تبلیغات بزرگ برای برخی کتاب‌ها تخلف نیست

عباس حسینی‌نیک گفت: تبلیغات بزرگ برای برخی کتابها تخلف نیست. اما شایسته نیست که جوانان ما شعرا و نویسندگان باسواد را نشناسند و فرد بی‌سواد و ناموفق و در عین حال سلبریتی را الگو قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه صبح و گفتگو با موضوع بزرگنمایی و تبلیغات بزرگ برای برخی کتاب‌ها در نمایشگاه کتاب در ارتباط تلفنی با عباس حسینی‌نیک مدیرمسئول انجمن ناشران دانشگاهی و نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

حسینی‌پور در این برنامه گفت: جامعه ایرانی یک جامعه متکثر فرهنگی و با ذائقه‌های متفاوت است و نمی‌توان گفت همه جامعه نخبگانی است و فقط باید کتاب‌های این حوزه مطالعه شود. مهم این است که کتاب‌ها در مسیری پالایش شوند و نهادها و انجمن‌هایی، کتاب‌ها را نقد کنند تا جامعه کتاب‌های خوب را بهتر بشناسد. با این حجم از تولید محتوا در ایران چاره‌ای جز این کار نداریم اما در عین حال باید بحث نقد و معرفی را نیز انجام دهیم تا مردم کتاب‌های اثربخش را تشخیص دهند.

وی افزود: افراد در فضای مجازی دل‌نوشته‌های خود را به کتاب تبدیل می‌کنند و به دلیل سلبریتی بودن آنها یک صف طولانی هم برایشان تشکیل می‌شود. بنابراین ضروری است نهادهایی سیر مطالعاتی را به مردم معرفی کنند که البته بخشی از این سیر مطالعاتی در جشنواره‌های کتاب بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود.

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ کتاب در جشنواره‌های سال ۱۳۹۷ برگزیده شده‌اند، گفت: بخشی از این کتاب‌ها در حوزه عمومی و بخشی هم نخبگانی است و لازم است که اصحاب رسانه روی این مباحث کار کنند تا جامعه آگاه‌تر شود.

در ادامه این برنامه، حسینی‌نیک گفت: فرهنگ شامل مجموعه‌ای از گفتارها و کردارهاست. حقیقت آن چیزی است که ما بایدهای آن را استدلال می‌کنیم اما واقعیت، با هست‌ها و نیست‌ها همراه است. این روش ادبیات عامه، واقعیت فرهنگی در جامعه است و نمی‌توان گفت نباید برای برخی کتاب‌ها بزرگنمایی و تبلیغات بزرگ انجام شود. قدیم الایام نیز این فرهنگ عامه وجود داشت و برخی نویسندگان و شعرای برجسته، لغت‌گویی و هجوگویی داشتند؛ حتی آثار خود را بدون نام و یا با نام مستعار منتشر می‌کردند.

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی با بیان اینکه بزرگنمایی و تبلیغات بزرگ برای برخی کتاب‌ها تخلف نیست گفت: اقبال جامعه از افرادی با ظرفیت‌های فرهنگی و علمی پایین یک واقعیت است اما شایسته جامعه نیست که جوانان ما شعرا و نویسندگان باسواد را نشناسند و فرد بی‌سواد و ناموفق و در عین حال سلبریتی را الگو قرار دهند لذا مسئولان و مدیران فرهنگی باید به این موضوعات حساس باشند و اقدام کنند.

کد خبر 4661130

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =