اختصاص ۳۰۶ میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های سیلاب در لرستان

خرم‌آباد- معاون عمرانی استانداری لرستان از اختصاص ۳۰۶ میلیارد تومان برای جبران خسارت‌ سیلاب به حوزه‌های عمران شهری و روستایی این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مرادپور ظهر شنبه در نشست با بخشداران مناطق سیل زده لرستان در سخنانی با بیان اینکه کل بار اصلی مسئولیت، کار و پیگیری گلایه‌های مردم بر روی دوش بخشداران است، اظهار داشت: با این وجود یک صدم این گرفتاری‌ها، امکانات و اختیارات، در اختیار بخشدار نیست.

گندم‌های کشاورزان سیل‌زده روی زمین ماند

وی با بیان اینکه این امر یک ضعف ساختاری است و این ساختار نیاز به اصلاح اساسی دارد، عنوان کرد: بخش‌ها مشکلات عدیده ای دارند و معمولاً در جلسات مدیریتی استان نیز بخشداران دیده نمی‌شوند.

معاون عمرانی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه مسائل و مشکلات سیل بر دوش بخشداران بود، افزود: با این حال در جریان سیلاب عملکرد خوبی داشتند.

مرادپور با تاکید بر ضرورت استمرار برگزاری اینگونه جلسات و دسته بندی مشکلات بخشداران، عنوان کرد: همچنین مدیران مرتبط با این مشکلات در جلسات حضور پیدا کنند و پاسخگو باشند.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه مشکلات مردم زیاد است و بخشداران نیاز بوده که در جلسات حضور پیدا کنند، عنوان کرد: در رابطه با مشکلات سیلاب، از بنیاد مسکن می پرسم، می گوید همه چیزحل است، از بانک ها می پرسیم می گویند که هیچ مشکلی نداریم و تسهیلات پرداخت شده است، از آب منطقه ای سوال می پرسیم می گوید حریم ها معلوم است، خیالتان راحت بگیرید بخوابید، هیچ جایی را آب نمی برد، از جهاد کشاورزی سوال می پرسیم به همین شکل است.

معاون عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه روز گذشته که به روستای «چم مهر» رفتیم، کشاورزان گندم های خود را روی زمین ریخته بودند چرا که راه وجود ندارد که آنها را حمل کنند، افزود: این در حالیست که از جهاد کشاورزی که می پرسیم، می گوید همه راهها برقرار است! پس کدام آدم عاقل گندم های خود را روی زمین می‌ریزد؟ خب مستقیم آنها را به سیلو منتقل می‌کند.

اختصاص ۳۰۶ میلیارد برای جبران خسارت سیلاب حوزه عمران شهری و روستایی

مرادپور در ادامه با بیان اینکه در این راستا بخشداران بدون تعارف این مشکلات را به ما اعلام کنند، گفت: بخشداران که ابزار اجرایی ندارند، اعتبار اجرایی که ندارند و فقط می‌توانید مشکلات را منتقل کنید.

وی، بیان داشت: با هیچ احدی تعارف نداشته باشید، اولین مسئول هم من هستم، مطالبه کنید.

معاون عمرانی استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای اختصاص اعتبارات جبران خسارت سیلاب در حوزه عمران شهری و روستایی، گفت: در کل کشور هزار میلیارد تومان در این دو حوزه اختصاص پیدا کرده که از این میزان ۳۰۶ میلیارد تومان به لرستان اختصاص پیدا کرده است.

مرادپور با بیان اینکه ۳۱ درصد مجموع این اعتبار برای لرستان اختصاص پیدا کرده است، گفت: ما هم باید در توزیع آن عدالت را رعایت کنیم و هم در جذب آن باید برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بخشداران باید پروژه‌های خود را تعریف کنند، افزود: در مناطق سردسیر مانند نورآباد، الشتر، الیگودرز، شول آباد و قسمت‌هایی از بروجرد باید اقدامات سریع‌تر انجام شود.

معاون عمرانی استانداری لرستان اشاره به سامانه «سجاد» برای ثبت اطلاعات مربوط به سیلاب، گفت: در این رابطه نیز باید اطلاعات سریع‌تر وارد شوند.

برای روستاهایی که دچار رانش زمین شده اند طرح تهیه می شود

مرادپور خطاب به بخشداران، گفت: با امضای شما میلیاردها تومان پول پرداخت می‌شود، الان هم در حال پرداخت است، باید نظارت جدی تری داشته باشید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روستاهایی که دچار رانش شده‌اند، گفت: از هفته آینده کارشناسان برای پیگیری این امر ورود پیدا می‌کنند تا یک طرح برای آنها داشته باشیم.

معاون عمرانی استانداری لرستان با تاکید بر اعلام لیست جاده‌های بین مزارع از سوی بخشداران، عنوان کرد: همچنین مهاجرت به روستاها باید کنترل شده باشد که منابع طبیعی، درختان، مراتع و… از بین برود.

مرادپور با تاکید بر ضرورت نهادینه شدن فرهنگ بیمه در بین روستائیان، گفت: ۷۴ هزار واحد روستایی در استان بیمه شده است، هیچکدام هم پول نداده‌اند، اما با حالت تشویقی این کار انجام شد.

وی، گفت: یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان برای این تعداد واحد هزینه شده است و امروز که سیلاب رخ داده ۴۰ میلیارد تومان برای این تعداد واحد اختصاص پیدا کرده است.

معاون عمرانی استانداری لرستان، تاکید کرد: خسارت‌ها را بیمه باید جبران کند، نه دولت.

کد خبر 4659224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =