ممنوعیت صادرات سیب زمینی قیمت آن را در بازار کشور پایین می‌آورد

همدان- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان بابیان اینکه اگر ممنوعیت صادرات سیب زمینی اعمال نشود قیمت این محصول در بازار کاهش نمی یابد، گفت: خواستار ممنوعیت صادرات سیب زمینی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا متین بعد از ظهر دوشنبه در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران بااشاره به توزیع ۲۲ هزار تن قند و شکر در بازار همدان عنوان کرد: مردم متقاضی شکر فله ای هستند اما کنترل این مساله ممکن نیست و نمی توان شکر فله ای به بازار عرضه کرد.

وی با اشاره به افزایش قیمت های رخ داده در اقلام و کالاها به وضعیت نامناسب قیمت سیب زمینی در بازار همدان اشاره کرد و با بیان اینکه در خصوص وضعیت پیش آمده درخواست ممنوعیت صادرات را اعلام کردیم اما عملی نشده است؛ گفت: مردم گرفتاری ها را متحمل می شوند و در حالی که متقاضی ممنوعیت صادرات سیب زمینی هستیم اما این خواسته محقق نشده است.

متین با بیان اینکه لبنیات ۱۷ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت داشته است، به بالارفتن قیمت برنج ایرانی در بازار همدان اشاره کرد و با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی بسیار بالا رفته است و متاسفانه ممنوعیت صادرات آن هم اجرایی نشده است، گفت: ممنوعیت صادرات باید توسط استان های کشت دار انجام شود اما این موضوع برای برنج اجرایی نشده است و جای تاسف دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو برنج هندی وارداتی حدود ۷ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است، گفت: چندین واحد در استان همدان از طریق شعبه مرکزی موفق به واردات برنج هندی و هومالی شده‌اند که آن را در بازار عرضه می کنند.

عرضه برنج هومالی به قیمت هر کیلو ۱۳ هزار تومان در بازار همدان قاچاق محسوب می شود وی با بیان اینکه عرضه برنج هومالی به قیمت هر کیلو ۱۳ هزار تومان در بازار همدان قاچاق محسوب می شود، گفت: مواردی که گزارش می شود عرضه خارج از شبکه است.

متین مجدد به موضوع ضرورت ممنوعیت صادرات سیب زمینی اشاره کرد و با بیان اینکه اگر ممنوعیت صادرات سیب زمینی اعمال نشود باید منتظر ورود محصول سیب زمینی همدان به بازار باشیم تا تنش قیمت در این محصول کم شود، گفت: طبق اعلام سازمان جهاد کشاورزی با آمدن محصول همدان به بازار تنش کم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با درخواست ممنوعیت صادرات سیب زمینی ۲۱ روز پیش نامه ای به دفتر وزیر ارسال کرده ایم، افزود: من بیشتر از نامه زدن نمی‌توانم کاری انجام دهم و متاسفانه نمایندگان استان همدان به دنبال این موضوع نبودند.

متین با اشاره به اینکه وظیفه ما ارسال نامه به دفتر وزیر است تا دستور تشکیل جلسه به سازمان توسعه تجارت داده شود، افزود: روزی که صادرات سیب زمینی آزاد شد پیش بینی افزایش قیمت این محصول را داشتیم و پیگیری ها انجام شد اما نتیجه نداشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه همدان سیب زمینی خیز است و باید در این زمینه اقدام کنیم کمااینکه در پی صادرات به ندرت ارزی وارد کشور می شود، گفت: عملاً در بخش صادرات به خصوص از کشور عراق به هیچ وجه دلاری وارد کشور نمی‌شود.

وی با بیان اینکه عمده معامله صادرکنندگان به کشورهای عراق، افغانستان و ترکیه با ریال است، بیان کرد: این موضوع ما را دچار چالش می‌کند و صادرکنندگان به سختی افتاده اند.

متین در ادامه با اشاره به اینکه در صورت تامین کردن کالا ما حاضر به توزیع آن هستیم، افزود: شبکه تامین سیب زمینی در حال حاضر این کالا را از هرکیلو ۸۸۰۰ تا ۹۵۰۰ ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بخش کشاورزی و امور دامی شبکه وجود ندارد و تولیدکننده می‌تواند محصول خود را به هر قیمتی عرضه کند، گفت: برای محصولات بخش دامی و کشاورزی باید شبکه ایجاد کرد.

کد خبر 4661428

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =