مردم باید احساس کنند فضای سیاسی به سمت تحول برای رشد و توسعه است

وزیر کشور گفت: باید فضای سیاسی با نشاط باشد و مردم احساس کنند فضای سیاسی به سمت تحول برای رشد و توسعه است.

به گزارش خبرنگار مهر عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در همایش فرمانداران سراسر کشور اظهارداشت: باید اعتقاد و ایمان و انگیزه لازم برای اجرا داشته باشیم. خداوند به ما توفیق داده است تا در نظام مقدس که حاصل خون شهدا و مجاهدت‌های ملت ایران و امام و رهبری است خدمت کنیم.

وزیر کشور گفت: باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم تا به آنها خدمت کنیم. ما در مقابل مردم مسئولیت داریم و متعهد هستیم در چارچوب تفکرات انقلابی و اعتقادات دینی کار کنیم.

رحمانی فضلی گفت: در سیل اخیر همه دستگاه‌ها با هم همکاری کردند و هماهنگی کامل وجود داشت.

وی تصریح کرد: وحدت خوبی میان مردم مسئولان و ارکان حاکمیت وجود دارد. اختلاف نظرها به معنای عدم اتحاد نیست.

رحمانی فضلی اظهار داشت: مردم حساسیت فضای کنونی را خوب می‌فهمند اگر در جامعه نظرات مختلف وجود نداشته باشد مثل مرداب می‌شود و از بین می‌رود. این تلاطم‌ها و امواج به آب اکسیژن می‌دهد و آن را شفاف می‌کند.

رحمانی‌فضلی تأکید کرد: مهمترین مسئله در حوزه سیاسی در سال ۹۸ انتخابات است. باید آرامش سیاسی در کشور حل شود. باید فضای سیاسی با نشاط باشد و مردم باید احساس کنند فضای سیاسی به سمت تحول برای رشد و توسعه است. باید رقابت منطقی در انتخابات وجود داشته باشد باید نظرات منطقی با هم رقابت کنند.

وی اظهار داشت: برای نشاط سیاسی باید رقابت سیاسی وجود داشته باشد. باید مواجهه با دشمن در عرصه حضور مردم در انتخابات انجام شود راهپیمایی ۲۲ بهمن با حضور گسترده مردم در انتخابات دشمنان را سرافکنده کرد. مشارکت بالای مردم در انتخابات به ابزار پیش برنده سیاست داخلی و سیاست خارجی باید تبدیل شود.

وی تاکید کرد: باید انتخابات به صورت امن و سالم برگزار شود و نباید مجریان و ناظران گرایش های سیاسی و حزبی را در انتخابات دخالت دهند.

وی بخشی از مشکلات اقتصاد ایران را ناشی از نظامات ضعیف دانست که بر اقتصاد کشور حاکم است و گفت: مدیران ضعیف و ساختارهای ضعیف اقتصادی، سوء استفاده ها عامل مشکلات اقتصادی هستند.تحریم بخشی از مشکلات است. چرا از ابتدای انقلاب تا به امروز بهره وری اقتصادی پایین بوده است و نتوانستیم در حوزه استقلال منابع مالی کار انجام دهیم.

وزیر کشور گفت: اصلی‌ترین چالش اقتصادی کشور در کوتاه مدت تحریم است. مقام معظم رهبری در راستای کمک به دولت شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را ایجاد کردند تا تصمیماتی دقیق و سریع اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه در بحث اقتصادی به ثبات بیشتری نسبت به سال گذشته دست یافته ایم گفت: آمریکایی‌ها حرف‌هایی را می‌زنند اما در باطن انعطاف ها و نرمش هایی را نشان می‌دهند که بتوانند مسیر تازه ای را باز کنند. با مقاومت و استقامت در حوزه اقتصاد موفق خواهم شد.

رحمانی فضلی گفت: در زمینه امنیت داخلی در سه ماه ابتدایی سال جاری در حوزه اعتراضات و تجمعات نسبت به سه ماهه سال گذشته اعتراضات و تجمعات به میزان ۳۷ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که شرایط عینی جامعه نشان می‌دهد باید نارضایتی‌ها افزایش یافته باشد. مردم در حوزه امنیت مشارکت جدی دارند زیرا امنیت برای آنها مهم است و امنیت را در معرض هجمه دشمنان می بینند. تنش های اجتماعی در دی ماه سال ۹۶ ایجاد شد که به لطف خداوند و با هماهنگی به دستگاه‌های امنیتی و با کمک مردم مشکلات حل شد.

وی ادامه داد: مشکلات کامیون دارها سال گذشته وجود داشت در یک مرحله ۱۷ هزار کامیون را اسکورت کردیم. دشمنان تلاش داشتند که از ماجرای کامیون ها غائله بزرگ بسازند اگر همکاری کامیون داران نبود مشکلات زیادی ایجاد می‌شد. این چالش در سال گذشته ایجاد شد اما مشکل حل شد. بازار را تحریک کردند موضوع دراویش را ایجاد کردند.

وی ادامه داد: تبلیغات زیادی انجام دادند تا مرداد ماه سال ۹۷ را تبدیل به تنش اجتماعی کنند اما نتوانستند.

وزیر کشور اظهار داشت: شاخص های امنیتی ایران بهتر از سال گذشته است اما در عین حال شکنندگی هم وجود دارد باید دقیقاً رصد و تحلیل کنیم و کوتاه نمی آییم تا بتوانیم اوضاع را مدیریت کنیم.

رحمانی فضلی از استانداران خواست در حوزه مدیریت اداری و مالی از خانم ها استفاده کنند و مدیران خانم را در این حوزه منصوب نماید.

وی ادامه داد: فرمانداران هم یکی از معاونان را از میان خانم‌های توانمند انتخاب کنند با رعایت اصل شایستگی و در شرایط برابر از خانم ها استفاده کنید.

وزیر کشور فرمانداران را پیشانی و اولین حلقه ارتباط حاکمیت با مردم خواند و گفت: هیچ مسئولیتی به تنهایی انجام نمی‌شود بلکه همه کارها با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط صورت می‌گیرد؛ بنابرایناین خیلی مهم است که فرمانداران و استانداران روحیه تعاملی و قدرت هماهنگی، اطلاع لازم را از موضوع تحت مدیریت‌شان داشته باشد.

رحمانی فضلی ادامه داد: فرمانداران باید از قدرت هماهنگی برخوردار باشند، هماهنگی به معنای عدول از وظایف و استقلال وزارت کشور نیست. در عین حال به فرمانداران و استانداران می‌گویم که استقلال خود را حفظ کند. در این مدت شش سال هم ضرر نکردیم. مبنای کار ما در این مدت مبتنی بر انسجام، و هماهنگی بوده است. به عنوان مثال اگر سیل جاری شده همه مدیران و دستگاه‌ها به میدان آمدند تا این موضوع را برطرف کنند.

وی افزود: فعالیت‌های اقتصادی وزارت کشور کمتر از یک دستگاه اقتصادی نیست. در حوزه‌ی سیاسی هم باید بگویم مسئولیت اصلی ما کار سیاسی و مشارکت سیاسی و ارتباط با احزاب و گروه‌ها برعهده وزارت کشور است؛ لذا باید یک نگاه نظام‌مند و سیستمی داشته باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه در حوزه سیاست داخلی از وحدت و انسجام و هماهنگی بسیار خوبی برخوردار هستیم گفت: آیا هر کسی با هر فکری می‌تواند وارد انتخابات شود این‌گونه نیست. آن‌هایی که مسائل مالی و اقتصادی و اخلاقی و.... دارند بر اساس قانون نباید وارد این عرصه شوند.

رحمانی فضلی همچنین اظهار کرد: پارادایم اصلی و یا نگاه قالب اصلی در انتخابات این دوره باید موجهه با دشمن درعرصه حضور مردم و در انتخابات باشد. جا دارد که دشمن بفهمد و همین راهپیمایی ۲۲ بهمن با این عظمتی که برگزار شد خیلی از آن‌ها را دچار سرخوردگی کرد.

وی تاکید کرد: در مقام اجرای ئقانون انتخابات هم باید حتماً قانون را اجرا کنیم. بی‌طرفانه عمل کنیم و هیچ‌کس در اجرا و نظارت نباید طرفداری از حزبی یا کسی داشته باشد. شعار ندهیم. بی‌خودی صحبت نکنیم. در عمل بی‌طرفی داشته باشیم، جامعه خود قضاوت می‌کند. همچنین سعی کنیم اعتماد مردم را از دست ندهیم. امنیت انتخابات برای ما مهم است باید انتخابات امن و سالم برگزار کنیم.

کد خبر 4663950

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =