طرح حفاظت بافت تاریخی کلانشهر تبریز بررسی شد

تبریز- طرح جامع حفاظت بافت تاریخی تبریز در جلسه‌ای با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و مدیران دستگاه‌های مسئول بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت مشاور این طرح را در ۷ محدوده تاریخی کلانشهر تبریز از جمله ربع رشیدی، باغ‌ها، میراث صنعتی و برج‌ها و مقابر مطالعه کرده و قرار است در جلسات کارشناسی با حضور ذی‌نفعان مورد بررسی قرار گیرد.

وسعت محدوده بررسی‌شده در این طرح ۷۰۰ هکتار شامل ۴۶۶ هکتار بافت تاریخی فرهنگی تبریز و مبنای طرح مورد مطالعه، نقشه دارالسلطنه تبریز است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی امروز در این نشست با نادرست خواندن برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات گذشته در مورد بافت‌های تاریخی، تصریح کرد: نگاه به این مقوله باید نگاهی واقع‌گرایانه و عملیاتی بوده و پشتوانه قانونی و اجرایی داشته باشد.

جواد رحمتی افزود: در گذشته برخی ضوابط کلی بدون توجه به جزئیات بافت‌های تاریخی تعریف شده و بر اجرای برخی مبانی نظری اصرار شده است که نتیجه آن را امروز شاهدیم.

وی خاطرنشان کرد: برای موفقیت در این زمینه باید برنامه‌های اجرایی در محدوده مشخصی که باارزش‌تر است تعریف شود و اهتمام جدی برای اجرای آن وجود داشته باشد.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بر حفظ یکپارچگی بافت تاریخی در روند احیای آن تأکید کرد و گفت: تعریف کارکردهای بافت تاریخی و ایجاد ارتباط منطقی بین اجزای آن، مهم‌ترین موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بافت تاریخی فقط بحث کالبدی مطرح نیست، افزود: حیات فرهنگی و اجتماعی این بافت، مهم‌تر است و احیای بافت تاریخی باید به احیای حافظه تاریخی و هویت‌بخشی منجر شود.

وی جلب مشارکت اهالی را در روند احیای بافت تاریخی ضروری دانست و گفت: طرح‌های اجتماعی نباید با نگاه از بالا به پایین باشد؛ بلکه نیازها و خواسته‌های شهروندان و ساکنان نیز باید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه نیازمند آموزش و آگاه‌سازی هستیم.

رحمتی همچنین توجه به تحلیل‌های اقتصادی در احیای بافت تاریخی را ضروری خواند و بر استفاده از تجارب موفق و ناموفق گذشته و پرهیز از نگاه‌های کلیشه‌ای در این خصوص تأکید کرد.

کد خبر 4661215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =