افزایش سفر گردشگران به «تنگه واشی»/ هزینه عوارض تنگه شفاف شود

فیروزکوه- عوارض از گردشگران در روستای «جلیزجند» و منطقه «تنگه واشی» در حالی جمع آوری می شود، که اهالی این روستا خواستار شفافیت در هزینه کرد این عوارض هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: روستای «جلیزجند» با دارا بودن اثر تاریخی «تنگه واشی» به عنوان نگین گردشگری شهرستان فیروزکوه مطرح می‌شود، که با طبیعت بکر و چشم نواز همه ساله به ویژه در فصول گرم سال میزبان سیل گردشگران از تمامی نقاط کشور است.

«تنگه واشی» در تابستان و روزهای آخر هفته پذیرای حدود ۳۰ هزار گردشگر از سراسر کشور است و طبیعتاً حضور گردشگران در تمامی نقاط گردشگری از مزایا و محاسنی برخوردار بوده که با درک مناسب و ژرف از نواقص اقتصادی و تبدیل آن به فرصتی مغتنم علاوه بر نیل به اهداف اقتصادی موجبات پویایی خدمات را فراهم می‌کند.

در این روستا مبلغ ۱۵ هزار تومان عوارض به ازای هر خودرو سواری و ۳۰ هزار تومان به ازای ون و ۵۰ هزار تومانی به ازای اتوبوس از گردشگران اخذ می‌شود، که رویه اخذ این عوارض اخیراً با تغییراتی مواجه شده است، در چندین سال گذشته وظیفه اخذ عوارض از خودروهای ورودی بر عهده یک شرکت تعاونی که اکثریت سکنه روستا سهم دار آن بودند، گذاشته شده اما پس از تغییراتی اکنون دهیاری و شورای اسلامی این روستا مسئول اخذ عوارض شدند.

لزوم شفافیت هزینه کرد عوارض دریافتی از گردشگران

حال بحث شفافیت محل هزینه کرد عوارض دریافتی سبب گلایه مندی اهالی روستای «جلیزجند» شده است و آنها معتقد هستند اخذ عوارض ورودی ۱۵ هزار تومانی به ازای خودروهای سورای، با توجه به ازدیاد گردشگران در تمامی روزهای هفته مبلغ بسیار هنگفتی را وارد خزانه دهیاری و شورای اسلامی روستا کرده که هزینه کرد آن غیر محسوس است.

به گفته اهالی روستای «جلیزجند» ۵ هزار تومان از عوارض دریافتی به صاحبان زمین‌های پارکینگ خودرو پرداخت می‌شود، اما هزینه کرد مابقی این مبلغ توسط دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا مشخص نیست و فقط برای هزینه‌هایی مانند جمع آوری زباله از سطح روستا و مسیر تنگه واشی و تمیز کردن سرویس بهداشتی و ارائه خدمات به گردشگران را به عنوان سرفصل‌های هزینه کرد عوارض دریافتی صرف می شود، اما این هزینه‌ها برای سرفصل عوارض دریافتی از گردشگران بسیار کلی و غیرشفاف است.

در تابلویی که در سر درب روستای «جلیزجند» نصب شده آمده است، که عوارض دریافتی از مردم برای جمع آوری زباله‌های منطقه گردشگری، برق رسانی به منطقه گردشگری، احداث و نگهداری سرویس‌های بهداشتی، هزینه نیروهای عوارضی و نیروهای ترافیکی، هزینه تأمین امنیت منطقه و هزینه‌های نیروهای سرویس بهداشتی، هزینه تجهیز کمپ منطقه گردشگری، هزینه تعویض و تعمیر لوله‌های انتقال آب و هزینه بازگشایی و تعمیر معابر پس از سیل مصرف می‌شود.

یکی از گردشگران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: اخذ ۱۵ هزار تومان از هر خودرو برای حدود ۴ چشمه سرویس دستشویی و یک پارکینگ غیر طبیعی است.

محمد احمدی که از تهران برای گردش به تنگه واشی آمده بود، ادامه داد: عوارض ورودی نسبت به گذشته بسیار گران شده و در برابر عوارضی که می‌دهیم، خدمات چندانی دریافت نمی‌کنیم.

۲ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های آبخیزداری بالای «تنگه واشی»

فرماندار فیروزکوه اما در خصوص راهکارها و اقدامات در دست اجرا برای حل مشکلات تنگه واشی به خبرنگار مهر گفت: برای رفاه اهالی روستای جیلزجند و گردشگران اقداماتی انجام شده است، که مناسب سازی مسیر عشایری از تنگه اول به بالای تنگه انجام شده است.

مهدی یوسفی جمارانی به سیلابی شدن روستای جیلزجند و خطر آن برای گردشگران تنگه واشی و اهالی روستا به عنوان یکی از نگرانی‌های مدیریت شهرستان فیروزکوه اشاره کرد و گفت: به همین منظور از سال گذشته پیگیری‌ها انجام شد و بالغ بر ۲ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری بالای منطقه تنگه واشی اعتبار در نظر گرفته شده و اکنون در حال اجرا است.

وی گفت: ۵ چشمه سرویس بهداشتی به صورت کانکس بین ۲ تنگه مستقر شده و نیز کل عوارض در ورودی روستا متمرکز شده است و ظرفیت پارکینگ‌های قبل از تنگه و نیز در ورودی روستا افزایش یافته است و در خصوص تردد و ترافیک که در ایام تعطیلات و پایان هفته برای گردشگران و اهالی رخ می‌داد، طرح ترافیک کوتاه مدتی را اجرا کردیم، که به صورتی یک طرفه می‌شود و بحمدالله اجرای این طرح طی هفته جاری بازخورد مناسبی داشته و رضایت گردشگران فراهم شده است.

پوشش کامل تلفن همراه در منطقه گردشگری تا آخر تابستان

فرماندار شهرستان فیروزکوه افزود: در میان مدت نیز جاده روستای «نام آور» به روستای «جیلزجند» را به عنوان مسیر برگشت در نظر خواهیم گرفت، که بتوانیم مسیر یک طرفه در این منطقه داشته باشیم و در کنار آن نیز جاده کمربندی که روستا را دور بزند اجرا خواهیم کرد، که مشکلات منطقه را حل می‌کند.

وی از نصب دکل تلفن همراه در منطقه خبر داد و افزود: به زودی تجهیزات مورد نیاز نیز در این منطقه نصب می‌شود و در همین تابستان شاهد پوشش کامل آنتن موبایل در منطقه خواهیم بود.

یوسفی جمارانی گفت: کمپ گردشگری در منطقه تقویت شده است، احداث بازارچه عرضه محصولات صنایع دستی و نیز محصولات لبنی فیروزکوه نیز یکی از اقداماتی است، که توافقات آن با شهرداری انجام شده و در مسیر ورودی روستای «جلیزجند» انجام خواهد شد و نیز در هفته ۳ نوبت زباله‌های گردشگران جمع آوری می‌شود و از شورای روستا خواستیم، که کیسه‌های زباله‌ای تحویل گردشگران بدهند، تا زباله‌های خود را داخل این کیسه‌ها بریزند.

فرماندار فیروزکوه از خدمت رسانی نهادهای خدماتی و امدادی در پایان هفته در منطقه تنگه واشی خبر داد و گفت: ۳ سرمایه گذار عمده در حال سرمایه گذاری بین ۲ تنگه هستند، که بتوانیم محل‌های بیتوته شبانه برای گردشگران فراهم کنیم.

موضوع اخذ عوارض از خودروهای ورودی مصوبه شورای تأمین شهرستان بوده که تعرفه آن نیز از جانب آنان اعلام شده است.

ورود دستگاه قضائی به پرونده اخذ عوارض منطقه گردشگری تنگه واشی

در گذشته مبلغ عوارض ورودی و هزینه پارکینگ از هم مجزا بود، که طبق توافق دهیاری و پارکینگ داران مقرر شد هزینه پارکینگ داخل عوارض ورودی اعمال و هزینه‌ای تحت عنوان پارکینگ از گردشگر دریافت نشود.

دهیار روستای جلیزجند نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: تمامی اسناد و مدارک دریافت و سرفصل‌های هزینه کرد عوارضات این منطقه گردشگری موجود است.

وران انجام اقداماتی را مانند بهسازی و روکش آسفالت روستا، ساخت سرویس بهداشتی، لوله کشی از تنگه دوم برای تأمین آب سرویس بهداشتی، جمع آوری زباله و هزینه نیروی انسانی و … را نمونه‌هایی از اقدامات انجام شده از محل عوارضات دریافتی برشمرد و تصریح کرد: بر طبق طرح هادی روستایی، منطقه گردشگری تنگه واشی در محدوده طرح نبوده و انجام خدمات و ایجاد امکانات رفاهی آن از منابعی چون سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها تأمین نخواهد و از این محل به این مهم همت گماشته خواهد شد.

روستای «جلیزجند» به واسطه وجود منطقه توریستی تنگه واشی یکی از پر درآمد ترین روستاهای فیروزکوه محسوب شده و تنها هزینه پویا و جاری ای که به واسطه اخذ مستمر عوارضات انجام می‌شود هزینه نگهداری و نظافت این محل گردشگری است با این اوصاف با ورود دستگاه قضائی شهرستان به این پرونده ابهامات مردم درباره عوارضات این منطقه بر طرف خواهد شد.

کد خبر 4658571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =