درآمدهای امامزادگان صرف امور فرهنگی و عمرانی می‌شود

کرمانشاه_ معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه گفت: تمام درآمدهای امامزادگان در این استان صرف امور فرهنگی و عمرانی می‌شود.

حجت الاسلام مهدی توسلی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اینکه درآمدهای بقاع متبرکه از چه طریق به دست می آید و در چه زمینه ای هزینه می شود، اظهار داشت: درآمد بقاع متبرکه به دو طریق به دست می آید.

وی افزود: بخشی از درآمد بقاع متبرکه از محل های درآمد ضریحی است که در امامزاده وجود دارد و مردم صدقات و نذورات عام خود را داخل ضریح می‌ریزند و محل دیگرکمک های نقدی و غیر نقدی است که مردم خارج از آن سیستم به امامزاده دارند.

معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه ادامه داد: امامزاده ها توسط هیئت‌های امنای مردمی اداره می شود و اداره کل اوقاف ناظر برعملکرد این عزیزان است.

حجت الاسلام توسلی گفت: این درآمدها پس از وصول در حساب خود امامزاده نگهداری می شود و هر امامزاده به عنوان یک شخص حقوقی حساب خودش را دارد.

این مسئول با بیان اینکه هیئت امنا در سه مقطع عمرانی، فرهنگی و جاری اجازه برداشت این درآمد را دارند، افزود: از جمله محل هایی که درآمدهای امامزاده و این منابع را هزینه می کنند، می توان به طرح نشاط معنوی، مراسم ایام محرم، رمضان و مراسم هفتگی اشاره کرد.

وی عنوان کرد: اوقاف اصلاً اجازه برداشت یک ریال از این وجوهاتی که در امامزاده ها موجود است را ندارد.

حجت الاسلام توسلی خاطرنشان کرد: اوقاف بر عملکرد هیئت امنا نظارت دارد و شرح وظایف به هیئت امنا داده می شود. برای مثال اگر قرار است کار عمرانی بکنند، دفتر فنی اداره اوقاف نظارت می کند.

معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه ادامه داد: در مباحث فرهنگی نیز در ابتدای سال به هیئت امنا دفترچه فرهنگی می دهیم که این عزیزان باید آن را بومی سازی کنند و طبق برنامه های بومی و محلی شروع به اجرا کنند و هزینه نیز طبق آن برنامه ای که دارند، صورت گیرد.

وی تاکید کرد: ما شرعا و قانونا اجازه نداریم که درآمد امامزاده ای را در امامزاده دیگر هزینه کنیم و نه واقف و نه قانون این اجازه را به ما نداده است.

این مسئول تصریح کرد: وقتی می بینیم امامزاده ای برنامه های زیادی دارد و هزینه زیادی می کند، به این دلیل است که درآمد خوبی از طریق مردم دارد و اگر درآمد از طریق مردم کمتر باشد، طبیعتاً برنامه ها قدری ضعیف تر خواهد شد.

حجت الاسلام توسلی افزود: ما سعی می کنیم از موقوفاتی که قید زمان و مکان نداشته باشد و از نظر شرعی بتوانیم کمک کنیم، به برنامه های بقاع متبرکه کم درآمد و فاقد درآمد هم کمک می کنیم که بتوانند آن نشاط مد نظر را به مردم انتقال دهند.

کد خبر 4664043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =