مناسبات تجاری خوی و وان ترکیه افزایش می یابد

ارومیه – در نشست مشترک فرماندار شهرستان خوی و والی استان وان ترکیه بر افزایش مناسبات همه جانبه به خصوص در بخش تجاری این دو استان مرزی تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست که ظهر جمعه برگزار شد طرفین با امضای تفاهم نامه ای برضرورت مبارزه با تروریسم و قاچاق در مرزهای مشترک و توسعه تجارت مرزی تاکید کردند.

، درنشست این کمیته که در فرماندار خوی ترتیب یافت محمد عابدی فرماندار خوی و هیئت ترکیه ای به سرپرستی والی استان وان ترکیه در خصوص آخرین تحولات مرزها و راههای توسعه همکاریهای اقتصادی با هم بحث و تبادل نظر کردند.

فرماندار خوی دراین نشست گفت: سالیان زیادی است که ملت ترکیه و ایران بعنوان دو همسایه صمیمی در حسن همجواری در کنار یکدیگر زندگی کردند و این همسایگی با تقویت مشترکات فرهنگی و اقتصادی به ارتباطی ناگسستنی تبدیل شده است.

محمد عابدی با اشاره به نشست های مختلف با طرف ترک تصریح کرد: در مدت دو روز نشست با طرف ترک در زمینه توسعه همکاری در جهت مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته، مبارزه باقاچاق کالا و احشام ومواد مخدر و جلوگیری از مهاجرت های غیر مجاز در مرزها و توسعه معشیت مرزنشینان تصمیمات و تفاهمات مشترک خوبی حاصل شد.

فرماندار خوی در ادامه توسعه تجارت مرزی مشترک در راستای اهداف مشتر ک اقتصادی مقامات ارشد دو کشور را از دیگر تصمیات این نشست ها دانست.

مهمت امین بیلمز والی استان وان ترکیه هم با مثبت ارزیابی کردن نشست های مشترک با طرف ایرانی گفت: روابط بسیار خوبی بین وان و خوی وجود دارد و درسایه این ارتباط موثر توانستیم در طول نوار مرزی مشترک امنیت پایداری برقرار کنیم و بسترهای توسعه تجاری و کردشگری بین ایران و ترکیه راهم سازیم.

والی وان مبارزه جدید با قاچاق و تروریسم را در اولویت همکاریهای مرزی دو طرف دانست و تاکید کرد: در نشست های مشترک همچنین برای مبارزه با گروهای تروریستی و قاچاق کالا و انسان به توافقات بسیار خوبی دست یافتیم.

سلطانزاده سرکنسول ایران در استان ارزوم ترکیه هم در حاشیه این نشست، برگزاری کمیته فرعی -امنیتی بین دو طرف را الگوی بسیار خوبی برای جلوگیری از تبدیل برخی معظلات به مشکلات در مزرها دانست و افزود: شکل گیری کمیته هایی شبیه این کیمته ها در بخشهای تجاری، گمرگی وتوریسم میتواند به توسعه روابط استانهای مرزی دوکشور کمک شایانی بکند.

در حاشیه این نشست و با حضورمیهمانان ترک و والی وان همچنین از بخش سکه های ضربی و تازه به نمایش گذاشته موزه شهرستان خوی نیز رونمایی شد.

بازدید از آثار و بناهای تاریخی خوی ازدیگر برنامه های جنبی این نشست دو روزه بود.

خوی و وان به سبب وجود دروازه رازی - کاپی کوی و بغنوان یک گذرگاه رسمی نقش مهمی را در توسعه روابط همه جانبه بین ایران و ترکیه ایفا می کنند.

کد خبر 4658436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =