افزایش مشارکت شهروندان در اداره شهر هزینه ها را کاهش می‌دهد

همدان - نایب رئیس شورای شهر همدان بابیان اینکه افزایش مشارکت شهروندان در اداره شهر هزینه ها را کاهش می‌دهد، گفت: تلاش مدیریت شهری در راستای افزایش مشارکت شهروندان است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید بادامی‌نجات عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران پیرامون جشنواره شهروندان برگزیده همدان گفت: ۲۰ تیرماه آخرین فرصتی برای ثبت نام در این جشنواره است که امیدواریم شهروندان در صورت تمایل بر اساس شاخص‌های ٩گانه تعریف شده، خود را ثبت‌نام و یا اینکه سایر شهروندان را معرفی کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون شاهد استقبال خوب و مشارکت شهروندان در جشنواره بوده‌ایم و شهریورماه امسال شهروندان برگزیده عامل به وظایف شهروندی را به مردم و جامعه شهری همدان معرفی خواهیم کرد، گفت: با توجه به اینکه یک شهر خوب، کمک و مشارکت شهروندان را می‌طلبد از این رو بدون مشارکت آنان نمی‌توانیم ادعا کنیم یک شهر خوب، ایمن و قابل‌سکونت خواهیم داشت.

بادامی با بیان اینکه بیشترین تلاش مدیریت شهری در راستای افزایش مشارکت شهروندان در این حوزه است زیرا معتقدیم به غیر از این، امکان اداره شهر وجود ندارد و از سوی دیگر در تمام دنیا به‌ویژه کشورهای توسعه یافته شاهد پیشرفت هستیم زیرا مردم پای کار هستند، افزود: جشنواره شهروندان برگزیده در راستای برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های مدیریت شهری، مکمل آموزش شهروندی است و هرچه مشارکت شهروندان در حوزه امور شهری افزایش یابد، شهرها، ارزان‌تر و بهتر اداره می‌شود.

نایب رئیس شورای شهر همدان با تاکید بر اینکه همه شهروندان برگزیده هستند اما بنا داریم برگزیده‌ترها را انتخاب کنیم؛ گفت: برگزیده از نگاه مدیریت شهری به افرادی اطلاق می‌شود که فارغ از مدارک تحصیلی و جایگاه اجتماعی، مشارکت‌جو در حوزه مدیریت شهری و در مجموع دلسوز شهر و شهروندان باشند.

بادامی نجات اضافه کرد: هدف از انتخاب شهروند برگزیده‌ای که بیشترین مشارکت را در حوزه مدیریت شهری دارد بر این محور است تا سایر شهروندان از جنبه تکریم، آنها را بشناسند و الگو قرار دهند و در حوزه مدیریت شهری نیز از ظرفیت‌های نهفته آنها در شهر بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه سالیان پیش تصور همگان بر ساختار و عملکرد شهرداری تنها بر روی ساخت‌وساز و آسفالت تعریف شده بود در حالی که امروزه مهمترین نقش شهرداری‌ها در حوزه فرهنگ است، گفت: بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت مدیریت شهری برای گسترش و نهادینه کردن فرهنگ امری ضروری است زیرا حوزه فرهنگ می‌تواند با کمترین هزینه، بیشترین بهره‌وری را ایجاد کند.

بادامی با بیان اینکه اگر از حوزه فرهنگ غافل شویم تمامی پروژه‌های عمرانی در شهر دچار مشکل می‌شوند؛ از این رو در راستای توجه ویژه به این حوزه، شورای شهر همدان مدتهاست طرح پیوست‌نگاری فرهنگی در حوزه عمرانی شامل تأثیرات فرهنگی و اجتماعی طرح‌ها در شهر برای شهروندان و بالعکس و تطبیق آن با نیازهای مردم را، مدنظر قرار داده است، روز به روز نقش فرهنگی شهرداری‌های کشور گسترش پیدا کرده که در شهر همدان، سازمان فرهنگی اجتماعی وورزشی شهرداری به عنوان یکی از سازمان‌های تأثیرگذار در حوزه فرهنگی شناخته می‌شود و مدیریت شهری در این حوزه ورود پیدا کرده تا در حوزه فرهنگی به خوبی ایفای نقش کند.

کد خبر 4661020

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =