکنش به سخنان مدیرکل راه و شهرسازی لرستان، اظهار داشت: احتمالاً وزارتخانه و سازمان مدیریت تنها راههای روستایی، به معنی روستایی را در نظر گرفته‌اند و برخی راههای فرعی و اصلی ما در محاسبات در نظر نگرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ممکن بوده که این پروژه‌ها را در قالب اعتبارات توازن قرار نداده باشند، گفت: باید بررسی کنیم که این چند پروژه‌ای را که اعلام کردید از چه طریقی می‌توانیم برایشان اعتبار بگیریم.

استاندار لرستان، گفت: به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز صحبت کرده‌ام که بررسی کنیم این چند پروژه تکلیفشان چه می‌شود؟

خادمی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از اعتبارات راه روستایی ملی است، تصریح کرد: باید از این طریق بتوانیم سهم مناسبی برای استان بگیریم، آن هم حتماً باید دنبال کنیم.

وی با تأکید بر اینکه این مشکل به وجود آمده و ما هم خیلی نمی‌توانیم کاری کنیم، نامه هم بنویسیم فکر نمی‌کنم به نتیجه‌ای برسد، افزود: در این راستا ظاهراً از اعتبارات توازن استانی می‌توانیم به پروژه‌های الیگودرز اعتبار اختصاص دهیم، این امر برای راه و شهرسازی خلأ ایجاد کرده و باید بررسی کنیم که از جاهای دیگر به راه و شهرسازی کمک کنیم.

کد خبر 4658290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =