آلاینده های زیست محیطی تهران ۲ میلیارد دلار خسارت اقتصادی دارند

تهران- استاندار تهران گفت: آلاینده های زیست محیطی در تهران سالانه ۲.۶ میلیارد دلار خسارت اقتصادی به همراه دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی صبح شنبه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران با اشاره به اینکه ریزگردها و آلاینده های هوا به صورت شناور در هوا معلق هستند و از کشوری به کشور دیگر منتقل می شوند اظهار داشت: در استان تهران دشت ورامین که قبلاً دشت آبی بود الان چندین سال است که با خشکسالی مواجه است را می توان یکی از کانون های ریزگردها تلقی کرد.

وی با بیان اینکه برداشت های بی رویه از معادن شن و ماسه غرب استان هم در افزایش پدیده گرد و غبار نقش دارند افزود: مقابله با پدیده گرد و غبار نیازمند کار ملی است و باید هر استانی متعهد شود که کانون های ریزگردها را شناسایی کند.

استاندار تهران گفت: کارگروه ملی استان های دیگر را مکلف کند که براساس اقداماتی که در این خصوص انجام مید هند راهکارهای علمی کوتاه مدت و بلندمدت را نیز ارائه دهند.

محسنی بندپی بیان داشت: واقعیت این است که هرجایی که قبلاً اراضی سیرآب داشته و الان به دلایلی خشک شده است مستعد تبدیل شدن به کانون گرد وغبار می باشند لذا در مقابله با پدیده گردوغبار هم باید نسبت به احیای تالاب ها و هم شناسایی کانون های این پدیده در سایر استان ها اقدام شود.

وی با بیان اینکه استان تهران دارای مشکلات زیادی بواسطه کمبود سرانه های آموزشی است افزود: اما مهمترین مشکل ما چالش های زیست محیطی است و در حوزه سرزمینی هر استان باید نسبت به شناسایی منشا بروز ریزگردها اقدام کند و همه استان ها مکلف شوند تا برنامه ای جامع در خصوص مقابله با ریزگردها ارائه کنند.

استاندار تهران در خصوص ذرات آلاینده ازن نیز اظهار داشت: این ذرات آلاینده به عنوان آلاینده ثانویه تحت تاثیر پیش سازها در هوای شهر تهران جریان دارد و در این زمینه باید کارگروهی نه فقط برای ازن بلکه برای آلاینده‌ای ثانویه دیگر نیز تشکیل شود.

محسنی بندپی در رابطه با طرح فعلی ترافیک نیز گفت: این طرح از طرح زوج و فرد بهتر است اما باید به نوعی راهبری شود که منافع مردم در این خصوص نیز تامین شوند و پیش فرض های در نظر گرفته شده که مبتنی بر تجربیات سایر کشورهاست در این طرح لحاظ شده و این طرح مبنایی علمی دارد

وی بیان داشت: انتشار بوی نا متبوع در مسیر فرودگاه امام امروز به مطالبه ملی تبدیل شده وزیبنده کشور نیست که با این همه پیشرفت های علمی در ابعاد مختلف نتوانیم این مشکل را رفع کنیم لذا رفع مشکل بوی نامطبوع قطعاً راهکار علمی دارد و البته بخشی از آن مربوط به مشکل پساب و فاضلاب دامداری های مستقر در این منطقه است که مدیریت پساب و فاضلاب این دامداری ها با بهره گیری از روش های علمی قابل رفع است و در این راستا باید با بهره گیری از روش های علمی و اساتید دانشگاه کارگروهی برای رفع این مشکل تشکیل شود چرا که آلاینده های زیست محیطی در تهران سالانه ۲/۶ میلیارد دلار خسارت اقتصادی به همراه دارند.

کد خبر 4658973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =