ضرورت توجه به ارزش‌های اسلامی و رفع مشکلات کشور در تدوین لوایح

 معاون حقوقی قوه قضاییه بر ضرورت توجه به ارزش‌های اسلامی و رفع مشکلات کشور در تدوین لوایح و مقررات قضایی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه در آیین معارفه اعضای کارگروه‌های تخصصی لوایح و مقررات قضایی گفت: ایجاد این کارگروه‌ها از نخستین گام‌های معاونت در اجرا و تحقق برنامه‌های تحولی دستگاه قضا است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق افزود: تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری و ریاست دستگاه قضا بر لزوم ایجاد تحول در قوه قضاییه، حاکی از اهمیت این موضوع در دوره جدید و ضرورت بسیج امکانات و منابع موجود برای تحقق آن است.

وی با اعلام اینکه بخش مهمی از برنامه‌های تحولی ابلاغ شده قوه قضاییه بر دوش معاونت حقوقی است افزود: این معاونت در جهت تحقق برنامه‌ها و تکالیف خود به بهینه کردن شیوه‌های پیشین و کارآمدتر ساختن آن اقدام کرده که در گام نخست کارگروه‌های تخصصی سه‌گانه حقوقی، کیفری (امور ماهوی) و کیفری (امور شکلی‌) در حوزه تدوین لوایح و مقررات قضایی ایجاد شده است؛ در این میان معاونت مصمم است در آینده نزدیک، ضمن ایجاد کارگروه‌های تخصصی تنقیح قوانین و مقررات قضایی، کارگروه‌های اصلی نظریه‌های مشورتی را نیز از ۵ کارگروه به ۱۰ کارگروه ارتقا دهد.

معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه بهره مندی از نظرات و تجربه‌های ارزشمند نخبگان و صاحب‌نظران قضایی، حقوقی و دانشگاهی کشور، منشأ تحول در دستگاه قضایی است افزود: بی تردید تعاطی افکار و تجارب، تحول زا است؛ بنابراین ضرورت دارد از تجارب پیشکسوتان امر قضا، اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌ها و حسب مورد وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری بهره مند شویم.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق فرایند تصویب لوایح و مقررات قضایی را پس از گذار از مرحله تدوین پیش نویس اولیه در این معاونت، طولانی و آسیب زا دانست و افزود: آسیب‌های موجود در این خصوص با ریاست قوه قضاییه در میان نهاده شد و پیشنهاداتی نیز برای حل آن ارائه شد که مورد موافقت ریاست محترم قوه قضاییه قرار گرفت.

وی ضمن ابراز خشنودی از موافقت ریاست قوه قضاییه با پیشنهادات یادشده اضافه کرد: عملی کردن این پیشنهادها علاوه بر فراهم ساختن بستر مناسب برای بررسی تخصصی لوایح و مقررات قضایی، روند تأیید و ارسال لوایح به مراجع ذیصلاح یا تصویب آیین نامه‌ها، دستور العمل‌ها و شیوه نامه‌های مورد نیاز قوه قضاییه را سرعت می‌بخشد.

این مقام قضایی اعضای کمیسیون‌های سه گانه را جمعی از قضات عالی رتبه و مجرب و حقوقدانان برجسته کشور خواند و افزود: به رغم عهده داری مسئولیت‌های خطیر و حجم و تراکم کاری اعضای محترم، امیدواریم جلسات این کمیسیون‌ها به صورت مستمر و منظم برگزار شود و نتایج حاصل از آن، ضمن تحقق برنامه‌های جاری، اهداف برنامه‌های تحول‌مدار این معاونت را نیز محقق سازد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق خاطرنشان کرد: در خصوص ترکیب اعضای کارگروه‌های حاضر، ظرفیت‌های لازم برای حضور اعضای مدعو از اساتید دانشگاهی، کارشناسان و قضات صاحب‌نظر در حوزه‌های تخصصی مربوط پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه به اعضای کارگروه‌های تخصصی تدوین لوایح و مقررات قضایی تأکید کرد: در تدوین لوایح و مقررات قضایی ارزش‌های اسلامی و رفع مشکلات کشور مد نظر قرار گیرد.

معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه از ایجاد کارگروه تخصصی دیگری با حضور قضات باسابقه در این معاونت در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: این مهم نیز در راستای برنامه‌های تحول مدار معاونت به شمار می‌رود و هدف عمده از ایجاد آن بهره‌مندی از نظرات، راهکارها و تجارب اعضا در خصوص مسائل مرتبط با تکالیف و وظایف معاونت حقوقی و ارتقا کارآمدی آن با لحاظ برنامه‌های تحولی قوه قضاییه است.

شایان ذکر است تبیین ساختار، تکالیف و وظایف کارگروه‌های سه گانه و همچنین بررسی نظرات، پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده قضات و حقوقدانان حاضر در جلسه، از دیگر برنامه‌های این نشست ۳ ساعته بود و در پایان نیز احکام ۳۰ نفر اعضای کارگروه‌های تخصصی تدوین لوایح و مقررات قضایی از سوی معاون حقوقی قوه قضاییه اعطا شد.

کد خبر 4659300

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =