امسال ۶۰۰ هزارتن گندم از زارعان آذربایجان غربی خریداری می شود

ارومیه – رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال پیش بینی می شود ۶۰۰ هزارتن گندم به صورت تضمینی از زارعان استان خریداری شود.

رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز برداشت و خرید گندم در استان اظهارداشت: در سال زراعی جاری ۳۷۵ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیرکشت این محصول است که پیش بینی تولید گندم در آذربایجان غربی طی سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار تن و میزان خرید ۶۰۰ هزار تن است.

وی با بیان اینکه از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از ۳۵ هزارتن گندم از زراعان استان خریداری شده است گفت: هم اکنون ۶۳ مرکز خرید که ۲۸ مرکز خرید شرکت غله و ۳۵ مرکز سازمان تعاون روستایی است مشغول خرید گندم از کشاورزان استان هستند.

جلیلی ظرفیت سیلوهای استان را ۹۸۰ هزارتن عنوان و خاطرنشان کرد: مراکز خرید استان از ساعت هشت صبح تا هشت عصر فعال است و خرید گندم از کشاورزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه بهره برداران انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از یک هزار و ۱۵۰ کمباین مورد استفاده در برداشت گندم در استان ۹۸۵ دستگاه بومی و بقیه مهاجر است اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی گندم بر اساس افت یک درصد مفید و چهار درصد غیر مفید ۱۷ هزار ریال تعیین شده است.

جلیلی با بیان اینکه امسال گندم استان از کیفیت خوبی برخوردار است و میزان مصرف سموم نیز در گندم‌های تولیدی آذربایجان غربی بسیار اندک بوده و حداقل کود و سم برای تولید این محصول به کار گرفته شده است گفت: در این منطقه ارقامی مانند سرداری، آذری و باران در کشت گندم دیم و ارقامی مانند زرین، پیشگام و میهن در کشت گندم آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: سالانه ۲۰ درصد از گندم تولیدی استان به خودمصرفی در بخش بذر مورد استفاده کشاورزان و نیز خوراکی استفاده می‌شود و مابقی در چرخه تولید وارد سیلوهای استان شده و بر اساس مصرف استان مازاد گندم به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

جلیلی با بیان اینکه ۳۰ نفر ناظر برداشت جهت کنترل ریزش محصول در مزارع حاضر خواهند شد افزود: امسال عملکرد در واحد سطح گندم در مزارع استان ۱۴۰۰ کیلوگرم است در حالی که این میزان در سال گذشته ۱۲۰۰ کیلوگرم بود.

کد خبر 4660789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =