تقویت روابط استانهای سلیمانیه و کردستان در حوزه صنعتی ضروری است

سنندج - استاندار سلیمانیه عراق خواستار گسترش ارتباطات بخش بازرگانی و صنعتی با کردستان ایران شد و گفت: باید فرصت های توسعه مراودات تجاری و اقتصادی را شناسایی و اجرایی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، هه وال ابوبکر پیش از هر شنبه در نشست ارائه توانمندی های استان کردستان در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به اقلیم عراق با بیان اینکه در روابط میان کردستان ایران و اقلیم کردستان عراق نیاز به ایجاد اعتماد بانکی، بیمه ای و ارتباطاتی است که با پشتیبانی دولت ها صورت گیرد، اظهار داشت: کنسولگری و اتاق بازرگانی دو طرف باید در ایجاد این ارتباطات بیشتر نقش آفرینی کنند و بانک ها و سیستم های بیمه ای دولتی نیز بیش از گذشته فعال شوند.

وی افزود: مشارکت و نظارت دولت ها بر فعالیت های بخش خصوصی می تواند در توسعه روابط اثرگذار باشد و برای ما بسیار مهم است که دولت ها پشتیبان و تضمین کننده این روابط باشند.

استاندار سلیمانیه عراق ادامه داد: هدف ما از این سفر چند روزه این است که استانداری ها به عنوان تضمین کننده فعالیت بخش های خصوصی وارد عمل شوند و ارتباط های ما فرم دولتی پیدا کند و دولت ها خود تفاهم نامه ها را برای اجرا تضمین و حمایت کنند.

ابوبکر با اشاره به اینکه در صورت نیاز پیمانکاران و سرمایه گذاران در اقلیم کردستان عراق به کمک های مالی، آماده حمایت از آنان هستیم، یادآور شد: پیشنهاد می شود کمیته ای مشترک ایجاد شده تا بندهای تفاهم نامه گذشته را اجرایی کنند و تا انجام آن تفاهم نامه، تفاهم نامه جدیدی امضا نشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سه شیوه ارتباطی برای گسترش فعالیت های حوزه اقتصادی میان دو استان وجود دارد، بیان کرد: یکی از این راه ها با حضور دولت ها امکان پذیر است که هنوز آنطور که باید خود را نشان نداده است.

استاندار سلیمانیه عراق شیوه دوم را ارتباط شخصی دانست و گفت: یک ایرانی کسی را در یکی از شهرهای اقلیم کردستان عراق می شناسد و به نام او شرکتی در سلیمانیه راه اندازی می کند و آن فرد را نماینده شرکت ایرانی کرده که تخصص و توانمندی نیز ندارد و همین امر موجب بد نام شدن شرکت های ایرانی و متضرر شدن بخش هایی در اقلیم شده که باید این نوع ارتباط قطع شود و به سمت ارتباط های رسمی، دولتی و قانونی برود.

ابوبکر به شیوه سوم ارتباطات اشاره کرد و افزود: برخی از شرکت های معتبر ایرانی طرح هایی را در اقلیم به دست می گیرند اما آن را به شرکت های دیگری می سپارند که نه از توانمندی لازم برخوردارند و نه از تجهیزات و امکانات با کیفیت بهره می گیرند که همین امر باعث هدر رفت منابع مالی و زمانی می شود.

وی به نگاه منفی به مصالح ساختمانی ایرانی در اقلیم اشاره کرد و اظهار داشت: علیرغم اینکه می دانیم در ایران مصالح با کیفیتی وجود دارد اما این نگاه به دلیل استفاده برخی از فعالان ساخت و ساز از مصالح کم کیفیت در اقلیم شکل گرفته که تغییر این نگاه بر عهده خود سرمایه گذاران و پیمانکاران است که مصالح با کیفیت ایرانی را در کارها مورد استفاده قرار دهند تا ما نیز تسهیلگری و حمایت لازم را از آنان داشته باشیم.

کد خبر 4659011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =