«میتسو تاکیس» نخست‌وزیر یونان شد

رهبر حزب «دموکراسی نو» یونان پس از پیروزی در انتخابات پارلمانیِ حزب متبوع وی به نخست وزیری این کشور رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی‌بی‌سی، حزب «دموکراسی نو» در یونان با به دست آوردن نزدیک به ۴۰% (۳۹.۸۵%) درصد آراء پیروز انتخابات یونان شد و رهبر آن «کریاکوس میتسوتاکیس» (Kyriakos Mitsotakis) امروز به عنوان نخست‌وزیر سوگند خورد و قدرت را تحویل گرفت.

حزب راست میانه دموکراسی نو در سال ۲۰۱۵ انتخابات را به حزب چپ «سیریزا» به رهبری الکسیس سیپراس باخته بود؛ اما بعد از ۴ سال اکنون سیریزا را شکست داده و در پارلمان ۳۰۰ نفری با داشتن ۱۵۸ نماینده اکثریت قاطعی را به دست آورده است؛ یعنی ۲ برابر تعداد نمایندگانش در پارلمان قبلی.

«سیریزا» که ۴ سال دولت یونان را در اختیار داشت، بعد از حزب دموکراسی نو با ۳۱.۵۳% آراء دوم شده است و رهبر آن الکسیس سیپراس که یکی از چهره‌های شاخص چپ در کشورهای اتحادیه اروپا بود باید از قدرت کنار برود.

نخست وزیر جدید ۵۱ سال دارد، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد است و بانکدار بوده و ژانویه سال ۲۰۱۶ به رهبری حزب «دموکراسی نو» رسید. او از یکی از قدیمی‌ترین خانواده‌های سیاسی یونان است، پدرش کنستانتینوس نخست‌وزیر بوده و خواهرش دورا باکویانیس در زمان المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ شهردار آتن بود و بعد وزیر خارجه شد.

وعده‌های او خصوصی‌سازی بیشتر خدمات عمومی، کاهش مالیات، مقابله با مهاجرت و رویکردهای ملی‌گرایانه است. او همچنین وعده داده با طلبکاران یونان مذاکره کند تا پول بیشتری در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری شود.

الکسیس سیپراس رهبر سیریزا در سال ۲۰۱۵ با نتیجه‌ای قاطع برنده انتخابات شد. در آن سال سیپراس با شعار مخالفت با ریاضت اقتصادی که اقتصاد یونان را سال‌ها زیر فشار گذاشته بود توانسته بود حزب دموکراسی نو را شکست دهد.

اما الکسیس سیپراس چند ماه بعد مجبور شد شرایط بسیار دشواری که بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا پیش رویش گذاشته بودند بپذیرد.

به گزارش بی بی سی، او در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای به خواسته این ۳ نهاد تَن داد، از آنها ۱۰۰ میلیارد دلار وام گرفت به شرط اینکه به ریاضت اقتصادی ادامه دهد و در عوض بازپرداخت بدهی‌ها به تاخیر بیفتد. کمتر از ۲ ماه پیش از آن مردم در رفراندوم با این کار مخالفت کرده بودند. سیپراس که با مخالفت اعضای حزب خودش و پیوستن آنها به احزاب دیگر روبرو بود مجبور شد اعلام انتخابات زودرس کند.

اما با افزایش بیکاری و وخامت وضعیت اقتصادی یونان محبوبیت سیریزا رو به کاهش بود.

حدود ۲ ماه پیش سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا شکست خورد و سیپراس بناچار انتخابات زودرس اعلام کرد.

میتسوتاکیس هم به کارنامه اقتصادی سیپراس حمله می‌کرد و بهبود وضع اقتصاد را بیش از اندازه کُند می‌خواند.

حزب دومکراسی نو وعده داده که مالیات را کاهش دهد و خدمات عمومی را خصوصی کند در حالی که یونان هنوز از فروپاشی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ کمر راست نکرده است.

پس از آن بحران، یونان مجبور شد به یک رشته برنامه دریافت وام برای جلوگیری از ورشکستگی و تعویق بازپرداخت بدهی تن بدهد و فقط سال گذشته بود که گفته شد اقتصاد این کشور از وضعیت بحرانی خارج شده و رشد اقتصادی برگشته است.

کد خبر 4661369

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =