پرداخت ۸هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی

اراک- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته که تاکنون حدود ۸ هزار میلیارد تومان آن جذب شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید، عصر شنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی، در اراک اظهار داشت: استان مرکزی جز استان‌های پیشتاز در عرصه اشتغال پایدار روستایی و عشایری است و این روند بسیار عالی با مدیریت استاندار مرکزی به وجود آمده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به گزارش‌های بدست آمده در خصوص راستی آزمایی اعطای تسهیلات طرح‌های اشتغال پایدار روستایی در این خصوص خوشبختانه رتبه استان مرکزی از میانگین راستی آزمایی کشور بالاتر است.

وی اظهار کرد: یکی از اقدامات دولت دوازدهم بحث اشتغال پایدار بوده است به طوری که مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاییان استخراج شده که تاکنون نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان آن جذب و ۱۳ هزار میلیارد تومان ابلاغ و تخصیص پیدا کرده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور تاکید کرد: خط قرمز معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در اعتبارات اشتغال روستایی این است که تسهیلات فوق برای عمران و آبادانی روستاها هدایت شود.

امید عنوان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در نظام جمهوری اسلامی در روستاهای کشور انجام شده است به طوری که ۳۸ درصد جمعیت روستاهای بالای ۲۰ خانوار از شرایط زیر بنایی مورد نیاز بهره مند هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور افزود: با وجود اقدامات لازم برای تأمین زیرساخت‌های روستایی متأسفانه همچنان با کاهش جمعیت روستایی مواجه هستیم. در اوایل انقلاب ۶۵ درصد جمعیت کشور روستایی و ۳۵ درصد شهری بود و اکنون ۷۴ درصد جمعیت شهری و ۲۶ درصد جمعیت روستایی است.

وی گفت: با توجه به آمار احصا شده توسط معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در خصوص جمعیت روستایی کنونی در روستاها می‌توان گفت در تثبیت جمعیت روستایی موفق عمل نکرده ایم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تاکید کرد: روستاها باید کانون کار، تولید، اشتغال و ثروت آفرینی باشند تا بتوان از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: دولت لایحه‌ای در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی پیشنهاد داده است که امیدواریم در این طرح سالانه ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه اشتغال داشته باشیم و تا حداقل پنج سال تداوم پیدا کند و اثرات خوب آن در روستاها مشاهده شود.

امید افزود: در پایان سال ۹۷ اشتغال در روستاها نسبت به سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است و این نشان دهنده مهاجرت معکوس از شهر به روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور بیان داشت: یکی از علل معطل ماندن طرح‌های کارگروه های ملی و استانی این است که ارزش افزوده‌ای برای استان ها ایجاد نمی‌کند، لذا سعی کردیم که اختیارات در خصوص طرح‌های اشتغال پایدار روستایی از صفر تا صد به استان‌ها سپرده شود.

وی در خصوص منابع اشتغال پایدار روستایی برای نهادهای حمایتی هم اظهار کرد: تمام تلاش معاونت توسعه روستایی کشور این است که این منابع در اختیار نهادهای حمایتی قرار گیرد، اما بررسی این موضوع باید به کارگروه استان سپرده شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: استان مرکزی در خصوص اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به نهادهای حمایتی جزو استان‌های با عملکرد خوب کشور محسوب می‌شود.

کد خبر 4659322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =