شرکت توزیع برق و آب کرمانشاه انشعابات واحدهای غیرمجاز را قطع کنند

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: شرکت توزیع برق و آب استان باید با قید فوریت نسبت به قطع انشعابات واحدهای غیر مجازی که در بستر و حریم رودخانه ها بنا شده اند اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد سالاری عصر امروز دوشنبه در نشست ستاد بازسازی مناطق سیل زده استان کرمانشاه که در استانداری برگزاری شد با بیان اینکه بیشتر خسارت‌های وارده در حوادث طبیعی به علت عدم انجام اقدامات پیشگیرانه بوده است، اظهار داشت: در این راستا بنیاد مسکن باید در تحقیقات بهسازی و بازسازی مکان‌یابی درستی انجام دهد و تحت هیچ شرایطی در نقاط پر خطر و آسیب پذیر پروانه ساخت صادر نکند.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه افزود: در طرح ویژه بهسازی و نوسازی فرمانداران باید وضعیت را رصد کنند و اولویت را به ساخت واحدهایی که خسارت دیده‌اند یا در محدوده پر خطر هستند یا از کیفیت ساخت مناسبی برخوردار نیستند، بدهد.

وی ابراز داشت: در طرح‌های هادی باید توجه داشته باشند که اگر تاکنون دوره‌های بازگشت ۲۵ سال مد نظر بود الان با تشکیل کمیته‌های زیرساخت کشور و همچنین امکاناتی که وجود دارد باید دوره‌های ۱۰۰ تا ۵۰۰ ساله را مد نظر قرار دهند.

سالاری خاطرنشان کرد: شرکت توزیع برق و آب استان باید با قید فوریت نسبت به قطع انشعابات واحدهای غیر مجازی که در بستر و حریم رودخانه‌ها بنا شده‌اند اقدام کنند.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه بیان داشت: حریم رودخانه جزو اراضی دولت بوده ولی شهرداری‌ها نسبت به این قصور داشتند و بر ساخت و سازهای بدون مجوزی که در حریم رودخانه‌ها انجام شده نظارت کافی نداشتند.

وی افزود: باید در ماده ۱۰۰ برای آن بناهایی که بدون مجوز ساخته شده قلعه بنا صادر شود و جریمه را از دستور کار خارج کنند زیرا نمی‌توانیم جان مردم را برای تصمیمات خلاف به خطر بیندازیم.

سالاری با بیان اینکه آمار پلهای آبرویی که در سیل اخیر آسیب دیدند بسیار تکان دهنده است گفت: لازم است راهداری برای پل‌ها و تأسیسات حفاظتی با هماهنگی وزارت نیرو دوره‌های بازگشت در احداث پل‌ها و آب نماها را برگزار کنند و این مهم مدنظر آنها قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: راه و شهرسازی استان نیز به هیچ عنوان مجوز پایان کار برای این گونه ساخت و سازها را صادر نکند و اگر دستگاهی برای آنها پایان کار صادر کند تخلف کرده و به شدت با آنها برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: ضروری است راه و شهرسازی در ساخت و سازهای حریم رودخانه‌ها تاییدیه آب منطقه‌ای استان را نیز کسب کند.

سالاری ابراز داشت: اگر کارهایی که می‌توانیم با اعدادی کوچک ایمن سازی کنیم هیچ گاه در حوادث با حجم عظیمی از خسارات مواجه نمی‌شویم.

وی همچنین گفت: اداره کل استاندارد حتماً باید با شرکت پالایش و پخش هماهنگ کند و یک بازنگری در تمام جایگاه‌های سوخت انجام دهد زیرا ضوابطی که اینها برای کسب پروانه داشتند پس از شروع به کار بسیار مشهود نیست.

سالاری خاطرنشان کرد: در واگذاری انشعابات در برخی جاها مشاهده شده یا خود شرکت گاز دقت کافی ندارد یا مخاطرات پس از اخذ مجوز رعایت نشده و تعمیراتی که پس از آن انجام می‌دهند در زمان بحران مشکل زاست لذا شرکت گاز باید در واگذاری انشعابات دقت کافی داشته باشد.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه بیان داشت: راهداری و میراث فرهنگی باید نسبت به طرح مرمت پایه‌ها و ادامه معبر پل چهر که مجبور شدیم برای جلوگیری از سیلاب آن را تخریب کنیم اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین لایروبی رودخانه قره سو که چند سال انجام نشده به خصوص در محدوده قانونی شهر باید در دستور کار آب منطقه‌ای قرار بگیرد.

سالاری گفت اعتبار لایروبی باید حتماً از مرکز اخذ شود یا درصدی از مرکز و کسری آن از محل اعتبارات استانی فراهم شود.

وی بیان داشت: در سرپل ذهاب نیز بخشی از دیواره رودخانه داخل شهر به دلیل سیلاب آسیب دید و زیر دیواره خالی شد که باید حتماً طرح اصلاحی و برنامه اجرایی آن توسط آب منطقه‌ای ارائه شود.

کد خبر 4661556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =